Kirysek pstry w akwarium

Ryby akwariowe a wielkość zbiornika

Jeżeli mamy akwarium o długości 60 cm, to możemy pomyśleć o kirysku pstrym. Jest mniejszy, niż wskazywałaby na to wymagana długość zbiornika, ale powinien żyć w grupie z innymi kiryskami pstrymi. Dlatego musi mieć więcej miejsca. Samiec jest w szare ciapki z połyskującymi łuskami, a samica ma podobne kolory, ale jest bardziej okrągła i większa.

Często w opisach ryb posługujemy się nazwami łacińskimi. Ten zwyczaj ma podstawy w biologii. Jeżeli każdy kraj używałby swoich nazw zwierząt i roślin, to badacze nigdy by się nie dogadali. W akwarystyce jest podobnie. Nazwa łacińska i systematyczna (czyli ta, która jest uniwersalna dla naukowców) kiryska pstrego to Corydoras paleatus.

Gdy ryba jest wysyłana z Brazylii, czy Malawi, jej rodzima nazwa jest inna niż nasza polska. Zastosowanie łaciny bardzo ułatwia życie nie tylko biologom, ale też całemu rynkowi akwarystycznemu. Jedyne, co nie jest uwzględniane w nazwie łacińskiej, to odmiany (np. kirysek pstry albinos, neon itp.), ale te często są uniwersalne dla każdego języka.

Kirysek pstry i czysta woda

Kiedy nasz filtr w akwarium działa już od tygodnia, a grzałka grzeje wodę do temperatury 26 stopni, możemy wpuścić nasze kiryski do akwarium. Woda powinna być wymieniana co tydzień w ilości 20-40% pojemności akwarium. Warto sobie zrobić punkt na tylnej szybie, zaznaczając ilość wody, jaką mamy do zlania z akwarium.

Podmieniamy wodę, wkładając plastikowy wąż do akwarium i prowadząc go przy podłożu. Drugi koniec węża musi być poniżej poziomu akwarium i prowadzić do miski albo wiadra. Zasysając wodę z niższej strony, będzie wypływała tak długo, aż go nie uniesiemy.

Wodę podmieniamy po to, żeby pozbyć się nieczystości z akwarium, ale też nadmiaru NO3. To resztka po rybim moczu, którą żywe rośliny mogą zużyć jako nawóz. Niestety najczęściej jest go dość dużo, więc trochę zostaje. Nie widzimy stężenia NO3, bo jest przezroczyste, a może być go całkiem sporo. Dlatego brudna woda nie zawsze jest mętna.

Żeby zobaczyć, ile mamy NO3, wystarczy kupić w sklepie akwarystycznym test i sprawdzić samemu. W zależności od tego, co nam wyjdzie na teście, robimy podmiany wody. Jeżeli jest go dużo – podmieniamy więcej, jeżeli jest go mało, możemy nawet robić porządki co 2 tygodnie.

Podstawowe wymagania

Rośliny są zawsze dobre

W akwarium dla Corydoras paleatus ważne są żywe rośliny. Pomagają czyścić wodę i wysysać to, co trujące dla ryb. Jeżeli dotychczas nie udawało się wam utrzymanie zielonych roślin, pewnie nie próbowaliście z pewniakami. Należą do nich:

  • Pistia
  • Ceratopteris thalictroides (różdżyca rutewkowa)
  • Egeria densa (moczarka argentyńska)
  • Hygrophila polysperma (nawódka wielonasienna)
  • Shinnersia rivularis

Na początek nie kupujmy roślin czerwonych i niskich. Na nie przyjdzie czas.

Wymienione powyżej rośliny wsadzamy do podłoża (oprócz pistii, bo to roślina pływająca). Jeżeli urosną, to od czasu do czasu je przycinamy. Jeżeli nie będą rosły, to wyjmujemy je z podłoża i kładziemy na taflę wody. Tam powinny ruszyć, a my mamy czas, żeby sprawdzić, co poszło nie tak.

Nie pozwólmy tylko, żeby pistia zarosła całą taflę zbiornika. Chyba że mamy poniżej tylko piaseczek i korzenie, bez innych roślin. Nawet wtedy trzeba uważać, bo jej długie korzenie mogą zatykać filtr.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Zgodny samiec i samica

Kiryski to ryby, które żyją w grupach. Nie tak licznych, jak w przypadku innych gatunków, ale najczęściej po 6 lub 10 sztuk. W naturalnym środowisku niekiedy łączą się w większe grupy, a niekiedy znów rozpraszają.

Za ławicę należy uznać osobniki tego samego gatunku. Kiryski pstre nie będą traktowały kirysków pand jako członków stada, ale niekiedy wszystkie trzymają się razem. W naturze także kiryski łączą się z innymi ławicami ryb, jednak dość szybko się rozpraszają(1).

Między rybami nie ma konkurencji, walk, czy podgryzania. Także podczas zalotów samiec ani samica nie są agresywne. Po prostu gonią się i szukają odpowiedniego miejsca na gniazdo. Ich rozmnażanie często przebiega bez dodatkowych zabiegów ze strony akwarysty. Kiryski pstre są doskonałymi rybami, jeżeli chcemy mieć spokój w akwarium. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli kiryska pandy?

