Krab mangrowy - lasy namorzynowe a akwarium

Możliwe, że zamiast kraba Geosesarma, popularnie zwanego krabem wampirem, kupiliśmy kraba mangrowego. Przecież to krab i to krab, a jednak różnią się zasadniczo. Z wyglądu niewiele, ale pod kątem wymagań ogromnie. Jaki właściwie jest krab mangrowy?

To kraby, które w przeciwieństwie do Geosesarma zamieszkują tereny bardziej zacienione i „ukryte” są zdecydowanie bardziej płochliwe i trudne w utrzymaniu. Terrarium lasu mangrowego można przyrównać do… akwarium morskiego. Zwierzęta, które tam żyją nie rozmnażają się w niewoli i z naturalnego środowiska idą do naszych domów. Te środowiska różnią się od siebie:

  • Temperaturą
  • Wilgotnością
  • Ilością światła słonecznego
  • Podłożem
  • Roślinnością
  • Parametrami wody
  • Ustabilizowanymi warunkami, nie zmieniającymi się w zależności od pływów wody

To dotyczy wszystkich krabów mangrowych, ale krab krabowi nie równy. Fakt, że żyje na terenach namorzyn, jeszcze o niczym nie świadczy. To tak jakby powiedzieć, że wszystkie ryby morskie są takie same, bo żyją w morzach. Tylko jedno łączy kraby mangrowe. Nie da się ich hodować (rozmnażać) w akwarium.

Aby zrobić mu odpowiednie mieszkanko musimy najpierw stwierdzić, jaki to krab.

Gatunki kraba mangrowego i jego wymagania

Krab mangrowy

Zacienienie

Zasolenie wody/podłoża

Nadrzewne

Proporcja woda/piasek

Żywienie

Długość przebywania w norce

Adaptacja do akwarium

Haberma nanum

Bardzo duże, bardzo płochliwy

Może być niskie

Bagienny, nie wspina się na drzewa

Woda do utrzymania wysokiej wilgotności

Je organiczne resztki roślin i zwierząt, detrytusożerca

Nie buduje nor

Bardzo trudna

Neosarmatium meinerti

Średnie

Wysokie, może być woda morska

Wspina się na drzewa po liście, które zanosi do norki

Pół wody na pół pisaku – zamieszkuje zalewane bagna

Ściśle liście roślin mangrowych

Buduje norki, często z nich wychodzi w poszukiwaniu liści

Bardzo trudna

Parasesarma leptosoma

Średnie

Może być niskie, nie ma większego znaczenia

Krab nadrzewny

Korzenie z piaskiem na dnie i wodą do utrzymania wilgotności

Wyłącznie liście roślin mangrowych

Żyją na drzewach

Bardzo trudna

Perisesarma bidens

Może być jasno, nie jest strachliwy

Woda słonawa

Trzyma się wody i podłoża, na drzewa wchodzi gdy podłoże jest zalewane

Pół na pół podłoża i wody

Owoce, warzywa, krewetki, larwy owadów

Głównie wędrujące, ale kopią norki

Średnia

Sesarma mederi

Podzielić akwarium na część jasną i kryjówki

Woda słonawa

Najbardziej lubi miejsca przy słonawej wodzie, do której ma dostęp z korzeni

¾ wody, ¼ podłoża

Opadłe liście, resztki roślinne i zwierzęce

Kopie norki, ale wędruje

Średnia

Warunki idealne dla kraba mangrowego

Niezależnie od upodobań lokalowych naszego kraba, trzymajmy się pewnych zasad:

  • Temperatura około 26⁰C
  • Podłoże musi być z drobnego piasku podobnego do mułu
  • Podłoże nad i pod wodą musi być tylko z piasku
  • Musimy mieć korzenie – najlepiej mangrowca
  • Wilgotność około 70% - dobrze jest zamontować zamgławiacz
  • Rośliny, które będą jadalne dla kraba (najlepiej unikać roślin w żółtej wacie i kupować w białej), kupione rośliny koniecznie płuczemy i wyjmujemy z waty i koszyczków
  • Woda musi być czysta (można dodać Purigen do filtra), słonawa
  • Akwarium musi być bardzo, ale to bardzo dobrze zakryte, to mistrzowie ucieczek
  • Wszystkie należy karmić dodatkami roślinnymi
  • Żadna roślina akwariowa jak limnophila sessiliflora nie przetrwa z krabem, zostanie zjedzona

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Każdy z podanych gatunków kraba nie powinien być trzymany z rybami. W naturze każde zwierzę większe od nich to drapieżnik, a mniejsze to jedzenie.

