Krab pustelnik - opis, wymagania, żywienie, porady praktyczne
Cena kraba pustelnika nie jest niska, a nie każdy sklep posiada je w ofercie. Może dlatego, że ich hodowla nie jest możliwa, a niektóre gatunki mają wyjątkowo trudne usposobienie. Zobaczmy, czy takie zwierzę w naszym akwarium w ogóle pasuje, czy nie lepszy będzie nowy zbiornik, gdzie zamieszka krab wampir.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zwierzętach akwariowych.
Życie w muszli ślimaka
Coenobita perlatus i inne kraby
Krab pustelnik może być nazwą odnoszącą się tylko do Coenobita perlatus, ale utrzymanie go stawia przed właścicielem całkiem spore wyzwanie stworzenia też warunków akwa - terrarium. Przyjrzyjmy się więc całej nadrodzinie pustelników. Oczywiście nie omówimy każdego przedstawiciela, ale te, które można spotkać na rynku akwarystycznym.
Specyficzną cechą pustelników jest to, że korzystają z pomocy (przeważnie) ślimaków i zadomawiają się w muszli, z której nikt nie korzysta lub przeganiają właściciela. Przeważnie tak się dzieje, ale jeżeli zajdzie potrzeba, to potrafią skutecznie wyeksmitować dotychczasowego lokatora. Nawet jeżeli jest nim mniejszy krab.
Kraby są jednymi ze zwierząt, które żyją w naturalnym środowisku o wiele dłużej, niż w akwarium. Może ma na to wpływ fakt, że są używane do oczyszczania zbiornika z resztek. Sprawdzają się w tym zadaniu wyśmienicie, ale pod pewnymi warunkami. Nie należy ich wpuszczać do świeżego zbiornika i jeżeli już mają sprzątać podłoże, to tylko w czystej wodzie.
Skorupiaki pustelniki i hodowla
W zależności od gatunku kraby przyjmują różny pokarm. Jedne są glonożercami, a inne bardziej mięsożercami. Te pierwsze będą wybawiały nas od glonów, a drugie od martwych ryb, czy innych stworzeń, jeżeli ich nie znajdziemy w porę. Kraby roślinożerne mają trochę wyższe wymagania, bo trzeba im uzupełniać żywienie o algi np. w postaci mrożonek lub tabletek.
Właściwie pustelnik to ani krab, ani rak. Te skorupiaki mają miękką tylną część ciała i dlatego muszą szukać ochrony w muszli, żeby nikt ich nie ugryzł w… odwłok. Różnice między tym, czym są raki, kraby, a pustelniki jest dość duża, bo występuje już na poziomie grupy lub rodziny.
Podtyp: Crustacea - Skorupiaki |
||
Multicrustacea -> Malacostraca -> Eumalacostraca -> Eucarida -> Decapoda -> |
||
Podrząd: Pleocyemata |
||
Grupa: Astacidea |
Grupa: Anomura |
Grupa: Brachyura – kraby (np. krab wampir) |
Rodzina: Astacidae – rakowate (np. Rak szlachetny) |
Nadrodzina: Paguroidea -pustelniki |
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zdarzają się doniesienia o rozmnożeniu tych krabów, ale najczęściej są pełnym zaskoczeniem, a hodowla tak małych stworzeń nawet bez ryb nie jest łatwa. Warto też przed zakupem kraba zaopatrzyć się w źródło muszli. Nie ma gwarancji, że pierwsza podsunięta mu przypasuje, więc warto też zobaczyć, jakie sklep może nam zaoferować dla konkretnego gatunku.
Wybrane gatunki pustelników
Małe kraby Calcinus
Calcinus tibicen to mały krabik dorastający do 2 cm. Ma pomarańczowe nogi i niebieskie oczy. Preferuje siedzenie na skałach w akwarium. Żyje w płytkich wodach i jest największa szansa, że będzie aktywny za dnia. Większość pustelników budzi się w nocy. Można je trzymać w większych ilościach, ale będą się zdarzały potyczki, z których krab może wyjść poturbowany lub wcale.
Calcinus laevimanus podobnie jak inne gatunki z rodzaju, to krab występujący w naturze w dużych ilościach i to na małej przestrzeni. Jedna kolonia może składać się nawet z tysięcy osobników, więc warto zapewnić im towarzyszy, o ile oczywiście będą miały wystarczającą liczbę muszli i czystą wodę. Ten gatunek bardzo lubi podłoże piaszczyste, więc warto to uwzględnić w wystroju(1).
Calcinus elegans jest jednym z najładniejszych krabów o wyjątkowo jaskrawych barwach. Ma niebiesko fioletowe odnóża i żółto – pomarańczowe czułki. Jest to jednak nieśmiały nocny krab preferujący łąki traw morskich(2), zamieszkuje też rafy i mniej popularnie lasy mangrowe. Jest wyjątkowo asertywny w kwestii zdobywania sobie muszli, więc lepiej przygotować dla niego zawsze parę sztuk do wyboru(3). A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kraba tęczowego?
Popularne kraby w akwariach
Clibanarius tricolor to mały krab podobny do rodzaju Calcinus. Jest jednak bardziej glonożerny i powinien być wpuszczony do dojrzałego zbiornika z dużą ilością alg, a następnie dbamy o odpowiednie żywienie. Można je też trzymać w akwarium rafowym, bo nie niszczą korali. Jedynie mogą po nich stąpać, co jest różnie akceptowane. Wybór jest tym bardziej dobry, że nie są to jedne z najbardziej wymagających krabów.
