Kamienie ozdobne czy praktyczne – co wybrać?

Kamienie dekoracyjne – rodzaje, cena

Rośliny wodne rzadko zachwycają swoim wyglądem. Aby poprawić wizerunek akwarium, można pokusić się na kolorowe kamienie do akwarium. Warto jednak być ostrożnym ze sztucznymi produktami, ponieważ mogą się okazać toksyczne. Z kolei kamienie wyłowione z jeziora czy morza mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość wody w akwarium. Niektóre skały będą ją zatwardzać, inne podwyższą jej pH. Należy być ostrożnym z kamieniami, które mają wystające ostre brzegi, ponieważ mogą pokaleczyć delikatne ciało rybki.

Warto przyjrzeć się ofercie sklepów, gdzie każdy produkt jest dokładnie opisany. Najczęściej spotykane naturalne kamienie akwarystyczne to:

  • Skały Dragon Stone/Ohko Stone – mogą być żółte, brązowe, oliwkowe lub pomarańczowe. Przypominają smoczą łuskę przez wgłębienie i niewielkie otwory znajdujące się na ich powierzchni. Występują w różnych zakątkach świata. Dragon Stone to skamieniały osad rzeczny. Stosunkowo łatwe w obróbce. Nie wpływają na parametry wody.
  • Kamienie Scenery Stone/Seyriu Stone – są szare. Powierzchnia tego kamienia jest chropowata, posiada szczeliny. Jest sprowadzany z Azji. Seyriu Stone zmienia parametry wody.
  • Kamienie Manten Stone – magmowe skały, które pochodzą z Japonii. Mają różne barwy: od jasnobrązowych do oliwkowych, ale są także szarawe. Przypominają górskie masywy skalne. Mają poprzecinaną powierzchnię (tworzą się tam różne pęknięcia). Nie zmieniają parametrów wody.
  • Lawa wulkaniczna – występuje w różnych kolorach, głównie od pomarańczowych do ciemnobrązowych. Mogą mieć także stalowoczarną barwę. Łatwe w obróbce. Lawa jest lekka i porowata. Nie wpływa w żaden sposób na parametry wody.
  • Kamienie Grey Mountain – mogę być jasnoszare lub grafitowe. Mają nieregularne pęknięcia. Ich krawędzie są zaokrąglone. Nieznacznie podnoszą poziom wapnia.

Piaskowce dobrze się sprawdzają, ponieważ możesz je modelować według własnych potrzeb. Jeśli tylko chcesz, może zrobić w nich jaskinie za pomocą wiertarki, a powstałe kanty zetrzeć za pomocą papieru ściernego. W przygotowanych otworach rybki będą mogły się schować. Należy jednak pamiętać, że piaskowiec podnosi pH wody. Z kolei skały wapienne nie powinny być od razu wkładane do akwarium. Wcześniej należy je porządnie wygotować, aż przestaną się pienić. Skały wulkaniczne nie będą wpływały na parametry wody.

Małe kamienie do akwarium nie są drogie. Zarówno odłamki skały, jak i kawałki lawy to koszt ok. 10 – 20 zł. Jeśli jednak planujesz zakup 20 kg Seyriu Stone, spodziewaj się kwoty rzędu 250 zł. Cena zależna jest od wielkości i rodzaju kamienia, ale także od miejsca, w którym go kupujesz. Często kamienie w sklepie stacjonarnym różnią się ceną od tych sprzedawanych w sklepach internetowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze żwirku do akwarium.

Kamień napowietrzający – informacje, cena

Nie wszystkie akwarystyczne kamienie będą pełniły funkcje dekoracyjne. Najlepszym tego przykładem są kamienie do akwarium, które służą do napowietrzania wody. Nie jest to ich jedyne zadanie, ponieważ powinny również tworzyć prądy wodne.

Czy trzeba je podłączyć do filtra? Nie, ale kamienie akwariowe służące do napowietrzania wody podłącza się do pompki (za pomocą cienkiej rurki). W ten sposób tworzy się ściana powietrza (bąbelki). Taki kamień w żadnym wypadku nie przypomina kamieni ozdobnych. Jest to swego rodzaju rolka lub dysk.