Krab mangrowy ma tak wysokie wymagania, a w Internecie nie ma zdjęć podobnych paludariów. Większość fotek pokazuje kraby na kolorowym żwirku i z plastikową wyspą, a w akwarium krab często jest trzymany z rybami! W takich warunkach kraby żyją krócej. To małe, drobne zwierzątka. Rzadko dorastają powyżej 5cm. Naturalnie są płochliwe. Mają doskonały wzrok, więc mocne światło je przeraża. Są aktywne przed wschodem słońca lub wcześnie rano, bo nie panują wtedy upały w ich naturalnym środowisku. Żywienie rzadziej występujących w handlu gatunków krabów jest bardzo trudne. Powinny jeść głównie liście. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o hodowli kraba tęczowego.

Akwaria dla krabów nie są prowadzone nieprawidłowo ze względu na ignorancję ich właścicieli. Zdecydowanie nie! Po prostu utrzymanie czystego środowiska z drobnym piaskiem, gnijącym korzeniem, liśćmi, owadami i na dodatek przy wilgotności 70% to po prostu arcydzieło. Brak roślin zjadających azot, jak Limnophila sessiliflora też nie ułatwia sprawy. Lasy namorzynowe to „śmietnik przyrody” Wszystko tam gnije, rozpuszcza się, umiera i to właśnie dom jakim dysponuje krab mangrowy. Nie ma możliwości dokładnego odtworzenia tych warunków w akwarium. Na wszystkie procesy, które tam zachodzą, pracują: owady, ptaki, ryby, rośliny, których przecież nie włożymy do akwarium! Dlatego jeszcze nie wiadomo jak kraby hodować, a w akwariach żyją krócej.

Nawet gurami czekoladowe straszy kraba

Jednak trudne, nie oznacza niemożliwe… Do idealnego akwarium dla kraba potrzebujemy trochę pieniędzy, dużo cierpliwości i zapału do wyjątkowego projektu. Oto plan zakupów dla Sesarma mederi:

Krab mangrowy na białym tle
Krab mangrowy, Sesarma mederi krok po kroku, czyli jego wymagania, hodowla i cena

Cena zestawu nowego jest zdecydowanie wyższa, niż kiedy będziemy stopniowo zbierać różne dodatki. Migdałecznik można dać suszony, ale można go też posadzić w paludarium! Część zbiornika zalewany wodą, część pozostawiamy suchą. Migdałecznika wkładamy do akwarium, podsypujemy odrobiną torfu i obkładamy lawą na tyle, żeby się stabilnie trzymał. Na akwarium nakładamy pokrywę szklaną opierając ją na wewnętrznych wzmocnieniach akwarium (najlepiej po bokach dokleić dwa paski wzmocnień. W szybie nakrywkowej zostawiamy tylko miejsce na rurki od filtra i kable. Lampkę opieramy o zewnętrzny brzeg akwarium.

To oczywiście ideał dla Sesarma mederi, a utrzymanie takiego zbiornika wcale nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pilnować, czy coś nie pleśnieje i nie gnije. Kwasy humusowe będą zapobiegały rozwojowi drobnoustrojów (zastąpią Purigen w filtrze), a mangrowiec to doskonały pomysł na żywienie i wystrój dla kraba. Na podłoże można spróbować wrzucić ślimaków świderków, które będą je napowietrzały. Przy większym ich namnożeniu, wystarczy dorzucić ślimaków helenek. Drobna granulacja podłoża umożliwi krabowi swobodne kopanie w podłożu i znalezienie miejsca pod korzeniem. Wszystkie jego główne wymagania mamy spełnione!

Kraby mangrowe powinno się karmić… liśćmi mangrowców. Dopiero później są warzywa, owoce, a na końcu białko. W zależności od rodzaju kraba ilość białka może się różnić, ale zawsze mangrowce są w postaci świeżej lub mniej świeżej, tym, czym powinniśmy karmić nasze kraby. To dość trudne, bo przecież powinniśmy w tym celu kupić całe drzewo, a na warzywach kraby też żyją w akwariach. Może i tak, ale to zwierzęta, które w naturalnym środowisku mają praktycznie trzy rośliny: Rhizophora, Avicennia i Ceriops. Przestawienie się na inną strukturę pokarmu nie jest dla nich łatwe.

Pozostaje tylko otwarte pytanie do akwarystów, kto zdecyduje się utrzymywać takie środowisko dla kraba mierzącego zaledwie 5cm? Niestety tych krabów nie powinno się trzymać z rybami. Nie nada się nawet spokojne gurami czekoladowe. Ponadto tych zwierząt nie da się hodować w akwarium. Ich zachowania rozrodcze i warunki rozwoju larw nie są jeszcze dobrze poznane, chociaż pojawia się coraz więcej opracowań naukowych na ten temat. Jeżeli ktoś chce zostać pierwszym na świecie hodowcą krabów akwariowych, to może warto spróbować?

ikona podziel się Przekaż dalej