Piasek dla kiryska

Corydoras paleatus mają urocze małe wąsiki przy pysku. To przystosowanie do poszukiwania pokarmu w miękkim podłożu. Te wąsiki są bardzo czułe i pomagają w lokalizowaniu pysznych owadów i dżdżowniczek, chowających się przy dnie.

Dlatego właśnie kiryski potrzebują drobnego piasku. Powinien być naturalnej barwy, żeby nie złuszczała się farba, gdy ryby będą go przeczesywać. Drobny nie znaczy jak najdrobniejszy. Powinien być grubszy niż taki do piaskownicy.

Za drobny piaseczek będzie się za bardzo unosił w wodzie, nie tylko, kiedy kiryski będą w nim kopały, ale też wtedy, gdy będziemy sprzątali zbiornik. Ziarenka piasku zawsze muszą być okrągłe, bez ostrych brzegów, żeby nie skaleczyły delikatnych wąsików kirysków pstrych.

Kirysek w dobrym towarzystwie

Kirysek i Garra rufa

Kiryskom w żaden sposób nie przeszkadza towarzystwo innych ryb, chyba że te je atakują i podgryzają. Należy uważać na terytorialne ryby zakładające gniazda przy dnie zbiornika. Pielęgnice, większe sumy i babki to nie najlepsi towarzysze.

Za to jest w czym wybierać w przypadku ryb ławicowych zajmujących środek akwarium. Może to być praktycznie każda ryba, dla której pojemność akwarium będzie wystarczająca. Jedynym wymaganiem jest to, żeby ryba nie była agresywna. Niezależnie, czy to będzie 15 cm tęczanka, czy 5 cm neon czarny (bystrzyk axelroda).

Kiryski pstre w akwarium, a także zdjęcia i opis gatunku, wymagania oraz pielęgnacja
Kirysek pstry o ciekawym ubarwieniu oraz jego zdjęcia, opis i porady dla akwarystów: pielęgnacja

Ryby glonożerne, jak garra rufa, otosek, czy kosiarka, nie stanowią dla kirysków pstrych żadnego zagrożenia, ale musimy uwzględnić tu wielkość naszego akwarium. Grupa jednych i drugich wymaga wiele miejsca i właśnie dlatego nie zawsze możemy je połączyć.

Mniej wybredny niż neon czarny

Dla kirysków pstrych najlepsze jest mieszanie różnych pokarmów. Jeden dzień w tygodniu może być przeznaczony na żywe jedzenie takie jak dafnia lub artemia. Następny przeznaczmy na płatki spirulinowe, a następny na świeże warzywa.

Każdy z nich wniesie coś zdrowego do diety i nie zaszkodzi rybom. Tylko nie podawajmy większych pokarmów żywych, takich jak wodzień, ochotka, czy kiełże. Kiryski nie są małymi rybami, ale to nie drapieżniki (jak bystrzyk axelroda), które mogą mocno rozewrzeć paszczę.

Możemy podawać tabletki, które leżą na dnie, ale nie przesadzajmy z ilością. Ryby często je skubią, ale nie zjadają. Taka karma szybko się psuje i zanieczyszcza wodę, powodując mocny wzrost glonów. Dla kirysków pstrych wspaniałą karmą jest to, co rośnie na kamieniach i korzeniach zanurzonych w wodzie. Dbajmy o czystość dna zbiornika i nie liczmy na to, że ryby je posprzątają. Jeżeli będą żyły w brudzie, zaczną chudnąć i podupadać na zdrowiu.

Łatwe utrzymanie i rozmnażanie

Kirysek pstry to idealna ryba do akwarium towarzyskiego. Wybacza wiele akwarystycznych błędów, bo potrafi pobierać tlen z powietrza i przetrwać wysokie temperatury. Jego tolerancja na zmiany pH jest także zdumiewająca, bo od 6 do aż 8,6!(2).

Tam, gdzie nie da rady garra rufa, a nawet neon czarny, tam kirysek pstry przetrwa, ale będzie go to kosztowało wiele zdrowia. Złe warunki powodują stres, a ten doprowadzi do osłabienia odporności.

Utrzymanie kirysków pstrych jest bardzo łatwe. Jeżeli chcemy zaaranżować rozmnażanie, to potrzebujemy czystej wody z kranu i odpowiednio dużego akwarium. Tak niskie wymagania ma rzadko która ryba, więc wrzućmy mu piasku, żywych roślin i korzeni z glonami, a mamy przyjaciela na długie lata.

(1) Breeland, Tara B. School and shoal distributions in a freshwater catfish species, Corydoras paleatus (Callichthyidae). Diss. 2007.

(2) Miquelarena, Amalia Maria, et al. "Ichthyological and limnological observations on the Salí river basin (Tucumán, Argentina)." Ichthyological Exploration of Freshwaters 1 (1990).

ikona podziel się Przekaż dalej