Kolcobrzuch do przemyślenia

Trudna nadymka

Kolcobrzuch zielony, czyli Dichotomyctere fluviatilis (dawniej Tetraodon fluviatilis), jest bardzo często mylony z kolcobrzuchem zielonym cętkowanym, czyli Dichotomyctere nigroviridis. Ten pierwszy ma na grzbiecie wyraźny wzór trzech ciemnych plamek przeciętych żółtymi paskami. Obydwa należą do rodziny rozdymkowatych, stąd popularna nazwa: nadymka zielona.

Kolcobrzuch zielony cętkowany jest po prostu żółty w kropki. Nasz bohater, czyli pochodzący między innymi z Sumatry i Borneo kolcobrzuch zielony jest niestety brzydki, kiedy stanie się dorosły. Podstawowy żółty kolor niknie i zostaje szaro – bura nadymka w czarne ciapki (1). Cena ryby też nie jest najniższa, więc warto zakup przemyśleć, bo sklep raczej nie przyjmie zwrotu.

Ta ryba dorasta do 17 cm i potrzebuje zbiornika nie mniejszego niż 100 litrów. Jest w tym jeden haczyk. Ta pojemność musi być przeznaczona tylko na jedną rybę. Kolcobrzuch nie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Jego zęby są ostre jak brzytwa i często robi z nich użytek. Inne gatunki kolcobrzuchów (karłowaty, dwuplamy, brunatny, czy syjamski) są podobnie agresywne.

Słodkowodny lekko słonawy

Naturalnym środowiskiem Dichotomyctere fluviatilis (dawniej Tetraodon fluviatilis) są rzeki uchodzące do morza. Między innymi delta w Indiach utworzona przez rzeki Ganga, Brahmaputra i Meghna. Występuje tam lekkie zasolenie wynoszące od 12 do 21. Temperatura od 25 do 33⁰C, a pH w okolicy 8. Natlenienie jest dość istotne, bo woda miesza się niekiedy intensywnie (monsuny).

Mnóstwo gatunków ryb zamieszkuje tereny (ponad 300!), które co roku zmieniają swoje oblicze. Kiedy woda się cofa, obszar delty jest głównie mulisty i piaszczysty. Widać tylko zanurzone korzenie drzew lasów mangrowych.

Przy wyższym poziomie, nadymka zielona ma pod dostatkiem skorupiaków, owadów i wszystkiego, co pochłania woda. Jednak roślinność jest bardzo skąpa. Na większości terenów w ogóle nie występują podwodne rośliny (2).

Utrzymanie i rozmnażanie kolcobrzucha

Podstawowe wymagania

Kolcobrzuch zielony potrzebuje akwarium o pojemności 100 litrów. Z aranżacją nie będziemy mieli żadnych problemów, bo w lekko słonawej wodzie nie urosną rośliny. Jeżeli chcemy przyzwyczajać go do wody słodkiej (co jest dość ryzykowne), to i tak pogryzie wszystko, co zielone. Może kolcobrzuch jest słodkowodny, ale to, że go lubią bakterie męczyć, to już zupełnie inna historia.

Ważny jest piasek, który powinien być drobny, ale grubszy, niż taki do piaskownicy. Wymagania kolcobrzucha wobec aranżacji kończą się na korzeniach i kamieniach. Najlepiej poukładać je tak, żeby zbiornik był łatwy do sprzątania.

Nadymka zielona ma jednak wysokie wymagania tylko wobec  filtra i grzałki. Mniej ze względu na jej wielkość, bardziej pod kątem bałaganiarstwa. Ciągłe karmienie żywym i mrożonkami bardzo obciąża filtrację. Należy też porządnie przykryć zbiornik, bo te ryby potrafią sprawnie skakać. Sprawdź także ten artykuł na temat kolcobrzucha karłowatego.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kolcobrzuch zielony - nierealna hodowla

Nie istnieje coś takiego jak towarzystwo dla kolcobrzucha. Wszystkie ryby będą miały przycięte płetwy – w najlepszym przypadku. Nawet zbrojnikowi nie odpuści i z ciekawości go skubnie. Żaden inny kolcobrzuch: karłowaty, dwuplamy, brunatny, czy syjamski nie dogadają się ze sobą. W naturze – albo kolcobrzuch coś upoluje, albo będzie głodny. Nie ma się tam, gdzie najeść glonów, czy roślin.

