Kirysek panda – co powinieneś wiedzieć?

Wygląd i usposobienie kirysków panda

Kirysek panda najlepiej będzie czuł się, gdy zamieszka z dużym stadem w postaci kirysków tego samego gatunku. Inne ryby nie będą mu przeszkadzać, jednak kirysek najpewniej czuje się we własnym towarzystwie. Kirysek panda należy do sumów dennych, które pochodzą ze wschodniej części Peru – najczęściej można go spotkać w strumieniach górnej części Amazonii, ale i w dość spokojnych rzeczkach. Ryba posiada bardzo charakterystyczną barwę, a przez jej oko przebiega czarna pręga. Na trzonie ogonowym z kolei łatwo można znaleźć wyróżniającą kiryski, czarną plamę. Również płetwa grzbietowa ma kolor czarny. Pozostała część ciała kirysków ma kolor beżowy. Wielkość kirysków to średnio ok. 4-6 centymetrów.

Jak już wspominaliśmy, kirysek panda jest rybą stadną, więc nie tylko inne ryby (jak kolcobrzuch) powinny go otaczać. Zadbaj o to, by kirysków było kilkanaście sztuk – oczywiście zależnie od tego, jak pojemne masz akwarium. Kirysek panda jest bardzo ciekawską rybą, która ma łagodne usposobienie i tak samo łagodne nastawienie do innych ryb. Nie powinno się zatem ich trzymać z agresywnymi rybami takimi, jak kolcobrzuch. Niestety, owa ryba jest bardzo terytorialna i mogłaby w stresie uszkodzić ciało kirysków.

Właśnie przez to, że jest tak szczególnie ciekawie umaszczoną rybą, przyjął nazwę „panda”. Kolor kiryska to szaro-różowy z wyżej już opisanymi, czarnymi plamami (grzbiet, trzon ogonowy i oko). Najbardziej kolorowe zawsze są młode kiryski. Ciężko może być rozróżnić płeć kirysków panda. Wprawne oko akwarysty zauważy jednak, że samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy (głównie w okresie tarła). Kirysek panda jest też dość delikatny, jeżeli chodzi o parametry w zbiorniku wodnym (np. temperatura wody). Warto dodać, że kirysek panda oddycha powietrzem atmosferycznym, poprzez swoje jelito. Długość życia kirysków to ok. 10 lat. Cena za jednego osobnika to z kolei ok. 7-10 zł.

Pokarm dla kirysków panda

Kirysek panda najchętniej zjada wszystko to, co opadnie na dno – przy pomocy dwóch par wąsów. Bardzo chętnie będzie jadł skąposzczety, ale też granulki, tabletki i płatki dla ryb. Powinieneś zadbać o prawidłowe odżywianie kirysków, ponieważ odgrywa ono kluczową rolę, jeżeli chodzi o hodowlę ryb owego gatunku. Generalnie, kirysek panda to ryba wszystkożerna. W wodach Amazonii żywi się np. robakami, skorupiakami, glonami, larwami owadów latających czy martwymi częściami roślin. Pokarm, który możesz dawać kiryskom do zbiornika wodnego, to zaś:

- płatki, granulat i tabletki dla kirysków,
- żywy / mrożony wodzień, rozwielitki, rurecznik, doniczkowiec, ochotka, arteria,
- warzywa (szpinak, brokuł, kalafior). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiryskowatych.

Wymagania i warunki hodowli kiryska panda

Akwarium dla kiryska panda

Kirysek panda najlepiej będzie czuł się w przestrzennym akwarium, które zostanie wysypane miękkim piaskiem. Jego wielkość sprawia, że zbiornik wodny powinien mierzyć minimum 50-60 centymetrów. Roślinność z akwarium najlepiej, by była posadzona w dużej ilości. Nie powinieneś jednak zasłonić nią dostępu ani do światła, ani do powierzchni wody – jak już wspominaliśmy, kirysek oddycha powietrzem z atmosfery. Zamiast więc stawiać na rośliny pływające na tafli wody, lepiej będzie obsadzić zbiornik wodny z tyłu i po bokach. Idealne parametry wody dla kirysków panda to:

  • Temperatura wody: ok.18-26 st. C
  • pH wody: 6,0-7,0
  • Twardość wody: 4-15 n

