Świat Corydoras pygmaeus

Jak jeż pigmejski

Nazwa Corydoras pygmaeus nie wzięła się znikąd. To jedna z malutkich ryb akwariowych, a w dodatku kirysek. Dorasta do 2,5 cm, a uroku ma tyle samo, o ile nie więcej, niż inne sumy. Jest aktywny w dzień, podobnie jak inne kiryski, może nawet bardziej.

Pigmejek jest tak charakterystyczny, że trudno go nie poznać. Ma malutkie wąsiki na bokach pyszczka i ciemne oczy. Przez środek ciała przebiegają dwa paski od głowy do ogona. Jeden jest centralnie na środku ciała, a drugi na dolnej części ciała.

Samiczki są bardziej krągłe, a samce smukłe. W zależności od parametrów wody, w jakiej są trzymane, mogą mieć barwy od szarego po lśniąco miedziany. Wiele zależy też od linii hodowli, z jakiej kupujemy pigmejki. Błyszczące łuski są zawsze delikatnym akcentem i występują praktycznie tylko za głową.

Jak wszystkie inne kiryski, mają specyficzną broń. Są to twarde promienie płetw piersiowych. Kiedy ryba weźmie kiryska do pyska, on rozpościera płetwy, stając się jak kotwiczka zakleszczona na żuchwie. Nawet dorosła akara electric blue zniechęci się takim łupem, ale już niektóre pielęgnice akwariowe oddały życie za połknięcie pigmejka…a raczej próbę połknięcia.

Naturalne środowisko pigmejka

Kirysek pigmej pochodzi z pięknych wód. Szybko płynące rzeki Rio Madeira są czyste i bardzo bogate w tlen. Dno zajmują przeważnie kamienie lub korzenie. Nie ma tam wiele mułu i stojącej wody, ale bogactwo życia niesione z prądem rzeki w zupełności rybom wystarcza.

Dno jest pokryte drobnym jasnym piaskiem. W nim zagrzebane są larwy owadów, pierścienice i wiele innych źródeł pożywienia. Także kamienie są porośnięte  glonami, podobnie jak zanurzone gałęzie i uschnięte liście, które opadły z drzew przy brzegu.

Woda jest miękka (około 10 gH), a średnia temperatura wynosi 26⁰C. pH waha się w okolicy 7, więc woda bardziej obojętna niż kwaśna. Pomimo że nie jest stojąca, to ma ciemnobrązowe zabarwienie ze względu na niesienie z wyższych partii rzeki dużych ilości osadów (1).

Mała rybka w długim akwarium

Pigmejski zbiornik

Kirysek pigmej nie jest dużą rybą i powinien być trzymany w większych stadkach. 10 sztuk to absolutne minimum. Już 40 litrów będzie dla nich wystarczające, ale długość zbiornika ma ogromne znaczenie. Należy unikać akwariów wysokich, a raczej skupić się na długich i głębokich.

Wystrój powinien być minimalistyczny, jeśli chodzi o rośliny, ale piasek jest niezbędny. Najlepsza granulacja to 0,2 – 0,4 mm. Piaskownicowy będzie za drobny i unoszony przez ryby zapyli wszystko, włącznie z wirnikiem filtra. Podana granulacja około 0,3 jest większa, więc nawet przy aktywnych rybach pozostaje na dnie.

Kirysek pigmej całe życie spędza przy dnie. Niekiedy podchodzi wyżej, ale i tak najczęściej szuka jedzenia w piasku. Zdecydowanie warto umieścić mu różne takie atrakcje, takie jak:

  • suszone liście magnolii,
  • migdałecznika,
  • dębu
  • sporo korzeni.

Ważne, żeby po każdej podmianie miał ciekawe miejsca do zwiedzania.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Straszny danio pręgowany

Kirysek pigmej nie jest agresywny i powinien być trzymany z małymi rybami. Można dać większe zwinniki lub bystrzyki, ale wówczas nie będziemy za często podziwiać ławicy pigmejków na środku zbiornika. Kiedy za dużo się dzieje, szukają schronienia i przeczekują pod liśćmi lub korzeniami.

