Krab wampir – charakterystyka, wymagania, rozmnażanie, opinie
To stworzenie ma bardzo ciekawe umaszczenie, ale nie jest bardzo popularne w naszym kraju. Czy żywienie kraba wampira jest trudne? Jaka jest cena krabów? Czy krab pustelnik jest droższy od kraba wampira? Jak prawidłowo urządzić zbiornik dla kraba? Krab wampir powinien żyć w akwarium czy terrarium? Czy bystrzyk Amandy to jakiś gatunek kraba? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach akwariowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Krab wampir (Geosesarama sp. Vampire) – historia, charakter
Bystrzyk Amandy a krab wampir – co warto wiedzieć o tych stworzeniach?
Krab wampir występuje w południowo-wschodniej Azji (m.in. w Indonezji). Jego naturalnym środowiskiem są podmokłe tereny, oczka wodne oraz płytkie rzeki o niezbyt silnym prądzie. Można go spotkać wśród krzaków rosnących wzdłuż rzeki, ale także na niewysokich drzewach – jest dobrym wspinaczem i często przesiaduje na gałęziach. Lubi się chować, dlatego uwielbia tereny kamieniste.
Nie jest to stworzenie duże. Dorosły osobnik osiąga około 3 cm szerokości. Ma charakterystyczne fioletowe szczypce. Jego korpus może mieć różne barwy, ale najczęściej są to odcienie od czerwonego do niebieskiego. Krab wampir ma żółte oczy.
Bystrzyk Amandy nie jest gatunkiem kraba. Jest to ryba, która uchodzi za spokojną i łagodną. Jest także zwierzęciem stadnym, więc w akwarium należy trzymać przynajmniej 6 osobników. Choć są dobrym towarzystwem dla krewetek i innych ryb o podobnym usposobieniu, nie nadają się jako towarzystwa dla kraba! Mimo że są zbliżonej wielkości (mają 2,5 cm długości), to krab szybko spróbuje na nie zapolować.
Jaki charakter ma krab wampir?
Pomimo krwiożerczej nazwy, ten krab uchodzi za przyjaznego, a nie agresywnego przedstawiciela swojego gatunku. Bardzo mocno przywiązują się swoich partnerów. Nie są to stworzenie, które aktywnie poszukują jedzenia, bardziej interesuje je to, co mają w zasięgu swoich szczypiec.
Krab wampir jest zwierzęciem stadnym. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią liczbę kompanów w zbiorniku. Można zacząć od zakupu jednego samca oraz dwóch samic i z czasem w takich samym proporcjach powiększać swoją hodowlę.
Nie należy brać tylko jednego kraba wampira na próbę. To stworzenie potrzebuje towarzystwa, aby dobrze się czuć. Warto jednak pamiętać, że najodpowiedniejszym towarzystwem będzie tylko drugi krab, a nie rybki czy krewetki, które staną się jego kolacją. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli kraba tęczowego?
Hodowla krabów – wymagania, cena
Akwarium czy terrarium – jak urządzić?
Krab wampir potrzebuje terrarium. Jest to pomieszczenie o odpowiednim podłożu i mikroklimacie, przez co sprawdza się w trzymaniu gadów czy płazów, ale i nie tylko. Akwarium przystosowane jest do zwierząt żyjących wyłącznie w wodzie, podczas gry terrarium jest zarówno dla zwierząt lądowych, jak i ziemnowodnych.
Istnieje opcja przerobienia akwarium na terrarium (dołożenie grzałki, pokrywki etc.), ale w praktyce może okazać się, że tańszą i lepszą opcją okaże się zakup gotowego terrarium. Poza tym może okazać się, że potrzebujesz przesuwnych drzwiczek na ściance oraz solidnie przylegającej pokrywki.
W jaki warunkach żyje krab wampir? Zbiornik, w którym będzie żył, powinien przypominać las tropikalny. Krab wampir nie jest duży, więc przy małej licznie krabów, wystarczy zbiornik o pojemności 25 l. Warto zadbać o małe oczko wodne, kaskady, korzenie i kamienie. Im więcej kryjówek będzie miał krab wampir, tym lepiej! Musi mieć możliwość ukrycia się zarówno w strefie wodnej, jak i suchej.
Wody nie powinno być za dużo, ponieważ ten krab częściej przebywa na stałym lądzie. Dobrze, aby podłoże składało się m.in. z torfu i piasku. Ze względu na to, że ten krab znany jest ze swoich zdolności wspinaczkowych, warto zadbać o to, aby miał po czym się wspinać (np. gęsta roślinność na ściance, gałęzie). Zbiornik musi być przykryty, bo w przeciwnym razie krab się z niego wydostanie.
W terrarium powinna panować temperatura w granicach 20-28 stopni Celsjusza oraz wilgotność 80%. Jeżeli zaś chodzi o kwestię oświetlenia, to trzeba oświetlać jedynie część lądową. Kraby chętnie będą się tam wygrzewały, dlatego warto zadbać o to, aby sama żarówka nie była za silna (może mieć 15 W) ani nie została zbyt nisko umieszczona.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Cena krabów, rozmnażanie, żywienie – najważniejsze informacje
W zależności od dostępności i gatunku kraba, ceny są różne. Istotne jest też miejsce, bo cena może być inna w sklepie zoologicznym, a inna w domowej hodowli. Zazwyczaj krab pustelnik kosztuje ok. 70 – 90 zł, podczas gdy za kraba wampira trzeba zapłacić już tylko ok. 25 zł. Krab wampir nie jest powszechnie znany i rzadko pojawia się w sklepach zoologicznych, ale trafienie na jego domową hodowlę też może być problematyczne.
Hodowla kraba wampira nie jest trudna. Problem stanowi jego rozmnażanie, choć jest to kwestia sporna. Niektórzy utrzymują, że ciężko go rozmnożyć, a inny zarzekają się, że wcale tak nie jest. Jeśli marzy ci się jego hodowla, powinieneś znaleźć hodowcę, który ci wyjaśni, jak trzeba obchodzić się z tym krabem. Warto jednak zaznaczyć, że jako jeden z niewielu gatunków krabów jest w ogóle możliwy do rozmnażania w domu. Ten krab wykluwa się jako mały krabik (a nie jako larwa, jak to w przypadku kraba tęczowego), więc od razu może żyć na lądzie.
Nie jest to wybredne stworzonko, jeżeli chodzi o jedzenie. Zjada zarówno pokarm dla rybek, jak i same rybki (sardynki, śledzie, tuńczyka, rybki akwariowe). Podczas podawania mu żywego pokarmu (np. dżdżownic, mączniaków, krewetek, świerszczy, ślimaków) można zaobserwować, jak na nie poluje. Wskazane są warzywa oraz glony. Je nie tylko suchy czy żywy pokarm, ale także mrożony (np. larwy ochotnika lub komarów). Warto podawać mu także granulki bogate w wapń oraz inne niezbędne minerały.
Krab wampir (Geosesarama sp. Vampire) żyje średnio od 3 do 5 lat, ale aby dożył tego wieku, potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Przede wszystkim warto od razu zakupić co najmniej 3 osobniki (na wzór haremu, dlatego jeden samiec, a dwie samice). W terrarium nie powinno zabraknąć kryjówek, a samej wody nie może być zbyt dużo. Krab wampir najlepiej czuje się w klimacie lasu tropikalnego i właśnie taki mikroklimat należy stworzyć w zbiorniku.