Karaś ozdobny - odmiany, opis, wymagania, cena, opinie
Niska cena i piękna ryba to karaś ozdobny. Można go trzymać w oczku i akwarium, rozmnażanie jest łatwe, a nie ma lepszej ozdoby stawu niż błyszczący czerwony karaś ozdobny. Przy okazji jest bardzo towarzyski i pocieszny. Może to nie karp koi, ale za to pracy przy nim o wiele mniej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oczku wodnym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karaś ozdobny nie tylko akwariowy
Karaś ozdobny to inaczej złota rybka. Właściwie nie do końca. Ta ryba ma tyle odmian, że tak naprawdę trudno je wszystkie usystematyzować. Carassius auratus to karaś chiński. Wyjściowa, najczęściej szara i mało ciekawa forma wyjściowa złotej rybki. Nas bardziej interesuje Carassius auratus auratus, czyli forma ozdobna wyhodowana w Chinach w wielu odmianach.
Złota rybka rozpoczyna swoją historię w… 1162 roku w Chinach. Wtedy zaczęto trzymać złote rybki w wazach i basenach ogrodowych. Zaczęto mnożyć ryby o różnych cechach i tworzyć odmiany. Powstało ich bardzo dużo, ale tylko niektóre są popularne w naszym kraju.
Nas interesują tylko te, które są najbardziej wytrzymałe i mogą przetrwać większe skoki temperaturowe w ciągu doby. W naszym klimacie złote rybki powinny być w zbiornikach, które są częściowo chronione przed bezpośrednim światłem słonecznym w letnie dni. Także zimą należy zabezpieczyć je przed mrozem.
W polskiej literaturze panuje zamieszanie odnośnie nazewnictwa i podziału złotych rybek. Podstawowa forma najbardziej zbliżona do Carassius auratus będzie nazywana karaś ozdobny. To ryba bliźniaczo podobna do karasia srebrzystego, ale z większym zróżnicowaniem kolorystycznym (czerwony, złoty, biały).
Karaś, podobnie jak ryba koi nie jest jadalny, jeżeli jest ozdobny. Każda ryba ozdobna jest utrzymywana w innych warunkach niż konsumpcyjna. Po podaniu jakiegokolwiek preparatu dla ryby, obowiązuje karencja przez sprzedażą na cele konsumpcyjne. Ryba koi i karaś nie podlegają tym przepisom, jeżeli jest to sprzedaż w celach ozdobnych (nie jest wówczas jadalny). Sklep zoologiczny sprzedaje ryby ozdobne, a sklep rybny konsumpcyjne.
Wspaniała ryba do oczka wodnego
Karaś ozdobny lepszy niż ryba koi
Poznajmy odmiany i ich klasyfikację pod kątem przydatności do oczka wodnego lub stawu.
- Karaś ozdobny
- Kometka
- Welon
- Teleskop
- Pyzatek
Istnieje ich o wiele więcej, ale te dobrze posłużą nam do zaznaczenia jakie rybki można utrzymać w stawku, a których lepiej nie.
Karaś ozdobny jest najlepszym kandydatem, bo ma krótkie płetwy, dużą masę ciała, jest najbardziej odporny na skoki temperatury i infekcje bakteryjne. Także kometka może być dobrym wyborem, ale nie należy jej trzymać ze skubiącymi rybami, ponieważ długi ogon może się strzępić i stanowić łatwy łup dla bakterii, grzybów i pleśni. Obydwa rodzaje ryby są ślicznie ubarwione i mogą być nie lada ozdobą dla każdego oczka wodnego.
Welon ma drobną budowę i bardziej delikatne płetwy, niż kometka, dlatego nadaje się bardziej do ogrodu zimowego (lub dużego akwarium), niż stawu na wolnym powietrzu. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do jego utrzymania na świeżym powietrzu, ale woda musi być bezwzględnie czysta i filtrowana.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Teleskop i pyzatek nie nadają się do zbiorników zewnętrznych, ponieważ mogą łatwo uszkodzić oczy o różne elementy w naturalnym stawku. Poza tym specyficzny wygląd utrudnia im znalezienie pożywienia i reakcji na sytuacje, które mogą być dla nich niebezpieczne. Generalnie są to ryby mniejsze i bardziej delikatne niż karaś ozdobny, czy kometka. Kolory są takie same w wielu odmianach. Czerwony może być karaś ozdobny i welon. Jeśli szukasz inspiracji na rośliny do oczka wodnego, sprawdź także ten artykuł o moczarce kanadyjskiej?
