Jak wybrać zestaw rybek dla początkującego akwarysty?

Na początek należy zainwestować w odpowiednie akwarium dla rybek. Jest to pierwszy, istotny krok, który umożliwi nam zagospodarowanie przestrzeni i zdecyduje o wyborze konkretnego gatunku ryby.

Akwarium dla rybek musi być dopasowane do możliwości naszego pomieszczenia. Z pewnością warto wszystko dobrze rozplanować, wybrać odpowiednie miejsce, a później akwarium dla rybek o wybranej pojemności. Szacuje się, że małe, akwariowe ryby potrzebują około 4 do 5 litrów wody na każdą sztukę. Zatem akwarium dla rybek o pojemności 50 litrów spokojnie pomieści do 10 osobników.

Posiadamy już odpowiednie akwarium dla rybek. Następnym krokiem będzie wybór filtrów, grzałek i wszystkich dodatkowych akcesoriów. Najlepsze produkty akwariowe dla początkujących akwarystów znajdziemy w dobrze wyposażonych sklepach zoologicznych. Przy okazji zakupu możemy dopytać sprzedawcy o zestaw ryb na początek przygody z akwarystyką. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jaka woda nadaje się do akwarium.

Jakie rybki do akwarium?

Posiadamy już odpowiednio wyposażone akwarium dla rybek i chcemy wprowadzić do niego łagodne gatunki. Kolejnym pytaniem jest to, jaka woda do akwarium będzie odpowiednia. Wszystko zależy od tego, jakie upodobania posiadają dane gatunki ryb. Dla początkujących zaleca się rybki słodkowodne. Zazwyczaj są one bardziej wytrzymałe i najlepsze dla domowego akwarium. Wybór ryb słonowodnych wiąże się już z większymi komplikacjami, a często także z większymi wydatkami.

Jakie rybki do akwarium? Poniżej omówimy słodkowodne gatunki ryb, które świetnie sprawdzą się na początek. Wybrane przez nas gatunki będą wytrzymałe, a większość z nich także łagodne, co omówimy w dalszej części tekstu.

Mieczyki – to bardzo popularne gatunki ryb, które świetnie sprawdzą się dla początkujących akwarystów. Są to wyjątkowo wytrzymałe ryby słodkowodne, które wymagają odpowiednich warunków oświetleniowych. Mieczyki są łagodne i spokojne, dzięki czemu możemy skomponować własny zestaw rybek.

Mieczyki w akwarium, a także polecane rybki akwariowe na początek
Porady, jakie rybki akwariowe wybrać dla początkujących akwarystów

Gupiki – kolejne słodkowodne gatunki ryb, które świetnie sprawdzą się na początek. Są spokojne i wytrzymałe, a dodatkowo świetnie radzą sobie w grupach. Ich łagodne usposobienie sprawia, że dobrze czują się trzymane razem z innymi gatunkami. Wybór gupików wiąże się też z możliwościami łatwego rozmnażania. Gupiki są często polecane przez specjalistów, pytanych o to, jakie rybki do akwarium będą proste w hodowli.

Rybki akwariowe gupiki oraz porady jakie rybki do akwarium dla początkujących
Wskazówki, jakie rybki do akwarium wybrać dla początkujących

Bojowniki akwariowe – swoją popularność zawdzięczają bardzo charakterystycznemu, efektownemu wyglądowi. Dorosłe ryby posiadają ozdobne płetwy brzuszne w kolorze od intensywnej czerwieni, aż do błękitu. Z pewnością nie są to ryby łagodne i nie można trzymać razem dwóch samców. Wybór bojownika będzie dobry, jeśli posiadamy niewielkie akwarium i chcemy trzymać jedną rybkę.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Rybki bojowniki, a także polecane rybki akwariowe na początek
Jakie rybki akwariowe najbardziej nadają się dla początkujących

Bojowniki akwariowe nie powinny być trzymane razem z gupikami czy mieczykami, ponieważ mogą być wobec nich bardzo agresywne.

Welonki – to łagodne i spokojne rybki słodkowodne. Ich wybór to gwarancja efektownego wyglądu w akwarium. Welonki akwariowe nie są zbyt wymagające, dlatego sprawdzą się na początek przygody. Możemy skomponować cały zestaw rybek, jednak pamiętajmy, że welonki wymagają dużej przestrzeni życiowej. Dlatego warto przygotować dla nich pojemne akwarium.