Apistogramma, ryby ławicowe i inne nie nadają się też ze względu na specyficzny biotop u kolcobrzucha. Jeżeli chcemy mieszać obsadę, to tylko z wody słonawej i duże ryby w ogromnym akwarium.

Każdy element akwarium nadymki musi zostać przez nią dokładnie zbadany, obejrzany, skubnięty i sprawdzony jeszcze raz, tak dla pewności. Należy do tego podejść z szacunkiem, bo na piaszczystym dnie niełatwo znaleźć ślimaka, czy krewetkę.

Kolcobrzuch zielony w akwarium
Kolcobrzuch zielony do hodowli, a także charakterystyka gatunku oraz żywienie i wymagania

Hodowla kolcobrzucha zielonego w akwarium nie jest możliwa. Naprawdę trzeba mieć dużo cierpliwości, żeby podejść do tematu. Jeżeli chociaż raz spróbujecie skojarzyć osobnika, który wydaje się być samicą z osobnikiem, który wydaje się być samcem (różnice płci są praktycznie niewidoczne), to będzie taka wojna, jakiej świat nie widział. Hodowla tej ryby (Zielonego cętkowanego) jest prowadzona z pomocą stymulacji hormonalnej(3).

Ślimaki ratujące życie

Dla Dichotomyctere fluviatilis (dawniej Tetraodon fluviatilis) najważniejsze jest jedzenie. Musi od czasu do czasu jeść ślimaki, małże i wszystko, co ma skorupkę. Te ryby mają dwa wielkie zęby, które rosną im całe życie. Jeżeli nie będą ich ścierały, z biegiem czasu zaczną przerastać.

Może to skutkować głodówką kolcobrzucha, a ostatecznie śmiercią głodową. To bardzo ważna sprawa w przypadku tych ryb. W regionach, gdzie trzymanie kolcobrzuchów jest bardziej popularne, okresowo przegląda im się zęby i piłuje do wymaganej długości. To wymaga znieczulenia ryby przez lekarza weterynarii, który ma doświadczenie. U nas w kraju może być z tym różnie.

Niezależnie, czy to kolcobrzuch karłowaty, dwuplamy, brunatny, czy syjamski, musi dostawać ślimaki, a później inne stworzenia ze skorupkami. Obserwacja polującego, a następnie chrupiącego kolcobrzucha jest nie lada atrakcją. Niekiedy akwaryści mają osobny zbiornik na rozmnażanie ślimaków jako karmy dla kolcobrzucha.

Cena a sklep z kolcobrzuchem

Dobrą stroną kolcobrzucha jest to, że żaden sklep akwarystyczny bez podstawowego doświadczenia, nie będzie go trzymał. Stłoczone ryby będą się atakowały. Dlatego jest sprowadzany w mniejszych ilościach i mało popularny w akwariach.

Jego cena nie należy do najniższych. Zaczyna się od 35 zł i to wcale nie jest najwyższa opcja. Może to i dobrze, bo skoro jego rozmnażanie jest tak trudne, to przynajmniej będą go mieli ci akwaryści, którzy wiedzą, co z nim zrobić.

Taki kolcobrzuch to nie apistogramma. Musi mieć duże akwarium, brak roślin, żyć sam… ale za to, gdy nakieruje oczy na ślimaka i przyczai się jak miniaturowa łódź podwodna, to nie ma drugiego takiego widoku. A mamy jeszcze kolcobrzucha karłowatego, tak w razie czego…

(1) Abidin, Danial Hariz Zainal, et al. "Ichthyofauna of Sungai Merbok Mangrove Forest Reserve, northwest Peninsular Malaysia, and its adjacent marine waters." Check List 17 (2021): 601.

Padate, Vinay P., et al. "First record of the freshwater puffer Tetraodon fluviatilis fluviatilis from the coastal waters of Goa, west coast of India." (2013).

(2) Sen, Koustav, and Rimpa Mandal. "Fish diversity and conservation aspects in an aquatic ecosystem in Indian sundarban."

(3) Watson, Craig A., et al. "Use of a novel induced spawning technique for the first reported captive spawning of Tetraodon nigroviridis." Marine genomics 2.2 (2009): 143-146.

ikona podziel się Przekaż dalej