Karaś ozdobny - oczko wodne a akwarium
Aby przygotować się do wpuszczenia rybki do oczka wodnego, trzeba zdecydować, czy będziemy je zimowali w domu, czy na zewnątrz. Jeżeli rybki mają spędzić zimę pod lodem, to możemy zapomnieć o małych delikatnych odmianach akwariowych. Jest duże ryzyko, że ich serce nie przetrzyma skoków temperatury w zbiorniku. Im większe oczko lub staw, tym cieplejsze, ale rzadko kto może poświęcić tak małym rybkom duży zbiornik. Tym bardziej, czyścić go regularnie i filtrować.
Karaś ozdobny jest najlepszym kandydatem do zbiornika, który jest średniej wielkości. Różnobarwne odmiany można mieszać ze sobą, więc jeden gatunek nie musi być nudny. Jest też dobrym kandydatem do stawu, jeżeli nie zdecydujemy się na utrzymywanie tam karpia koi. Najczęściej ma to miejsce, gdy nie chcemy za bardzo ingerować w zbiornik i zajmować częstą kontrolą jakości wody.
Nie oznacza to, że karaś ozdobny może pływać w brudnym zbiorniku. Nadmierna ilość mułu, woda zanieczyszczona nadmierną ilością związków azotowych metali ciężkich może spowodować choroby i problemy ryb. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie populacji większych zbiorników. Umożliwia to reagowanie na potencjalne problemy z odpowiednim wyprzedzeniem (przyducha, pasożyty).
Dla nas karaś ozdobny może nie jest jadalny, ale dla ptaków, lisów i kotów jest bardzo jadalny. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć oczko, żeby nie dostali się tam niemile widziani goście.
Chów akwariowy
Jeżeli możemy ryby przenieść do wnętrza na zimę, to stawek będzie domem dla złotych rybek na pół roku. Gdy temperatura wody spadnie poniżej 15 stopni C, należy rybki przenieść do zbiornika wewnętrznego. Przy większym wychłodzeniu może być kłopot z otrzymaniem podobnej temperatury w zbiorniku, w którym karasie ozdobne mają przeżyć zimę.
Niskie temperatury nie szkodzą tym rybom. Szkodzą im wyłącznie nagłe zmiany. Jeżeli dobowa zmiana temperatury będzie wyższa, niż 10 stopni, to mniejsze rybki będą miały problem z adaptacją. Ta zasada jest ważna przy przenoszeniu ryb. Najlepiej równoważyć temperaturę najwolniej jak możemy. Nawet gdyby ryby miały być w osobnym pojemniku pół dnia.
Także późną wiosną trzeba zadbać o odpowiednie zacienienie zbiornika. Im większy staw, tym mniejszy problem, ale w małym oczku rybki nie mają gdzie schować się przed słońcem, a woda nie miesza się z chłodniejszą z nocy, jak w stawie. Taka „stratyfikacja temperaturowa” jest dla nich bardzo niebezpieczna i lepiej jej zapobiegać sprawdzając dobowe wahania temperatury zanim wpuścimy złote rybki do letniego zbiornika.
Karp koi a karaś ozdobny
Rozmnażanie karasia jest bardzo łatwe, praktycznie w większości naturalnych zbiorników odbywa się hodowla karasia ozdobnego. Problem pojawia się wtedy, kiedy ryba zwiewa do pobliskich zbiorników wodnych. Gdy będziemy utrzymywali karasie ozdobne, bądźmy odpowiedzialni za swoje ryby i nie dopuśćmy do ich rozprzestrzeniania w pobliskich jeziorach czy rzekach.
Rozmnażanie karasia odbywa się na wiosnę, gdy woda zacznie się ocieplać do 20⁰C (ikra widocznie poszerza samice). Jeżeli nasz staw lub oczko ma wchodzącą do wody naturalną roślinność, to przy czystej wodzie nie powinno być większych problemów z dochowaniem się małych karasi. Oprócz radości z małych ryb raczej za dużego dochodu nie należy się spodziewać, ponieważ hodowla komercyjna ma gigantyczną wydajność. Najlepszym dowodem na to jest cena karasia – od 10 zł za sztukę. Bardziej ekskluzywny sklep sprzedaje je za 20 zł.
Hodowla bardziej wyszukanych odmian jest oczywiście bardziej dochodowa (cena za sztukę może wynosić nawet 100 zł), ale kojarzenie, segregacja i rozmnażanie odpowiednich par ryb jest bardzo czasochłonne. Także utrzymanie narybku odpowiedniej jakości wymaga wielu zbiorników.
Także ikra właściciela do pracy przy karmieniu i czyszczeniu jest bardziej cenna niż ikra samych karasi. Jednak te ryby najbardziej sprawdzają się jako ozdoby zbiornika. Jest to doskonała alternatywa do małych oczek wodnych. Niekiedy 70 cm, do jakich dorasta karp koi może być przeszkodą nie do przeskoczenia. Wtedy z pomocą przychodzi śliczny błyszczący karaś ozdobny.