Karmnik dla rybek - tabletki wakacyjno-weekendowe

Cechy wszystkich karm wakacyjnych

Tabletki weekendowe są produkowane praktycznie przez wszystkich producentów karm dla ryb akwariowych. Różnią się od zwykłych pokarmów tym, że są większe i mają bardziej zwartą strukturę.

Najlepiej jest je stosować podczas krótkiej nieobecności. To jednak spora ilość białka, jaką wrzucamy na raz do akwarium.

Proponuję porównanie składu i podstawowych informacji o najbardziej popularnych dostępnych w handlu tabletkach.

Tabletki dla ryb - zestawienie

Zestawienie tabletek dla ryb

Rodzaj karmy

Skład

Cena

Ilość tabletek w opakowaniu

Ilość dni

Tropical Weekend Food

Skład: ryby i produkty rybne, produkty pochodzenia roślinnego, roślinne ekstrakty białkowe, mięczaki i skorupiaki, zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, glony, drożdże, oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego.

11 zł

20 g – nie wiadomo, ile to tabletek

10

JBL Holiday

Ryby i produkty uboczne pochodzenia rybnego 24%, Zboża 23%, roślinne produkty uboczne 13%, warzywa 8% roślinne wyciągi białkowe 7%, drożdże 4%, jaja i produkty jajeczne 2%, glony 1,6%, mięczaki i skorupiaki 16%

7 zł

Jeden blok zwarty 33 g

20 ryb na 14 dni

Tetra holiday menu

(producent nie podaje na stronie) Mięczaki i skorupiaki (Dafnie 3,5%, Kryll 1,2%), minerały, zboża, roślinne ekstrakty białkowe, ryby i produkty pochodne z ryb, drożdże, oleje i tłuszcze, glony.

19 zł

Jeden blok żelowy

10-30 ryb to 1 bloczek na 14 dni

Sera Holiday

Ca-kazeinian, mączka rybna, małża nowozelandzka (Perna canaliculus), kora wierzby

4 zł

Dwie tabletki

1 Tabletka na 80 l starcza na tydzień

Paśnik dla rybek - omówienie właściwości tabletek

Pod względem czystości wody najlepiej prezentuje się Sera Holiday, bo ma kazeinian wapna (podnosi pH i zmniejsza toksyczność azotu). To gwarantuje zbitą i zwartą strukturę tabletki. Ryby nie dobiorą się łatwo do takiej tabletki. Ma też korę wierzby – działa więc pozytywnie na wodę i zmniejszy rozwój drobnoustrojów.

Pod względem atrakcyjności dla ryb dobrze prezentuje się Tetra. Konsystencja zachęca do skubania. Smakowity jest też Tropical. Jednak ryby często skubią, bo nie mają nic lepszego do roboty. Taka tabletka szybciej zniknie i zacznie się rozkładać. Poza tym akara z maroni zmieli ją w dzień.

Pod kątem składu bardzo dobry jest JBL Holiday, podaje bowiem proporcje składników na stronie. A to bardzo ważne wiedzieć, z czym na tydzień zostawiamy swoje ryby.

Karmnik stożkowy jako wygodny dozownik żywego pokarmu

Podstawowe cechy karmidła

Budowa karmnika stożkowego jest banalnie prosta. Karmidło do żywego pokarmu to taki stożek z dziurkami, który przyssiewamy przy szybie akwarium. Do jego wnętrza wkładamy żywe robaczki. Idea jest taka, żeby się robaczki ani nie rozpłynęły po akwarium, ani nie weszły do podłoża.

Działanie karmników stożkowych

Jeżeli zależy nam na higienie zbiornika, to całkiem niezły pomysł. Rybki wyskubują robaczki przez dziurkę i jedzą od razu.

Najlepsza do takiego karmnika jest ochotka. Wielkość dziurek idealnie pasuje pod larwy tego komara. Wodzienie są bardzo oporne na wypływanie przez dziurki, a rureczniki zwiewają natychmiastowo.

Może też być dafnia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie miała ochoty opuścić w ogóle karmnika. Większe osobniki nie zmieszczą się w dziurki.

Alternatywne zastosowanie jako podajnik

Taki karmnik dla ryb doskonale nadaje się jako podajnik do rozmrażania kosteczek różnych pokarmów. Wkładamy mrożonkę do karmnika. Ryby wiedzą, o co chodzi i zaczynają go skubać. Jak się rozmrozi, to trochę podjedzą. Resztę wylewamy do akwarium z karmnika i rozchodzi się raz dwa. Naje się wtedy i gupik, i akara z maroni.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ryby karmią się same

Karmidło automatyczne

Automatyczny karmnik dla ryb musi podawać regularnie odpowiednie porcje pokarmu rybom w akwarium. Jeżeli karma zawilgotnieje – płatki się posklejają a granulki wypadną wszystkie na raz, albo wcale.