Ciliopagurus strigatus zwany jest też krabem Halloween ze względu na fantastyczny wygląd. Są bowiem czerwone w białe paski, a górna część ciała jest porcelanowo biała. Ten gatunek może być problematyczny, bo nie jest zbyt tolerancyjny wobec innych krabów w akwarium, a ponadto jest koralożerny (4). Jego wielkość też różni się od poprzednich krabów, bo dorasta do 6 cm.
Paguristes cadenati to jeden z najlepszych kandydatów do oczyszczania akwarium. Oczywiście w racjonalnym tego słowa znaczeniu. Zjada ogromne spektrum glonów, ponadto nie pogardzi bardziej mięsnymi lub detrytusowymi pozostałościami. Nie jest agresywny względem ryb i krabów. Także korale będą z nim bezpieczne, na tyle, na ile będą tolerowały przeciąganie muszelki kraba w jedną i w drugą stronę, bo Paguristes cadenati jest bardzo aktywnym stworzeniem.
Kraby o specyficznych wymaganiach
Dardanus megistos to wielki, bo aż 20-centymetrowy krab pustelnik. Ponadto może być agresywny wobec małych ryb i wszelkich innych stworzeń, które uda mu się złapać. Nie zjadają glonów i nie powinny być trzymane w akwariach z koralami. Są to piękne pustelniki, bo mają intensywnie rubinowy kolor, a na odnóżach widoczne są białe kropki. Można je łatwo poznać, bo są zdecydowanie bardziej „włochate”, niż pozostałe pustelniki. Inny przedstawiciel rodzaju - krab Dardanus pedunculatus jest znany z noszenia ukwiału na muszli.
Manucomplanus varians to fascynujące stworzenie. Istnieje koral o nazwie Janaria mirabilis, który nadbudowuje się na muszlach ślimaków. Tworzy coś na kształt rogów, co ułatwia mu pobieranie większej ilości pokarmu z wody. Do tej relacji dołącza krab, który zajmuje muszlę ślimaka i nosi Janarię w różne miejsca. Krab dostaje kryjówkę i maskowanie, a koral lepsze żywienie (5). Można próbować dostać go w Polsce, ale nie będzie to łatwe zadanie. Ten gatunek częściej może przedstawić oceanarium, niż sklep.
Coenobita perlatus to najczęstszy gatunek wymieniany jako krab pustelnik. Jest stosunkowo duży, bo dorasta do 8 cm i powinien być trzymany w akwa – terrarium. Zamieszkują środowiska o wysokim zasoleniu, więc woda powinna być morska, a nad nią utrzymujemy wysoką wilgotność, żeby krab nigdy się nie przesuszył. Są to trudne w utrzymaniu zwierzęta (np. utrzymanie odpowiednich parametrów wody w akwa – terrarium). Nie zapominajmy też o dostarczeniu mu odpowiednich muszli, co przy tej wielkości może być nie lada wyzwaniem. Jeżeli naszym dotychczasowym doświadczeniem był tylko krab wampir, to przygotujmy się na nieporównywalnie większe wyzwanie.
Ukwiał w cenie kraba
Jak widać, kraby pustelniki nie są jednakowe i praktycznie każdy rodzaj ma swoje wymagania dietetyczne i nawyki. Nie kupowanie tego, co nam się podoba, to w akwarystyce morskiej oczywista oczywistość, ale lepiej przyjrzeć się dokładnie temu, co zamówiliśmy, żeby nasz wybrany gatunek nie musiał siedzieć do końca życia w refugium. Jeżeli chcemy, żeby nasz krab nosił ukwiał, to doczytajmy, jakie ma wymagania.
Żadnego z podanych krabów nie powinno się wpuszczać do niedojrzałego zbiornika. Każdy krab w naturze żyje co najmniej 8 lat, a w akwarium często znacznie mniej. Nie ryzykujmy mimo tego, że są małe, ich cena nie poraża, a stwory sprzątające ułatwią nam start. Im więcej nam pozostanie tych uroczych stworzeń, tym lepiej dla naszego akwarium i oczywiście dla samego kraba.
Doceńmy ich pomoc i sami sprzątajmy na tyle dokładnie, na ile możemy, a zacznijmy od uważnego podawania jedzenia i najlepiej ukierunkowania go pod konkretne stworzenia. Część oczywiście spada na dno, ale elementy rozpuszczone będą w wodzie i przysporzą nam sporo pracy i niechcianych lokatorów. Krab, jak każde inne stworzenie, niech będzie dodatkiem, a nie narzędziem do prowadzenia zbiornika.
- Hardianto, Eko. Karakteristik Habitat dan Pola Distribusi Kelomang Di Kawasan Pantai Ketapang Kota Probolinggo Jawa Timur. Diss. Universitas Brawijaya, 2015.
- Kontos, Charles C., and Paul AX Bologna. "Assessment of fish and decapod distributions between mangrove and seagrass habitats in St. John, USVI." Bull. NJ Acad. Sci 53.2 (2008): 7-11.
- Jannes Freiberg Der Einsiedlerkrebs Calcinus elegans, Juni 2005 für archiv.korallenriff.de http://archiv.korallenriff.de/05_einsiedler_1.html
- Monteforte, Mario. "The decapod Reptantia and stomatopod crustaceans of a typical high island coral reef complex in French Polynesia (Tiahura, Moorea Island): zonation, community composition and trophic structure." Atoll Research Bulletin (1987).
- AGUILAR, RAMIRO DE JESUS ARCOS. "Estructura poblacional del cangrejo ermitaño manucomplanus varians (crustacea: paguridae) simbionte mutualista del hidrocoral janaria mirabilis (cnidaria: hydractinidae) en el Golfo de California." (2018).