Ciekawy kirysek spiżowy Corydoras aeneus

Corydoras aeneus - mity i fakty

Drugim, największym mitem, po tym, że glonojad lamparci je glony, jest ten, że kirysek sprząta po innych rybach. Najbardziej popularny z nich, czyli kirysek spiżowy (Corydoras aeneus), nie lubuje się w resztkach - wręcz przeciwnie, doceni pokarm dobrej jakości i czystą wodę.

Nikt tak do końca nie wie, jak wygląda kirysek spiżowy. Z grubsza można powiedzieć, że ma ciemną pręgę idącą od głowy do ogona, biały brzuch i lekko niebieskawy grzbiet. Oczywiście pomijając liczenie ilości łusek, proporcje między głową a resztą ciała, czy liczeniem promieni wszystkich płetw…chociaż i tutaj bywają niezgodności.

Na użytek akwarystyczny wystarczy nam wiedza, że aktualnie wyróżnia się grupę Corydoras aeneus, gdzie dopiero ichtiolodzy robią porządek z nazwami. Podobnie jest z rodzajem Apistogramma, gdzie różnice w wyglądzie, w zależności od miejsca połowu, bywają bardziej jaskrawe, niż różnice między niektórymi gatunkami.

Biotop Corydoras aeneus

Te podejrzenia odnośnie różnych gatunków kiryska spiżowego wzbudził fakt, że występuje w wielu miejscach. Indie, Kolumbia, Argentyna i Peru to tylko parę z potencjalnych miejsc pobytu. Aktualnie przyjmuje się, że pochodzi z Kolumbii, ale… akwariowy kirysek spiżowy nie ma z nim za wiele wspólnego.

Biotop, w którym żyje kirysek spiżowy to kwaśna woda o pH około 6, konduktywność do 100µS/cm a temperatura wynosi około 27⁰C. Właściwie w dużej mierze są to biotopy, w których kiedyś żył kirysek spiżowy, bo aktualnie takie siedliska jak Rio Meta  zostały częściowo zrównane z gruntem farm palmy olejowej i zdewastowane przez przemysł wydobywczy.

Te bajeczne rzeki, pełne podwodnych roślin o klarownej płytkiej wodzie i piaszczystym dnie przechodzą do przeszłości. Płytkie zalewy skupiały ławice kirysków, pod kamieniami chowały się pielęgniczki, a w toni wodnej śmigały setki zwinników.

Kiryski zbudowane, by przetrwać

Akwarium dla kirysa - ryby akwariowe

Całe szczęście kiryski są rybami zbudowanymi, żeby przetrwać bardzo wiele. Począwszy od ich kolczastych płetw piersiowych, skończywszy na oddychaniu jelitem. Te fascynujące ryby są pełne niespodzianek. Akwarium dla grupy kirysków – nie mniej, niż 6 osobników – powinno mieć 80 cm długości.

Tak, wszyscy wiemy, że często są trzymane pojedynczo w mniejszych zbiornikach, ale równajmy do wymagań dobrych dla ryb, a nie akwarystów. Faktem pozostaje, że kirysek spiżowy dorasta do 7,5 cm. Ekipa tak dużych ryb to duże obciążenie dla naszego filtra.

Te ryby doskonale przyzwyczaiły się do wody kranowej i mogą się w takich warunkach rozmnażać. Wystarczy, żeby było ciepło, czysto i dużo piasku. Ten powinien być jasny, ale z liśćmi, korzeniami i innymi ciekawymi kryjówkami umieszczonymi na dnie zbiornika.

Bardzo ważne są żywe rośliny o dużych liściach, żeby kiryski mogły na nich wypoczywać lub składać ikrę. Świetnie sprawdzą się:

  • Żabienice,
  • Kryptokoryny,
  • Anubiasy,
  • Lotosy.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kiryski duże i małe

W akwarium z kiryskami idealnie będą się czuły pielęgniczki. Należy unikać dużych ryb terytorialnych, jak glonojad lamparci (zbrojnik lamparci). To nawet nie jest problem związany z agresją ryb wobec siebie, ale obciążenie dla podłoża, jakim jest duża ilość zanieczyszczeń produkowanych przez ryby przydenne.

Tego trzeba bardzo pilnować, bo nawet się nie spostrzeżemy, jak zaczną się namnażać bakterie, a kiryski będą puchły. Cotygodniowe podmiany muszą uwzględniać oczyszczanie dna i zaglądanie do każdej jaskini, jamki i pod korzenie. Tam gromadzą się nieczystości, tak jak kurz po kątach.

Przy rybach takich jak kirysek spiżowy, lepiej stosować żwirki naturalne niebarwione. Ich nieustanne przewracanie kamyczków w pysku może spowodować złuszczanie farby lub żywicy i utknięcie w skrzelach albo układzie pokarmowym ryby. Jeżeli mamy też pielęgniczki, to ryzyko znacznie wzrasta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli kiryska pandy w akwarium?

Kirysek i jego odmiany

Najlepszym towarzyszem kiryska spiżowego jest inny kirysek, ale koniecznie spiżowy. Różne gatunki możemy mieszać tylko wtedy, gdy mamy powyżej 6 sztuk z jednego. Tak jak u neonów, kiryski różnych gatunków nie tworzą jednej ławicy.

Kirysek sterby (pomarańczowokolcowy, corydoras sterbai) dogaduje się całkiem nieźle ze spiżowym, ale pigmej będzie za mały i każda duża ryba będzie go tylko straszyła.

Łączmy ławice kirysków o podobnej wielkości. Niekiedy odmiany kirysków spiżowych (jak laser gold albo czarny) pływają w jednej grupie, ale nie jest to regułą. Odmiany mogą różnić się wielkością, więc do mieszania odmiennie wyglądających ryb należy podchodzić ostrożnie.

Kiryskom nie robi różnicy, co będzie pływało przy tafli wody, byle nie atakowało ich podczas pobierania powietrza. Z ryb ławicowych można wybierać swobodnie, bo kiryski rzadko zajmują środkową część zbiornika. Wyjątkiem są kirys pigmej i kirys jaguarowy.

Rozmnażanie kirysków a cena

Corydoras sterbai i spiżowy

Rozmnażanie kiryska jest dość łatwe. Wystarczy podkarmić ryby żywym lub mrożonym pokarmem i robić większe podmiany wody – około 50% tygodniowo. Najlepsze jest zestawienie samicy z dwoma samcami. Nie trzeba rozdzielać ryb. Kiryski pływają w grupach, gdzie samce gonią samice i ikra jest zapładniana przez wiele osobników.

Kirysek spiżowy w akwarium pośród roślin, a także informacje o gatunku, hodowla, żywienie i rozmnażanie
Kirysek spiżowy, ciekawa ryba do akwarium, jej wymagania, rozmnażanie oraz podstawowe informacje dla akwarystów

Najlepiej rozmnażać je w akwarium z samymi kiryskami. Co prawda ikra przyczepiana jest do roślin, czy szyby, ale zbrojnik lamparci (glonojad lamparci), czy kirysek sterby (pomarańczowokolcowy, corydoras sterbai) zrobią sobie z niej pożywną kolację.

Z dorosłymi osobnikami nieliczna ilość młodych ma szansę na osiągnięcie większych rozmiarów. Warto więc mieć „trawnik” z podwodnych roślin. Tam małe ryby będą mogły w ukryciu spokojnie się pożywiać i rosnąć.

Cena kiryska spiżowego jest dość niska, więc rozmnażanie tej ryby nie jest za bardzo uzasadnione ekonomicznie. Jednak przy ciekwaszych odmianach może to być zupełnie inna historia. Jeden porządny laser gold to cena od 30 do 40 zł za sztukę.

Sympatyczne rybki

Kiryski to wyjątkowe ryby. Podobnie jak gurami, mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie podczas odławiania, bo w płetwach piersiowych mają płyn, który wstrzykują przy ukłuciu. Co prawda nie ma żadnego dowodu na to, że jest trujący, ale takie rany nie goją się najlepiej.

Kiryski są popularne ze względu na uroczy charakter. Nigdy nie gryzą innych, nie tłuką się między sobą i pływają zgodnie w jednej grupie. Nawet samce nie konkurują o samice, ale panuje między nimi kompromis w sprawie przedłużenia rodu. Każdy samiec niezależnie od wielkości ma równe szanse na zapłodnienie ikry.

Jak widać, kirys spiżowy nie jest tylko elementem potrzebnym do sprzątania akwarium, ale głównie rybą o cudownym charakterze, będącą doskonałym uzupełnieniem naszej dotychczasowej obsady ryb. To taki akwariowy przyjaciel na wiele lat, a jak ukłuje, to tylko przez przypadek.

ikona podziel się Przekaż dalej