Jeżeli mamy ryby, które powinny jeść często a mało – to niezłe rozwiązanie. Jednak nie można go zostawiać bez kontroli. Zawsze pod koniec dnia dobrą praktyką jest sprawdzanie, czy czasami nie zostało coś niezjedzonego.

Karmniki dla ryb - rodzaje i cena

Właściwości

karmników automatycznych

Automatyczny karmnik dla ryb

Pojemność

Osuszanie

Cena

Eheim

100 ml

Wbudowane

190 zł

Juwel Easy Feed

60 karmień

brak

100 zł

Sera Feed

80 ml

Podłączane wężykiem do napowietrzania

140 zł

Tetra my feeder

100 ml

Zbiornik odizolowany od powietrza i światła pomiędzy karmieniem

140 zł

Zestawienie cech karmników dla ryb

Przydatne właściwości ma karmnik automatyczny Tetra my Feeder. Zwraca uwagę na problem dostępu pokarmu do światła i wilgotności. Niestety odizolowanie pojemnika na karmę przez samą budowę karmnika może okazać się niewystarczające. Każdy karmnik jest bezpośrednio nad taflą wody.

Karmnik Eheim natomiast ma zgrabnie wbudowane napowietrzanie w podajniku. Umożliwia to suszenie karmy bezustannie powietrzem z zewnątrz.

Niewątpliwym atutem Sery jest mechaniczna budowa karmnika. Tam się po prostu nie ma co zepsuć! Pomimo, że działa tak jak pozostałe na baterie, to klasyczna budowa zegara nie jest wrażliwa na wilgoć. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić kotnik dla rybek.

Plastikowy karmnik dla ryb na szarym tle, a także porady, jaki paśnik wybrać
Karmnik dla ryb i jego rodzaje, czyli jaki paśnik dla ryb warto wybrać

Karmidło lub paśnik do większej ilości rybek

Sprzęt do małego i średniego oczka

Dla ryb w małych oczkach wodnych można z powodzeniem stosować karmniki automatyczne do akwarium.  Są dokładniejsze, niż te do większych zbiorników i lepiej przystosowane do małych płatków i granulek.

Przy większym oczku lub stawie, dobrym pomysłem jest model karmnika przypominający automat dla psów i kotów. Idealnym przykładem jest tu Aqua Nova P-feed kosztująca około 260 zł. Ma większą pojemność niż karmnik akwariowy – 5 litrów. Jest też lepiej przystosowana do podawania dużego pelletu.

W tym przedziale cenowym jest mnóstwo karmników do wyboru. Zwróćmy jednak uwagę, może nie tyle na markę, co na możliwość skorzystania z prawa gwarancji. Lepiej wybrać karmnik o 20 zł droższy, ale kiedy zepsuje się po 2 dniach, mieć go gdzie zwrócić.

Paśnik na staw dla ryb hodowlanych

Jeżeli chcemy zrobić stół szwedzki dla ryb, można też zakupić specjalny paśnik do karmienia ryb hodowlanych. Jego cena jest wyższa, bo kosztuje około 400zł. Pojemność jest wówczas o wiele większa, bo 25l, a rozwiązanie bardzo sprytne.

Na spodzie karmnika montowany jest drążek. Kiedy ryby go trącą przepływając, karma jest wydawana. To idealne rozwiązanie na staw niezależnie od jego wielkości i ilości ryb hodowanych.

Można rozstawić kilka karmników na zbiorniku, monitorować ilość zjedzonego pokarmu i aktywność ryb.

Ufaj i kontroluj

Niezależnie od tego, jaki rodzaj karmnika wybierzemy, czy jego budowa będzie mniej lub bardziej zaawansowana, automat czy mechanik, najważniejszą sprawą jest utrzymywanie nad nim kontroli.

Musimy zrobić racjonalny plan opieki nad akwarium podczas wyjazdu. Pilnujmy, czy karmnik dla ryb nie zawilgotniał, czy wydaje tyle, ile powinien, czy ryby dobrze wyglądają. Przed dłuższym wyjazdem zawsze dobrze jest zwiększyć ilość karmienia i podawać wysokobiałkowe dodatki do karm.

Na czas naszej nieobecności kluczowym jest zmniejszenie ilości i wielkości dawek pokarmu do niezbędnego minimum. Wtedy niezależnie, czy mamy jednego bojownika czy staw ryb hodowlanych, możemy wracać do naszych rybek spokojni.

ikona podziel się Przekaż dalej