Spośród małych ryb, naprawdę jest z czego wybierać:

  • drobnoustek malutki
  • razbora borneańska
  • razbora galaxy
  • bystrzyk amandy
  • szczupieńczyk krałowaty
  • neon simulans
  • razbora espei

Pigmejki nie powinny być trzymane z innymi kiryskami (kirysek sterby, kirys pstry). Są od nich zdecydowanie mniejsze i będą przeganiane. Jako różne gatunki nie będą pływały razem. Nie zrobią sobie krzywdy, ale pigmejki stają się tak nieśmiałe, że praktycznie nie będziemy ich widywać. Lepiej dać 20 sztuk jednego gatunku niż po 10 z każdego.

Także większe ryby onieśmielają te małe kiryski. Danio pręgowany jest bardzo żwawy i spokojne rybki nie będą zadowolone z takiego towarzystwa. Molinezja czarna lubi natomiast spędzać czas, skubiąc podłoże, więc często podpływa na dno zbiornika. Jest to ryba dorastająca do 8 cm, więc jest 4 razy większa niż Corydoras pygmaeus! A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli kiryska pandy w akwarium?

Rozmnażanie a cena pigmejka

Kiryski rozmnażają się dość łatwo. Nie ma potrzeby wydzielania par. Wystarczy grupa, w której utrzymamy proporcje 1 samiec na 3 samice. Przed tarłem warto dodać więcej suchych liści i robić mocne podmiany wodą demineralizowaną symulując opady deszczu.

Oczywiście podkarmiamy ryby wysokokalorycznym pokarmem. Podajemy nicienie mikro, oczliki, nauplie artemii. Mogą być też mrożone, ale przy żywych ryby chętniej żerują. Kiedy zobaczymy, że pływają bardzo żywiołowo, oznacza, że szukają miejsca na gniazdo.

Po krótkim czasie zrzucą lepką ikrę w wybrane miejsce. Samce je oczyszczają, ale to zadaniem samicy jest umieścić w nim jajeczka.  Rodzice nie opiekują się potomstwem, więc można odłowić tarlaki lub ikrę i odchowywać w osobnym zbiorniku (2).

Kiryski pigmeje w akwarium, a także opis, rozmnażanie oraz porady dla hodowców kirysków
Kirysek pigmej, ciekawy gatunek do akwarium oraz wymagania i rozmnażanie w domowych warunkach

Z racji, że kiryski nie są agresywne, a lubią duże ławice, warto potrzymać je indywidualnie i zobaczyć, czy uda nam się je rozmnożyć, bo każda sztuka to cena 7 zł. Warto temat przemyśleć.

Każda ryba lubi spokój

Pigmejki i rośliny

Jak już wspomniano, kiryski nie potrzebują roślin w zbiorniku. Jednak jeżeli nie będziemy biotopowo wymagający, to zawsze przyda się pigmejski busz, ale w tym przypadku bardziej akwaryście, niż rybom.

Rośliny pomagają w utrzymaniu czystej wody i redukcji osadu na dnie. To bardzo ważne, tym bardziej, jeżeli mamy dno o drobnej granulacji, którego potrzebują pigmejki. Rośliny pomagają w natlenieniu wody i zapewniają dodatkowe kryjówki.

Ponadto kiryski lubią w gąszczu roślin składać ikrę. Pięknie też czyszczą liście z lekkich glonów, czy okrzemków. Generalnie zalet jest o wiele więcej, niż wad, więc żabienice lub zwartki mogą okazać się korzystnym dodatkiem do wystroju.

Pigmejek w cieniu molinezji czarnej

Mimo tego, że kirys pigmej nie stanowi łatwego łupu nawet dla takiej pielęgnicy, jak akara electric blue, to nawet żwawy danio pręgowany potrafi go wystraszyć. Molinezja czarna i kirysek sterby trzymałyby go w cieniu, a największym urokiem tej ryby jest pływanie w dużych ławicach.

Stwórzmy mu spokojny zbiornik z niczym większym, niż razbora espei, a odwdzięczy nam się pociesznym przeczesywaniem dna i może nowym pokoleniem pigmejków. Mimo że cena tej ryby to około 7 zł, nie oszczędzajmy na ilości. Duża ławica to szczęśliwa ryba.

Corydoras pygmaeus całkiem nieźle dogadują się też z krewetkami. Mogą być red cherry lub amanki. Jeżeli zrobimy takie połączenie, to czysty zbiornik mamy gwarantowany. Lepszej ekipy sprzątającej nie znajdziemy w żadnym innym zestawieniu.

ikona podziel się Przekaż dalej