Krab tęczowy – co warto o nim wiedzieć?

Pochodzenie, wygląd, usposobienie i wylinka u krabów tęczowych

Krab tęczowy, który akwarystom znany jest również jako cardisoma armatum, w środowisku naturalnym zamieszkuje Amerykę Południową, ale też Afrykę. Gatunki krabów tęczowych zatwierdzone zostały oficjalnie w 1851 roku. Dlaczego krab zyskał nazwę „tęczowy”? Otóż, to za sprawką jego wielobarwnego pancerza. Ciało kraba tęczowego to owalne głowotułowie, a także podwinięty odwłok i cztery pary odnóży krocznych wraz z dużymi szczypcami. W naturze, krab tęczowy rośnie często do 15 cm – choć bywają i takie gatunki, które przekraczają tę ogólnie przyjętą przez akwarystów normę. Oczywiście, w domowym akwarium raczej nie ma szans, by krab przekroczył wymiar 15 centymetrów. Zazwyczaj jest to zaledwie 10 cm i nie więcej.

Krab tęczowy posiada purpurowo-brązowy kolor, który jednak wpada w delikatny fiolet, niebieski i błękitny. Dodatkowo, boki oraz spód głowotułowia krab posiada białe, a odnóża mienią się u niego na czerwono i są pokryte czarnymi włosami. Ciekawostką jest fakt, że jedne szczypce kraba są zawsze większe niż drugie. Podobnie, jak reszta ciała, szczypce również mogą mieć różne kolory: czerwony, biały, błękitny. Krab tęczowy podobnie, jak krab pustelnik, w warunkach domowych może dożyć kilku lat. Trzeba jednak wyjątkowo się o niego zatroszczyć, ponieważ skorupiak ma dość wysokie wymagania.

W życiu krabów tęczowych, jak w życiu innych skorupiaków (np. krab pustelnik), bardzo ważny jest moment wylinki. Kraby przejdą ją jedynie w wodzie, a przed tym momentem stracą ochotę na jedzenie. Będą też wolniej poruszać się po akwarium. Będziesz mógł zauważyć przed wylinką, jak zmieniają swoją barwę również odnóża kraba. Zaczną się też pojawiać bąbelki, które będzie wyrzucał z siebie skorupiak. Zrzucanie wylinki trwa mniej więcej pół godziny, choć może potrwać to i do kilku godzin. Krab stara się zawsze zrzucać stary pancerz w bezpiecznym miejscu.

Cena za akwariowe kraby tęczowe to ok. 30-40 zł / sztukę.

Jak urządzić akwaterrarium dla kraba tęczowego?

Słodkowodny krab tęczowy powinien być pielęgnowany w takim zbiorniku wodnym, który będzie można podzielić na dwie strefy – lądową i wodną. W części lądowej podłożem może być żwirek, piasek albo większe kamienie. Nie powinieneś także zapominać o kryjówkach dla kraba, np. ozdobach ceramicznych, połówkach kokosa i korzeniach. W sklepach akwarystycznych znajdziesz bogatą ofertę, jeżeli chodzi o tego typu akweny wodne dla skorupiaków. Możesz np. postawić na gotowy zestaw dla jednego kraba. Mówimy wyłącznie o jednym, ponieważ kraby są terytorialne. Często kłócą się więc z innymi, walcząc o swój teren. Najczęściej są to przepychanki, choć niekiedy kraby mogą się wzajemnie okaleczać. Ze względu na często zabójcze szczypce kraba, nie hoduj go lepiej z rybami (jak brzanka zielona czy bojownik bezbronny).

Kraby tęczowe na kamieniu w akwarium oraz krab tęczowy, Cardisoma armatum i jego hodowla
Jakie wymagania ma krab tęczowy, Cardisoma armatum, czyli opis i hodowla

