Kirys pigmej - charakterystyka, hodowla, pielęgnacja, porady
Szara mała ryba akwariowa nadrabia dużo sympatycznym usposobieniem. Pomimo, że kirys pigmej żeruje na dnie, podobnie jak inni przedstawiciele tego rodzaju, to często pływa w ławicy z małymi rybkami. Cena 7 zł za sztukę nie powinna odstraszać tych, którzy chcą mieć spokojne małe rybki w nano akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kiryskowatych.
Kirys pigmej tylko w stadzie
Kirys pigmej to jedna z najmniejszych ryb akwariowych. Wielkość dorosłych osobników nie przekracza 3 cm. Samice są większe i bardziej okrągłe, niż samce. Pomimo, że to szara rybka z ciemniejszym paskiem na środku ciała, to jednak ma w sobie mnóstwo uroku.
Kirys pigmej (łac. Corydoras pygmaeus) znany jest też jako kirys karłowaty. Można go łatwo pomylić z kiryskiem sierpoplamym, ale ten ma specyficzny wzór na nasadzie płetwy ogonowej. Kirys karłowaty natomiast ma ciemniejszą linię wzdłuż ciała.
Od innych kirysków odróżnia go na pewno wielkość. Kirysek lamparci (kirysek julii) dorasta do 5 cm, a kirysek pstry do 7 cm. Te ryby akwariowe najlepiej trzymać w grupach jednogatunkowych. W szczególności Corydoras pygmaeus. Ze względu na dużą dysproporcję w wielkości może się bać innych przedstawicieli swojego rodzaju. W dużym akwarium możemy mieć dwie ławice kirysków, ale w stadzie nie powinniśmy mieszać gatunków, np:
- 2 szt. kirys pigmej
- 2 szt. kirysek lamparci
- 2 szt. kirys pstry
Kirys kirysowi nie równy. W przypadku Corydoras pygmaeus ławica to minimum 6 osobników jednego gatunku.
Kirys pigmej nie tylko przy dnie
Kirys pigmej - wymagania i czysta woda
Kirys pigmej to idealna ryba akwariowa do małego zbiornika. Małego, ale nie wąskiego i krótkiego. Powierzchnia dna musi mieć wymiary co najmniej 40x30 cm. Dno jest dla niego bardzo ważne, bo nieustannie przeczesuje podłoże w poszukiwaniu pokarmu.
Panuje przekonanie, że kirys pigmej, a także inne – kirysek lamparci (kirysek julii), czy kirysek panda - oczyszczają dno z odpadków. W zasadzie jest odwrotnie. Kirysek z racji buszowania po dnie potrzebuje większej czystości zbiornika niż ryba akwariowa przebywająca w jego środkowej części. Jest bowiem narażony na większą ilość bakterii i grzybów niż ryba żerująca przy podłożu.
Wymagania ma niewielkie, jak na tak małą rybę akwariową. Nie ma problemu z jego karmieniem, może jeść mrożonki, pokarmy gotowe i żywe. Poza tym od reszty kirysków odróżnia go ciekawa cecha częstego pływania w środkowej części akwarium. Niekiedy ławica kirysków zrywa się z dna i pływa razem z innymi rybami. Nie są wobec nich zaczepne, ani agresywne, po prostu pływają sobie razem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli kiryska pandy?
Pyszczak rdzawy to złe towarzystwo
Kirysek pigmej powinien być trzymany z rybami małymi i nie agresywnymi (pyszczak rdzawy to nie jest dobry wybór). Najlepiej takimi, które mają taką samą wielkość, jak on. Gdy ryby akwariowe będą większe, kiryski będą pływały tylko przy dnie szukając okazji do schowania się. Nie może też być z rybami większymi aktywnie pływającymi na dole zbiornika. Nigdy nie walczy o pokarm, więc wtedy nie starczy dla niego. Żeruje spokojnie i długo, dlatego warto wrzucać mu wolno rozpadający się pokarm dla ryb dennych. Najlepiej z dodatkiem alg i roślin.
Nie oznacza to jednak, że kirys pigmej musi być sam. W żadnym wypadku. Doskonałymi towarzyszami będą dla niego:
- bystrzyki amandy,
- razbory galaxy,
- drobnoustki malutkie,
- razbory borneańskie,
- razbory urophtalmoides,
- razbory plamiste.
Kiryski uwielbiają miękką wodę. Im mniej węglanu wapnia, tym lepsza dla nich woda. Można utrzymywać lekko kwasowy odczyn pH 6,5. Pomimo, że kiryski potrafią oddychać powietrzem atmosferycznym, to duża ilość tlenu w wodzie bardzo im służy. Filtr powinien być wydajny, a po większych porządkach, warto włączyć im dodatkowe napowietrzanie.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Skomplikowana hodowla kiryska pigmeja
Hodowla kirysków stała się łatwiejsza, gdy sposoby uzdatniania wody kranowej są niezawodne i dają długotrwałe rezultaty. To podstawa w doczekaniu się potomstwa tych ryb. Tak, jak kirysek pstry, kirysek lamparci (kirysek julii), czy kirysek spiżowy są łatwe do rozmnożenia, tak kirys pigmej jest w tym względnie bardziej wymagający.
Przy przygotowaniu ryb do tarła trzeba stosować dużo podmian, a także bezwzględnie pilnować odpowiedniego pH i czystości wody. To dość problematyczne, bo musimy dolewać wodę już wstępnie zakwaszoną i zmiękczoną.
Corydoras pygmaeus powinny być trzymane w stadzie co najmniej 6 osobników. W ich przypadku im więcej, tym lepiej. Wtedy są bardziej odważne, chętniej pływają z innymi rybami i jest większa szansa na ich rozmnożenie, bo podczas zalotów samce nie gryzą się ze sobą, jedynie gonią za samicami. Niekiedy nawet żeruje w toni wody z innymi rybami.
Cena wyjątkowego kiryska
Mimo, że cena kiryska wynosi przeciętnie 7 zł, to nie należy podchodzić do niego, jak do mało wymagającej ryby. Nie znoszą bowiem niedojrzałych zbiorników. Często jest tak, że po zakupie ginie połowa, a reszta zostaje na bardzo długo. Właśnie dlatego, że gdy podnosi się poziom azotu, te ryby akwariowe podtruwają się jako pierwsze.
To, że nie jest agresywny wobec innych ryb, nie oznacza, że można go łączyć z dowolnymi rodzajami. Na przykład pyszczak rdzawy (kierowany ciekawością) będzie skubał ruchliwą kropkę przy dnie, a pielęgnica zrobi sobie z pigmejka bardzo ciężkostrawny obiad. W tym przypadku zasadniczy problem nie polega na tym, że ryba akwariowa zginęła. Co prawda została zjedzona, ale też kirysek mając twardą powłokę, może utknąć napastnikowi w przewodzie pokarmowym i doprowadzić do śmierci łakomej rybki.
Najważniejszym elementem wystroju akwarium w przypadku kirysków jest podłoże. Drobny piasek jest niezbędny, bo kirysek chętnie w nim żeruje. Ostre i większe kamienie mogą spowodować uszkodzenie delikatnych wąsików i doprowadzić do infekcji ryby przez bakterie lub grzyby.
Stworzenie tym małym kiryskom odpowiedniego akwarium nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać, ale gdy weźmiemy pod uwagę ich podstawowe wymagania, to okaże się, że są podobne do wymagań większości ryb akwariowych. Po prostu kirys pigmej nie idzie na kompromis w sprawie czystości, jaką powinna mieć woda w akwarium.