Nie zapominaj o tym, że kiryski wykazują dużą wrażliwość na jakość wody czy też zanieczyszczone dno akwarium. Jeżeli będzie brudne, wąsiki ryb mogą ulec infekcji. Warto będzie więc regularnie podmieniać wodę, łącząc ten proces z odmulaniem dna. Mimo, że powyższy zakres tolerancji temperatury wody jest u kirysków dość rozbiegły, ryby preferują zdecydowanie wody chłodniejsze. Trochę gorsze funkcjonowanie kirysków panda zauważyć będzie można przy temperaturze powyżej 25 st. C, kiedy będą wolniej się ruszały. Przez mniejszą aktywność, zdecydowanie krócej będą też żyć.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ryby akwariowe z gatunku kirysek panda w akwarium oraz ich wymagania i temperatura
Ryba kirysek panda w akwarium, a także jej wymagania, temleratura i hodowla

Wszelakie elementy ozdobne, które będziesz chciał umieścić w zbiorniku wodnym, nie powinny posiadać ostrych krawędzi. Po pierwsze, kirysek panda porusza się głównie po dnie i mógłby uszkodzić w ten sposób swoje ciało. Po drugie, kirysek ma delikatne i długie wąsy, które również mógłby przypadkowo przez takie elementy uszkodzić. Tak samo ważne będzie dobrze dobrane podłoże. Oprócz wspomnianego już miękkiego piasku, możesz użyć także zaokrąglonego żwirku lub podłoża aktywnego (czyli np. trawnika).  Zbiornik oczywiście należy uzupełnić różnymi kryjówkami, z których kiryski panda często i chętnie korzystają:

  • połówki kokosa,
  • groty skalne,
  • ozdoby ceramiczne,
  • korzenie.

Rzecz jasna tak samo, jak między roślinami, również między ozdobnymi elementami należy zapewnić kiryskom odpowiednią przestrzeń do poruszania się w wodzie.

Rozmnażanie kirysków panda w domowym zbiorniku wodnym

Kirysek panda to ryba jajorodna, którą możesz rozmnożyć zarówno w akwarium towarzyskim, jak i osobnym akwarium tarliskowym (kotnik dla rybek). Aby jednak kirysek panda rozmnożył się w ogólnym zbiorniku wodnym, trzeba będzie urządzić rybom wiele kryjówek – zwłaszcza dla ikry, a później dla narybku. W akwarium ogólnym właściwie wystarczyć powinna regularna wymiana wody, opierająca się na większej ilości jej podmiany (minimum 30 %). By doszło do tarła w zbiorniku ogólnym, zaleca się również uzupełniać wodę w tlen i obniżać jej temperaturę. Spadek ciśnienia także jest elementem, który poleca się zapewnić do szybszego i bardziej efektywnego tarła.

Chcesz użyć kotnik dla rybek, by przeprowadzić rozmnażanie? Pamiętaj o tym, że taki zbiornik musi zostać uzupełniony o drobny piasek i rośliny (jak np. mech jawajski). Woda w akwarium tarliskowym powinna być dobrze napowietrzona, a także cieplejsza niż w zbiorniku ogólnym. Do kotnika wpuścić musisz trzy samice na jednego samca. Ryby należy w kotniku często i obficie karmić. Jeżeli samice zaczną się powiększać w partii brzusznej, rankiem podmieniaj połowę wody w akwarium, czyniąc ją chłodniejszą (ok. 20 st. C). Przyda się również zwiększyć przepływ i napowietrzanie wodzie.

Kiedy uda się wywołać tarło, będzie ono przebiegało bardzo intensywnie i długo (nawet przez kilka godzin). Po udanym tarle, samica złoży ikrę w bezpiecznym miejscu (np. w mchu jawajskim). Trzeba będzie odłowić rodziców i zabezpieczyć ikrę, która jest wrażliwa szczególnie na infekcje grzybicze. Aby ochronić narybek, należy regularnie usuwać zepsute jaja, dodawać do wody błękity metylowy i obserwować, co się dzieje. Małe kiryski powinny się wykluć po maksymalnie pięciu dniach. Po kolejnych 4 dniach będą już samodzielnie pływać, szukając pokarmu.

ikona podziel się Przekaż dalej