Aby hodować jednego kraba, wystarczy kupić akwaterrarium o wymiarach 40 x 40 x 40 cm. Nie możesz zapomnieć o tym, że taki zbiornik trzeba przykryć – to pomoże zachować optymalną wilgotność powietrza w zbiorniku. Koniecznie uszczelnij też każde miejsce, najlepiej za pomocą gąbki. Dla krabów istotne będzie oświetlenie, bo skorupiaki te lubią się wygrzewać. Hodowla wymaga wręcz zainstalowania żarówki, stosowanej w terrarystyce. W domu możesz podgrzewać nieco wodę, choć nie jest to wymagane – no chyba, że akwarium masz ustawione w wyjątkowo chłodnym miejscu. Pilnuj temperaturę wody, która liczyć powinna ok. 22-25 st. C. Z tego względu, zaleca się kupno termometru i higrometru, by kontrolować klimat w akwaterrarium. Postaraj się też zadbać o dobrą filtrację, zwłaszcza że kraby lubią brudzić w wodzie – może to być filtr kubełkowy. Podmieniaj też wodę w akwarium. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium krok po kroku.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Tęczowe kraby akwariowe – żywienie i ważne zagadnienia

Co je krab tęczowy? Jak często karmić skorupiaka?

Krab tęczowy nie jest wybrednym skorupiakiem. Słodkowodny przyjaciel domowy zje niemal wszystko, więc w tym przypadku nie powinieneś mieć większych problemów. Krab tęczowy może jeść np.:

 • chude mięso w postaci podrobów (wątroba i serce),
 • pierś drobiu,
 • mrożone larwy ochotki,
 • dżdżownice,
 • rureczniki,
 • gammarus,
 • skorupki jajek,
 • krewetki,
 • dodatki roślinne w postaci warzyw i owoców (banan, jabłko, winogrono, sałata, suszone owoce),
 • karma z minerałami i witaminami.

Najlepiej karmić kraba wówczas, gdy jest aktywny. Żywienie krabów tęczowych powinno być zróżnicowane, by zapewnić mu zdrowie. Nie odżywiaj więc swojego kraba wyłącznie jednym rodzajem produktów.

Ważne informacje na temat krabów tęczowych

Krabów nie powinno się hodować z rybami takimi, jak bojownik bezbronny albo brzanka zielona, zwłaszcza że czasami krab może na nie polować. To terytorialne skorupiaki, więc zaleca się je hodować w pojedynkę albo w haremie (1 samiec + 2 samice). Możesz spróbować hodowli kraba np. ze ślimakami czy krewetkami, jednak zawsze istnieje jakieś ryzyko – a już zwłaszcza po wylince, kiedy krab będzie naprawdę głodny. Niektórzy zastanawiają się, czy kraba można oswoić. Oczywiście, jest to wykonalne – np. nauka jedzenia z pęsety. Jednak, krab jest z natury dość płochliwy. Jeżeli więc chcesz go trenować, to wyłącznie podczas jego wzmożonej aktywności. Gdy nie zadbasz o szczelność akwarium, krab może uciec. Będzie przebywał raczej tam, gdzie panuje wysoka wilgotność. Nie możesz go znaleźć? Ustaw w pokoju miseczki z wodą – być może, w poszukiwaniu wody, dotrze właśnie do niej. W przeciwnym wypadku, bez wody może zdechnąć.

Nie musisz montować wodospadu ani generatora mgły. One tylko uniemożliwią ucieczkę krabom i nic więcej nie dadzą. Jeśli będzie utrzymywał w akwaterrarium odpowiednią temperaturę, wilgotność będzie wydobywać się sama. Warto jeszcze wiedzieć, że czasami krab może stracić odnóże. Często dzieje się tak, gdy o coś się zaczepi albo będzie miał zbyt mało bogatą w substancje odżywcze dietę. Po regeneracji oraz kilku następnych linieniach, utracona noga bądź szczypce powinny odrosnąć bez żadnego problemu. Czasem może się wydarzyć też tak, że kran straci… całą parę szczypiec. Staraj się mu wtedy podawać miękkiego banana. Niestety, ale utrata obu szczypiec zazwyczaj kończy się śmiercią u krabów. Warto jeszcze przyswoić sobie dwa terminy:

 • koprofagia – czyli zjadanie własnych odchodów przez kraba. Nie jest to wina złej diety czy hodowli. To zupełnie normalne zjawisko.
 • autotomia – odrzucanie odnóży w przypadku zagrożenia. Jest to reakcja obronna krabów. Gdy to nastąpi, nie dotykaj odnóży kraba!
ikona podziel się Przekaż dalej