Rybki akwariowe welonki, a także porady, jakie rybki do akwarium dla początkujących
Przegląd rybek akwariowych polecanych dla początkujących akwarystów

Bystrzyk neonowy – to kolejne spokojne gatunki ryb, zwane niekiedy zdrobniale neonkami. Łagodne bystrzyki zwracają uwagę charakterystycznymi, neonowymi pasami, które rozciągają się wzdłuż całego ciała. Są wytrzymałe, a jednocześnie odporne. Dobrze radzą sobie z innymi gatunkami i gromadzą się w większych grupach. Jak dobrać rybki? Bystrzyki to gatunki ryb, które najlepiej czują się w bogatym towarzystwie. Dlatego na początek warto kupić minimum 5 takich rybek. Wiąże się to z koniecznością zakupu bardziej przestronnego akwarium.

Rybki akwariowe bystrzyki, a także polecane rybki akwariowe na początek
Najlepsze rybki akwariowe, ktore warto wybrać w przypadku początkujących osób

Zmienniak plamisty – będzie kolejną dobrą opcją dla osób, które nie wiedzą jakie rybki do akwarium warto wybrać. Zmienniak plamisty świetnie sprawdzi się dla początkujących, a co więcej, będzie prawdziwą ozdobą domowego akwarium. Rybkę cechuje radosne usposobienie oraz chęć do przebywania razem z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Co więcej, zmienniki plamiste są bardzo odporne, a ich kolorowe ubarwienie przyciąga uwagę.

Rybki akwariowe zmienniaki, a także porady, jakie rybki do akwarium dla początkujących
Jakie rybki akwariowe najbardziej nadają się dla początkujących

Skalar – charakterystyczne rybki, których kształt przypomina żagiel. Są to dość ciekawe, spokojne rybki, które mogą osiągać nawet do 15 centymetrów długości. Mogą żyć razem z innymi, większymi gatunkami ryb, jednak mniejsze mogą być przez nie atakowane. Skalary są zazwyczaj dość odporne i świetnie sprawdzają się, tworząc cały zestaw rybek do domowego akwarium. Zadaniem początkującego akwarysty będzie zadbanie o to, by woda z domowego akwarium była stale czysta. W przeciwnym razie spokojne skalary mogą zacząć chorować.

Rybka do akwarium skalar, a także polecane rybki akwariowe na początek
Rybki do pierwszego akwarium, czyli jakie wybki do akwarium wybrać

Danio pręgowany – według wielu osób, są to najlepsze rybki dla początkujących. Danio pręgowany posiada bardzo charakterystyczne, niebieskie pręgi, biegnące wzdłuż całego ciała. Są to słodkowodne i bardzo odporne osobniki, które można łączyć razem z innymi gatunkami, tworząc własny zestaw rybek. Najlepsze warunki osiągniemy, kupując przynajmniej kilka rybek i umieszczając je w większym, często czyszczonym akwarium. Danio pręgowany dobrze sprawdzi się dla początkujących, jednak pamiętajmy, że najlepiej poczuje się w całej ławicy.

Rybka do akwarium danio, a także porady, jakie rybki do akwarium dla początkujących
Wskazówki, jakie rybki do akwarium wybrać dla początkujących

Symphysodon – to piękne rybki, które wyglądem przypominają skalary. Są spokojne i występują w wielu barwach. Długość dorosłych osobników dochodzi do 15 cm. Większość symphosodon to ryby odporne, o ile zapewnimy im czyste środowisko. Jak dobrać rybki z rodziny symphysodon? Możemy komponować je w zestaw rybek po kilka, a czasem nawet kilkanaście osobników. Pamiętajmy jedynie, że większy rozmiar i większa liczba rybek oznacza konieczność zakupu bardziej pojemnego akwarium domowego. Najlepsze byłyby akwaria o pojemności minimum 250 litrów.

Rybka w akwarium symphysodon, a także polecane rybki akwariowe na początek
Jakie rybki do akwarium dla początkujących wybrać, czyli polcane rybki akwariowe

Zbrojnik pospolity – często znany pod popularną nazwą glonojad. Jest to spokojne stworzenie, żywiące się glonami z akwarium. Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą, jak dobrać rybki dla początkujących. Zbrojnik pospolity nie stanowi zagrożenia dla innych ryb. Przeważnie żeruje na dnie lub ściankach akwarium. Przy okazji wyjada resztki pokarmu i pomaga utrzymać akwarium w odpowiednim stanie. Z pewnością jest to ciekawa ryba dla początkującego akwarysty.

Ryba zbrojnik w akwarium Rybki akwariowe welonki, a także porady, jakie rybki do akwarium dla początkujących
Najlepsze rybki akwariowe dla początkujących, czyli polecane rybki do akwarium

Powyżej wyszczególniliśmy, jak dobrać rybki dla początkującego akwarysty. Wskazaliśmy najlepsze 10 gatunków, jednak jest to dopiero początek możliwości. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, przeczytaj inne artykuły na naszym portalu. Dowiesz się jak dobrać rybki, jakie warunki im zapewniać, a także uzyskasz kilka dobrych rad na początek przygody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny