Konik morski – ważne informacje dla akwarystów

Jak wygląda koń morski? Opis wyglądu koników morskich

Konik morski jest bardzo urodziwym mieszkańcem akwarium. Ten wodny stworek posiada wiele różnych ubarwień, majestatycznie poruszając się w wodzie. Zanim zakupisz konika morskiego, należy posiąść odpowiednią wiedzę, by zwierzątko mogło bez problemu poruszać się po akwarium. Wbrew pozorom, podobnie jak gupik pawie oczko, pławikonik australijski czy ryby paletki, koniki morskie mają bardzo duże wymagania i są wrażliwymi stworzeniami. Planując zakup konika morskiego musisz pamiętać o tym, że wymagać one będą wielu godzin pracy, a także nie kosztują mało. Jesteś początkującym akwarystą? Zdecyduj się więc na inne rybki, które będą mniej wymagały. Koniki morskie wymagają naprawdę dużej wiedzy, przestrzeni i odpowiedniego zakwaterowania w akwarium. Początkujący hodowca może mieć nie lada wyzwanie, by sprostać wymaganiom konika morskiego.

Konik morski w języku łacińskim to hippocampus. Swoją nazwę zawdzięcza on mitologii greckiej, gdzie hipokampy dawniej były morskimi potworami – posiadały one wygląd konia, jednak na końcu tułowia znajdował się… ogon ryby. Koniki morskie rzeczywiście wyglądają nieco, jak mitologiczne potwory. Ryba przypomina konia (z głowy), jednak już ogon jest długi, zawinięty i przypominający rybi. Na brzuchu konia morskiego znajdują się wzorki, a ogon służy przytrzymywaniu się łodyg roślin pod wodą. Nie ma łusek, ale pierścienie kostne z kolcami – służą one za zbroję, przez co potencjalni wrogowie boją się na niego polować.

Co ciekawe, niektóre koniki morskie zmieniają swoje ubarwienie zupełnie tak samo, jak robią to kameleony. Wówczas upodobniają się do otaczającej roślinności, by zniknąć z pola widzenia naturalnych wrogów. Jakie są jeszcze ciekawostki na temat koników morskich? Otóż, potrafią one poruszać gałkami ocznymi – jedną niezależnie od drugiej. Mimo, że przez swoje nadnaturalne umiejętności i wygląd koniki morskie przypominają stwora z bajki, zaliczane są do gatunku ryb igliczniowatych.

Na świecie istnieje ponad 50 gatunków koników morskich. Najmniejszy z nich mierzy niecałe 14 mm, będąc mniejszym od jednogroszówki! Są też większe koniki morskie, które często liczą sobie powyżej wielkości karki papieru formatu A4. Cena konika morskiego zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za jednego, a kończy nawet na kilkuset złotych za rzadsze okazy.

Konik morski w akwarium – jakie ma wymagania?

Konik morski to stwór wodny, który może mieszkać z innymi rybami. Nie ma przeszkód, by zamieszkał z nim np. pławikonik australijski, gupik pawie oczko lub tropikalne ryby paletki. Jeżeli wymagania koników morskich będą takie same, jak innych ryb, nie będzie przeciwwskazań by móc wpuścić je razem, do jednego akwarium. Nie trzymaj ich jednak z szybkimi rybami, bo koniki morskie są dość wolne i np. może nie starczyć dla nich pokarmu, który zdążą zebrać inne ryby. Bardzo dobrze w mieszkaniu z konikami morskimi odnajdą się np. mandaryny, ślimaki czy skorupiaki pustelniki.

Uważaj jednak, bo mimo że inne ryby raczej nie będą nimi zainteresowane, śmiertelność koników morskich w akwariach ocenia się na wysoką. Nie jest ona spowodowana towarzystwem innych ryb, a wysokimi wymaganiami koników morskich. Potrzebują one bowiem odpowiednie środowisko do życia, a także nie lubią zmian. Konik morski jest wrażliwym stworzeniem, o czym należy pamiętać decydując się na jego kupno. Nawet najmniejsza zmiana w akwarium może sprawić, że konik morski jej nie przeżyje.

Aby konik morski mógł dobrze czuć się w akwarium, powinieneś każdego dnia sprawdzać stopień zasolenia wody bądź jej twardość. Temperatura wody powinna wynosić ok. 24-25 st. C, zaś wartość wody pH (twardość) między 8,1 a 8,4. Zasolenie w akwarium dla konika morskiego powinno wynosić ok. 38 g na 1 l. Aby konik morski czuł się w akwarium naprawdę swobodnie, warto będzie zamontować dobry filtr i dostarczać odpowiedniego prądu wodnego (najlepiej słabego). Jeżeli pompa będzie wytwarzać za silny prąd, może się to negatywnie odbić na zdrowiu, a nawet na życiu konika morskiego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jakie rybki do akwarium wybrać.

Co można umieścić w akwarium dla konika morskiego?

Jeżeli chcesz kupić konika morskiego koniecznie zwróć uwagę na to, co będziesz zamieszczać w jego akwarium. Oczywiście, nie powinno w nim zabraknąć roślin akwariowych, między którymi konik morski będzie mógł odpoczywać lub ukrywać się, kiedy np. poczuje się zagrożony lub zwyczajnie nie będzie chciał się nikomu pokazywać. Do roślin, które powinny znaleźć się w akwarium konika morskiego, zaliczamy:

  • algi morskie,
  • koralowce,
  • kamienie (z możliwie wąskimi szczelinami).
Konik morski wodny w akwarium, a także informacje i ciekawostki o konikach morskich
Konik morski i jego wymagania w akwarium, a także ciekawostki i opis

Nie umieszczaj w akwarium dla konika morskiego roślin o długich korzeniach i zaostrzonych kamieni, Niestety, zwierzątko może się o nie zranić, kiedy np. wpadnie na pomysł schowania się tam lub zaczepienia swoim kolorowym ogonkiem.


Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!



Koniki morskie w akwarium. Opis wymagań koni morskich

Co może jeść konik morski?

Najlepszym pożywieniem dla koników morskich są żywe, małe zwierzątka. Dieta koników morskich jest wymagająca podobnie, jak urządzenie ich akwarium. Wśród pokarmów, które muszą pojawić się w codziennym menu konika morskiego, koniecznie zagościć powinny:

  • krewetki,
  • małe kraby,
  • rozwielitki,
  • plankton.

Jeżeli nie będziesz w stanie zapewnić im takiego rodzaju świeżego pokarmu, podawaj konikom morskim mrożone pożywienie. Mogą to być krewetki, ale też zmielone larwy – nie sklepowe, a zamrożone suchym lodem. Żywy pokarm to coś, czego nie może zabraknąć konikom morskim.

Pamiętaj o tym, że koniki morskie bardzo powoli jedzą swoje pożywienie – nie mają żołądka, a jedynie jelita. Zanim wezmą kolejny gryz pokarmu, będą musiały go strawić. Żeby mieszkające z konikiem morskim ryby nie zdążyły zjeść ich wydzielonych racji, trzeba będzie im zapewnić czas na przyjęcie porcji. W wodach Australii i Nowej Zelandii koniki morskie, które żyją tam naturalnie, poświęcają na przyjmowanie pożywienia nawet pół doby! Jako że w domowym akwarium to bardzo trudne (resztki jedzenia wpływają na złą jakość wody), musisz im dać przynajmniej 2 godziny na zjedzenie posiłku.

Kilka koników morskich w jednym akwarium

Jeżeli chcesz połączyć koniki morskie w jednym akwarium, dobieraj wyłącznie te o podobnych wymaganiach, jeżeli chodzi o otoczenie. Lepiej też, by koniki nie różniły się wiele rozmiarem. Raz, że będą wówczas dostawać podobne porcje żywieniowe na dzień. A dwa, że będą mieć podobne wymagania co do stopnia twardości wody. Warto już na wstępie kupić przynajmniej dwa koniki morskie, bo te wodne stworzenia dobrze czują się w swoim towarzystwie. Zazwyczaj jest tak, że mniejsze koniki morskie można trzymać w akwarium o mniejszych wymiarach, a te większe w odpowiednio dużych zbiornikach – często powyżej 200 l.

Na koniec ciekawostka, która może zaszokować wielu początkujących akwarystów. Koniki morskie jako jedne z niewielu zwierząt na świecie przeczą tradycyjnemu rozmnażaniu się. Młode rodzą bowiem… samce! To samica konika morskiego składa jajeczka do jego torby lęgowej, w której następnie samiec je zapładnia. Malutkie koniki morskie rodzą się dość szybko, bo po ok. 2 tygodniach od zapłodnienia.  Mniejsze gatunki zazwyczaj rodzą po kilka sztumłodych, a większe po kilkaset lub więcej koników morskich. Żeby koniki przeżyły w akwarium, warto będzie podawać im specjalistyczne pożywienie (zooplankton).

ikona podziel się Przekaż dalej