Informacje o korzeniach

Korzeń do akwarium powinien być wybrany starannie, ponieważ może zmienić nie tylko wygląd zbiornika, ale też parametry wody. Korzenie mogą być różne. Długie i wąskie japońskie kontrastują z szerokimi i zwalistymi red moor wood. Warto więc uzyskać informacje, czy dane korzenie są idealne do naszego zbiornika.

Nie każde drewno nadaje się do zamoczenia w akwarium, dlatego najbezpieczniej jest kupić korzeń gotowy w sklepie. Unikniemy ryzyka zatrucia ryb i za dużego zabrudzenia wody, a także filtra akwariowego. Także nasz nurzaniec (Vallisneria) nie zostanie pokryty brązowym uciążliwym pyłem.

Korzenie mogą bowiem zamulić nawet najlepszy sprzęt i pobrudzić podłoże. Niektórym akwarystom zależy na uzyskaniu lekkiego nalotu, a inni wolą krystalicznie czystą wodę i biały piaseczek na dnie. W zależności od tego, jaki korzeń wybierzemy, taki klimat zbiornika stworzymy.

Opis korzeni akwarystycznych

Korzenie i miernik pH wody

Red moor wood to korzenie, które mogą puszczać brązowe zabarwienie do wody. Są dość duże i trudne do ułożenia. Należy wybierać te, które są ciemne i czerwonawe w odcieniu. Jest mniejsza szansa, że będą się łuszczyły. Opis tych korzeni często zawiera informację, że mogą zmienić barwę i parametry wody.

Korzenie mangrowe są właściwie tylko dla wielbicieli czarnych wód. Ich duża ilość może zrobić wodę nie tylko herbacianą, ale kawową! Z biegiem czasu zabarwienie rzadko traci na intensywności i może się utrzymywać latami. Te miękkie korzenie stosunkowo szybko się rozpadają. Duża ilość może zmienić pH wody (tym bardziej demineralizowanej), wiec może się przydać miernik pH wody.

Korzenie Mopani i Opuva należy traktować z ostrożnością, bo także barwią wodę, ale zdecydowanie mniej niż mangrowe. Mają bardzo ciekawe kształty, ale trudno je zaaranżować w tylko tej grupie. Przeważnie wymaga to połączenia większej ilości pojedynczych korzeni w taki sposób, żeby osiągnąć pożądany efekt przestrzenny. Jeżeli mają stanowić podstawę do takich roślin jak anubias czy bucephalandra, wygląd korzenia ma mniejsze znaczenie.

Przygotowanie korzeni

Korzenie japońskie są bardzo wdzięczne przy aranżacji akwariów naturalnych. Nie barwią wody i łatwo je ułożyć. Są długie i mocno rozgałęzione, więc dodają zbiornikowi głębi i ułatwiają sadzenie roślin w dolnej części korzenia. Taki korzeń do akwarium niezależnie od wielkości zawsze dobrze wygląda pod wodą

Wystarczy anubias lub bucephalandra na korzeniu i zasadzona w kącie vallisneria (nurzaniec), a akwarium nabiera całkiem nowego charakteru. Przygotowanie korzenia japońskiego nie wymaga za wiele zachodu i praktycznie wystarczy go zanurzyć w wodzie na pewien czas.

Także nie porasta często pleśnią, więc stosunkowo szybko nadaje się „do pokazania”. Z czasem moczenia bywa bardzo różnie i właściwie jest to uzależnione od konkretnej sztuki, a mniej od rodzaju wybranego korzenia.

Cena korzenia mangrowego jest przeważnie połową ceny japońskiego. Także wiele zależy od tego, kto markuje dany korzeń. Cena produktów ADA będzie znacznie wyższa, niż tych, które nie mają odpowiedniej etykiety. Można uznać, że cena jest uzależniona od łatwości zaaranżowania korzeni o danych kształtach. Także opis konkretnego produktu zawiera sugestie gdzie i jak go ułożyć.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Solenie i gotowanie korzenia

Przygotowanie korzenia można rozpocząć od zanurzenia go w słonej wodzie. Na wierzch kładziemy cięższy kamień lub ozdobę ceramiczną, tylko na tyle ciężką, żeby korzeń zatonął i pozostał pod wodą. Można korzeń zalać wrzątkiem lub wyczyścić przed włożeniem do zbiornika.

Rzadko bywa, żeby rybom zaszkodziła obecność korzenia w zbiorniku, ale trudno powiedzieć, w jakim stopniu gotowanie może zlikwidować ryzyko przeniesienia szkodliwych substancji, chorób lub osadów na korzeniu. Informacje o całkowitym zabezpieczeniu  w ten sposób korzenia należy traktować z dużą rezerwą.

Jeżeli już uprzednio korzeń był w zbiorniku, to jego wygotowanie spowoduje, że na nowo porośnie pleśnią lub innymi osadami. Minie trochę czasu, zanim nasze „lokalne” mikroorganizmy zrobią z nim należyty porządek. Lepiej więc nie moczyć go za wiele, tym bardziej w jakichkolwiek dezynfektantach. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Korzenie odpowiedniego drzewa

Korzenie są naturalne i oczywiście bywają w wodzie, jednak wolumen wody w akwarium jest o wiele mniejszy niż ten w jeziorze. Stężenia, które dotyczą 60 litrów, są zupełnie inne, niż te w oczku wodnym. Nie nadają się więc korzenie drzewa iglastego, takiego jak świerk czy sosna. Nawet przy odpowiednich gatunkach drzew mocno barwiących przyda się miernik pH wody!

Doskonale komponują się z takimi roślinami jak vallisneria (nurzaniec) czy hygrophila (nawódka). Można go obsadzić takimi roślinami jak bucephalandra czy anubias. Pięknie komponują się różne gatunki mchów czy gałęzatka.

Korzenie akwariowe można też stosować jako imitacje drzewa rosnącego pod wodą. Wystarczy korzeń japoński obłożyć mchem na czubkach najcieńszych „gałązek” i Taki korzeń do akwarium od razu nabiera nowego charakteru.

ikona podziel się Przekaż dalej