Zapomniany kardynałek

Górskie rybki

Kardynałek chiński, czyli Tanichthys albonubes, ma wszelkie atuty ryby akwariowej. Jego wielkość kwalifikuje go do całkiem małego akwarium. Dorosłe ryby osiągają 4 cm, więc są nawet mniejsze, niż neon innesa. Natomiast ubarwienie mają równie ciekawe.

Łuski na górnej części ciała mienią się różnymi kolorami. Pośrodku ciała przebiega biała kreska mocno kontrastująca z ciemną resztą ciała. Brzegi płetwy grzbietowej i odbytowej są intensywnie białe. U nasady ogona przebija śliczny czerwony akcent z czarną kropką na środku.

Większość akwarystów ma trochę inne wyobrażenie kardynałka - jako wyleniałego danio skrzywionego wpół. I taki obraz mamy okazję oglądać często w sklepach zoologicznych lub akwariach. Kardynałek jest bowiem rybą, która potrzebuje odpowiednich warunków, żeby pokazać pełnię swojego uroku.

Biotop kardynałków chińskich

Ta ryba ma bardzo adekwatną angielską nazwę: „White Cloud Mountain Minnow”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Strzebla Góry Białych Chmur” Strzebla to ryba żyjąca w wartkich potokach, wodach mocno natlenionych o krystalicznie czystej wodzie. Bardzo podobnie jak kardynałek chiński, tylko na drugim krańcu Ziemi.

Jego rodzimym siedliskiem jest właśnie Góra Białych Chmur, czyli Baiyunshan w języku chińskim. To okolice Kantonu w Chinach. Płynie tam strumień, który jest dość wąski, a na dnie leży odrobina liści, które naniósł prąd wody. W lipcu woda nagrzewa się do 27⁰C.

Tanichthys albonubes trzymają się miejsc zacienionych, pod roślinami przy brzegu, w okolicach, gdzie rzeka płynie odrobinę wolniej. Podłoże to piasek z większymi kamieniami. Woda jest lekko kwaśna, miękka i wolna od zanieczyszczeń (1).

Kardynałki w domowym akwarium

Aktywne i nieaktywne ryby

Kardynałki to ryby zimnolubne, ale jak widać, w lecie potrafią przeżyć w wyższych temperaturach osiągających nawet 27⁰C. Oczywiście, że tak, ale to zdecydowanie górna granica ich możliwości, a 30⁰C to już temperatura letalna (śmiertelna). Tak wysokie wartości są tylko w południowych godzinach może dwa miesiące w roku. To zupełnie inna sytuacja niż trzymanie ich w ciepłym zbiorniku cały rok.

Przyjmuje się, że odpowiednia temperatura wody wynosi 22⁰C. Przy wyższej kardynałki będą żyły krócej. Ryby to zwierzęta zmiennocieplne, więc dostosowują aktywność do temperatury otoczenia. Im niższa, tym dosłownie „wolniej żyją”, czyli spowalniają metabolizm. Przy temperaturach wyższych żyją „aktywnie”, ale krócej.

Dochodzi do tego problem zapotrzebowania na tlen. Im większa aktywność, tym bardziej intensywne oddychanie. Ponadto, im woda jest cieplejsza, tym ma mniej rozpuszczonego tlenu w wodzie. Nie zapominajmy, że kardynałki to ryby wartkich rzek.

Ryby płytkiej wody

Jeżeli odpowiednio zadbamy o natlenienie wody, możemy mieć kardynałki w domu, nawet w lecie. Nie powinny mieć grzałki. Wystarczające będzie dla nich akwarium o pojemności 50 litrów, ale najlepiej długie i niskie. Głębokość zbiornika, w którym naturalnie żyją to 20-60 cm!

Wymarzony wystrój dla kardynałków chińskich będzie zawierał otoczaki i piasek na dnie. Do tego parę korzeni i dużo roślin, które wychodzą nad wodę. Dobrze sprawdzą się:

  • nurzaniec,
  • krynia,
  • żabienica,
  • moczarka,
  • sitowie.

Najlepiej, żeby tafla poruszała się od wyżej położonej deszczowni.