Posiadanie takiego kamienia w akwarium jest wskazane przy niektórych rybkach (np. brzanka sumatrzańska). Nie jest to drogi produkt. Zazwyczaj jest to kwestia od 4 do 25 zł, choć można trafić także na oferty od 50 do 120 zł.

Rośliny często spotykane w akwarium – hodowla, cena

Mech jawajski – wygląd, uprawa

Jest to jedna z najpopularniejszych odmian mchu, która jest hodowana w akwariach. Nie jest wymagający, choć jest delikatny i wrażliwy. Nie przeżyje długo w zanieczyszczonej i zamulonej wodzie. Z kolei na jego rozwój nie wpływa ani temperatura, ani nasłonecznienie. Znaczenie ma tylko nawóz, bo wtedy rośnie szybciej, ale nie jest on konieczny. Mech i tak wyrośnie.

Mech jawajski pochodzi z Azji. Można go spotkać w jego naturalnym środowisku m.in. w tropikalnych terenach Indonezji i Filipin. Porasta pnie i kamienie, ale także brzegi rzek i strumieni. Można go znaleźć na terenach, które okresowo zalewane są przez wodę oraz na gałęziach drzew, które rosną w zaciemnionym i wilgotnym miejscu. Prawidłowo rozwija się zarówno pod wodą, jak i nad wodą.

Rybki i kamienie do akwarium w akwarium, a także rodzaje kamieni
Jakie kamienie do akwarium wybrać, czyli kamień napowietrzający i kamienie dekoracyjne

Ma długie i cienkie łodygi. Rosną na nich drobne zielone listki. Jego częste przycinanie sprawia, że coraz bardziej się rozkrzewia. Te liczne boczne pędy tworzą skupiska, które stają się idealnym schronieniem dla narybku. Może posłużyć jako podkład w akwarium tarliskowym. Może pływać swobodnie lub być przymocowany do kamienia, korzenia lub dna za pomocą żyłki albo drobnej siateczki. Za 5-7 g mchu jawajskiego trzeba zapłacić ok. 14 – 18 zł.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Rogatek sztywny – informacje, wymagania

Jest to bardzo powszechna roślina wodna. Występuje w różnych zakątkach świata, zwłaszcza w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W naszym kraju pospolity na niżu i podgórzu. Można go spotkać w jeziorach, stawach oraz wodach o spokojnym nurcie. Jest to roślina, która stanowi doskonale schronienie dla narybku i krewetek akwariowych. Ryby labiryntowe (wyposażone w dodatkowy narząd oddechowy służący do oddychania powietrzem atmosferycznym) chętnie zakładają gniazda wśród jego pędów.

Rogatek sztywny nie ma korzenia, ale potrafi wytworzyć tzw. ryzoidy. Tymi jasnymi pędami (zwanymi też chwytakami) może zakotwiczyć się w podłożu. Żadna część rogatka nie wystaje ponad poziom wody. W naturalnym środowisku potrafi osiągnąć 1-1,5 m długości. Jego iglaste liście (podzielone raz lub podwójnie) mają ciemnozieloną kolor i rosną do 2 cm. Są sztywne, ale też kruche. Jego kwiaty są trudne do zauważenia. Kwitnie pod wodą, a jego owoce wyglądają jak podłużne jajowate orzeszki z dwoma kolcami lub guzkami.

Nie jest to wymagająca roślina. Temperatura wody w akwarium powinna mieć 20-28 stopni Celsjusza. Istotne jest naświetlenie. Im więcej światła dostanie, tym szybciej będzie się rozwijać. Aby go rozmnożyć, wystarczy mieć szczepkę. Jedna kosztuje ok. 3 zł, ale przy zakupie kilku cena może spaść do 1,5 zł.

Kamienie do akwarium umożliwiają stworzenie ciekawej aranżacji. Zwłaszcza naturalne skałki będą doskonale wpasowywały się w ten mały podwodny świat. Niektóre z nich będą stanowiły idealną kryjówkę dla rybek. Przy wyborze kamieni, które podnoszą pH wody, należy bardzo często monitorować jej stan. Do środowiska słodkowodnego nie należy wkładać kamieni wyłowionych z morza, ponieważ mogą drastycznie zmienić jej parametry.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny