Kiryśnik czarnoplamy lub albinos

Czerwonopłetwy samiec

Kiryśnik czarnoplamy (Sum plamisty), pomimo że ma skórę pokrytą podobnymi łuskami, nie ma za wiele wspólnego z małymi kiryskami. Jest od nich o wiele większy, bo dorasta do 15 cm. Ma wydłużone ciało i potrafi pogonić intruza ze swojej kryjówki!

Megalechis thoracata (dawniej Hoplosternum thoracatum), czyli Kiryśnik czarnoplamy,  jest ciemno – brązowy z czarnymi plamkami na ciele. Albinos jest biały z czerwonymi oczami. Rodzaje Megalechis, Hoplosternum i Dianema mają specyficzne łuski o ułożeniu podobnym do płytek pancerza.

Pyszczek wygląda bardziej jak u suma niż kiryska. Paszcza jest szeroka, a na jej końcach są dwa wąsiki. Jeden skierowany do góry, a drugi do dołu. Samiec kiryśnika ma wydłużony pierwszy promień płetwy piersiowej. Jest to najlepszy sposób identyfikacji płci.

Naturalny dom kiryśnika

Naturalne środowisko kiryśnika odbiega dość znacząco od tego, w którym pływają kiryski. Poziom wody jest niski, prąd rzeki słaby, a temperatura jest stabilna i wynosi od 18 do 24⁰C (w ciągu całego roku!). Na dnie jest sporo osadu i brązowego lub szarego mułu.

Megalechis thoracata (dawniej Hoplosternum thoracatum) uwielbiają brzegi takich pół-bagnistych rzek ze względu na możliwość budowania gniazda i dostępności pokarmu. Lubią dużą ilość kryjówek i dość mętną wodę. Zbiorniki w Ameryce Południowej, gdzie żyją kiryśniki znacznie zmieniają się w zależności od pory roku.

Podczas pory deszczowej zalewają dużą część okolicznego terenu, a w porze suchej stają się ponownie małymi kamienistymi rzekami. pH wynosi mniej więcej 6,5 ze względu na dużo butwiejących przy dnie roślin, a woda jest miękka (1).

Utrzymanie i rozmnażanie kiryśnika

Kiryśnik w akwarium

Kiryśnik czarnoplamy wymaga sporego akwarium. Każda ryba dorastająca do 15 cm musi mieć sporo miejsca. Zbiornik powinien mierzyć co najmniej 140 cm długości i mieć jak najszersze dno kosztem wysokości. Kluczowa jest duża ilość drobnego piasku. Kiryśniki uwielbiają go przegrzebywać w poszukiwaniu jedzenia.

Mając te ryby, możemy się pożegnać z wymagającymi roślinami. Za to niezbędna jest duża ilość dobrze osadzonych żabienic, nurzańców, czy pistii (rodzaje mało wymagających roślin). Pomimo że te bardzo odporne ryby są często spotykane w akwariach, gdzie są trzymane Aulonocary i inne gatunki pyszczaków (acei, maingano, niebieski, demasoni, czy zebra), to nie jest dla nich odpowiednie środowisko.

Megalechis thoracata (dawniej Hoplosternum thoracatum) potrzebują jako wystroju korzeni, kamieni otoczaków i roślin, a nie skał, o które mogą pokaleczyć wąsiki. Akwarium powinno być przyciemnione, najlepiej roślinami pływającymi. Z kiryśnikami najpewniej powstaną na podłożu góry i doliny, więc musimy być przygotowani na ciężką przeprawę z wystrojem.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Różne rodzaje porządków

Kiryśnik czarnoplamy najczęściej nie jest agresywny wobec innych ryb. Inną sprawą jest za małe akwarium, czy trzymanie go z agresywnymi terytorialnymi osobnikami innych gatunków. Można mieć więcej sztuk kiryśników, ale należy przyjąć, że na jednego przypada teren o długości 100 cm dna akwarium. Może się zdarzyć, że samiec będzie i tak rywalizował z innym samcem.

Nie jest to nawet kwestia agresji, ale też utrzymania porządku w zbiorniku. Te małe „odmulacze” cały czas podnoszą muł z dna i im więcej ryb, tym większa szansa na glony. Same kiryśniki nie potrzebują za wiele, bo to naprawdę wytrzymałe (na choroby) ryby.

Kiryśnik czarnoplamy w akwarium
Kiryśnik czarnoplamy do hodowli w akwarium, a także informajce o gatunku, rozpoznanie, zdjęcia oraz hodowla

Można z nimi trzymać rybki ławicowe, ale nie Aulonocary i inne gatunki pyszczaków (acei, maingano, niebieski, demasoni, zebra). Pomimo że kiryśniki robią gniazda na tafli wody, to lubią mieć odrobinę spokoju w swojej dziennej kryjówce. Ryby trzymające się z dala od dna, nie będą im przeszkadzały. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z polecanymi rybkami akwariowymi dla początkujących.

Długość życia kiryśnika

Te ryby są bardzo odporne na choroby. Jeżeli coś im dolega, to już naprawdę musi być źle w akwarium. Oddychają powietrzem atmosferycznym, więc niestraszne im spadki poziomu tlenu w wodzie. Mają pancerną skórę, więc nawet gdy nabawią się infekcji bakteryjnych, przeważnie nie wychodzi ona poza wąsiki.

Długość życia takiej ryby to około 5 lat, więc można pomyśleć, jak zaaranżować rozmnażanie kiryśników, jeśli są ku temu odpowiednie warunki. Wystarczy robić częste podmiany wodą o temperaturze 14 stopni, a grzałkę ustawić na 18⁰C. Dopływ świeżej, chłodnej wody powinien je zachęcić do tarła.

Te ryby, podobnie jak bojowniki, układają gniazdo piankowe na tafli wody. Rodzice różnie opiekują się potomstwem (niekiedy samica zjada małe rybki), więc gdy ikra będzie już na swoim miejscu, warto wyłowić dorosłe ryby, żeby mieć jak najwięcej młodych.

Kiryśnik czarnoplamy - ten, który zjada małe rybki

Sum plamisty jest duży, ale raczej nie agresywny. Zjada małe rybki, gdy zmieszczą mu się do pyska. Podobnie zrobi każda inna ryba. Nawet gupik wyjada małe. Taki sum plamisty osiągający 15 cm może skonsumować całkiem sporo, więc lepiej mu nie podtykać drobizny pod nos.

Kiryśniki powinny być karmione mrożonkami i pokarmem żywym. Także gotowe karmy sprawdzają się całkiem nieźle, ale lepiej, żeby były roślinne, a nie białkowe. Będą zawierały wówczas glony i dodatki witaminowe, które bardzo się kiryśnikom przydadzą.

Jeżeli nasz kiryśnik ma być szczęśliwy w akwarium, to trzymajmy go z dala od Aulonocary i innych gatunków pyszczaków (acei, maingano, niebieskiego, demasoni i zebry). Im mniej konkurencji do wyjadania pysznych robaczków z dna, tym lepsze życie kiryśnika czarnoplamego.

(1) de Castro Ribeiro, Douglas, et al. "Checklist and key for the identification of fish fauna of the Uberaba River, Upper Paraná River system, Brazil." ZooKeys 875 (2019): 129.

ikona podziel się Przekaż dalej