Wydajna filtracja jest bardzo ważna. Umożliwi utrzymanie wody w czystości, a rośliny przefiltrują NO3. Oświetlenie powinno być na tyle mocne, żeby rosły rośliny. Dla ryb wystarczy utrzymanie schematu oświetlenia dzień – noc. W półmroku pięknie wyglądają ich połyskujące łuski i kontrastujące białe okolenia na płetwach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 10 ryb akwariowych.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kardynałek a neon czerwony

Jako towarzystwo dla Tanichthys albonubes, najlepsze są inne kardynałki. Przy 20 sztukach fenomenalnie pływają razem, a samce nieustannie zaganiają samice do zacisznych miejsc, gdzie stroszą płetwy i „tańczą”. Nieustające są też przepychanki między samcami. Codziennie muszą ustalić, kto tu rządzi i pokazać dlaczego. Najmniejsza ilość to 10 sztuk, ale im więcej, tym bardziej widowiskowe się stają.

Kiedy dodamy do kardynałków chińskich inne rybki ławicowe, bardzo je to onieśmiela. Nie skupiają się tak na „swoich sprawach”, ale cały czas pilnują, czy nie dzieje się coś niedobrego. Te ryby mają wiele wspólnych cech z danio. Można je razem połączyć, ale tylko mniejsze rodzaje:

  • danio choprae,
  • danio albolineatus,
  • danio rerio

Mają też podobne wymagania temperaturowe.

Z ryb przy dnie doskonale nadadzą się cudaczki, labeo, czy kiryski pstre. Wszystkie lubią wartką wodę i piasek. Ryby przydenne mogą być praktycznie dowolne spośród tych, które lubią niższe temperatury. Kardynałki rzadko korzystają z tej części zbiornika, więc nie będą im wadziły. Absolutnie nie nadają się ryby takie jak neon czerwony, lubiące czarne wody.

Labeo pogromcą ikry

Rozmnażanie kardynałków

Jeżeli do wody o temperaturze 24⁰C zaczniemy dodawać wody demineralizowanej i podamy rybom więcej karm żywych i mrożonych, nie musimy się za bardzo wysilać, żeby zainicjować rozmnażanie (najlepszym potwierdzeniem jest niska cena). Na podłożu piaskowym warto położyć kępki mchu, żeby ikra mogła w nie wpaść.

Kardynałki chińskie w akwarium, a także opis gatunku, pielęgnacja oraz żywienie i porady dla akwarystów
Kardynałek chiński czyli ciekawa ryba do akwarium oraz jej wymagania i pielęgnacja krok po kroku

Rodzice nie opiekują się potomstwem, więc tak szybko, jak pojawią się jajeczka, mogą zostać zjedzone przez parę lub inne osobniki. Do utrzymania jak największej ilości młodych możemy odłowić dorosłe rybki, a jeżeli nie chcemy mieć dwóch akwariów, dajmy tyle mchu na dno, ile możemy. Ryby takie jak labeo, czy kirysek wyjedzą ikrę, więc nic się przy nich nie uchowa.

Małe rybki można wykarmić wrotkami lub przygotowaną wcześniej mleczną wodą z mikroplanktonem. Następnie młode kardynałki mogą przyjmować nauplie artemii, nicienie mikro i oczlika. Jak zawsze – rozmnażanie jest łatwiejsze niż wykarmienie młodych.

Kardynałek żółty i weloniasty

Kardynałek chiński występuje w wielu różnych odmianach. Począwszy od naturalnych wariantów kolorystycznych, skończywszy na takich odmianach hodowlanych, jak kardynałek złoty (żółty), czerwony czy weloniasty. Wszystkie odmiany mają te same wymagania, ale należy zwrócić uwagę, czy nie są zdeformowane lub chore.

Cena kardynałka to zaledwie 2-3 złote. Odmiany niekiedy bywają droższe, szczególnie czerwone i weloniaste. Warto więc kupić ich więcej, żeby ławica była pełniejsza. Oczywiście tylko wtedy, gdy wielkość akwarium nam na to pozwala.

Ta wspaniała niedoceniana ryba ponownie zyskuje na popularności, ponieważ jej cena jest niska, a jakość osobników hodowlanych coraz lepsza. Warto zastanowić się nad założeniem akwarium z chłodniejszą wodą lub uwzględnić te ryby w obsadzie naszego oczka.

(1) Chan, Bosco Pui Lok, and Xiang-lin Chen. "Discovery of Tanichthys albonubes Lin 1932 (Cyprinidae) on Hainan Island, and notes on its ecology." (2009).

ikona podziel się Przekaż dalej