Jaka powinna być temperatura wody w akwarium? Praktyczny poradnik
Temperatura wody powinna być odpowiednia dla ryb w naszym akwarium. Jednak każdy rodzaj ryb preferuje inną temperaturę. Może zrobić cieplejszą, żeby nie chorowały, albo zimniejszą, żeby nie zabrakło im tlenu? Spróbujmy wybrać, która z nich będzie najlepsza.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Odpowiednia temperatura wody
Kiedy oglądamy opisy ryb zawsze podawana jest temperatura wody w akwarium dla ryb określonego rodzaju. Z początku przy wyborze obsady staramy się sprostać tym wymaganiom i oglądamy każdy gatunek. Z biegiem czasu przestajemy zwracać na to uwagę, a ryby żyją, więc jaki faktycznie wpływ ma temperatura na naszą obsadę zbiornika?
Należy zacząć od tego, że ryby są zmiennocieplne. Nie pocą się w upały i nie trzęsą z zimna przy niskich temperaturach. To nie oznacza, że temperatura w jakiej przebywają nie ma żadnego znaczenia. Wręcz odwrotnie. Woda to bardziej „stabilne” środowisko niż powietrze. Zmiany temperaturowe zachodzą wolniej i na mniejszą skalę, niż poza nią.
Im większy zbiornik wodny, tym bardziej stabilna temperatura. Dlatego ryby, które przebywają w dużych jeziorach są bardziej wrażliwe na zmiany niż te, które żyją w małych bagienkach. Także penetracja przez światło słoneczne ma duże znaczenie. Tam, gdzie nie ma tyle roślinności warunki są bardziej zmienne niż w środku dżungli.
Dlatego u ryb akwariowych, które trzymamy najczęściej w zbiornikach – pochodzących z obszarów o temperaturze wody około 24 stopni - temperatura wody w akwarium słodkowodnym może być odpowiednia nawet bez grzałki, jeżeli będzie to pomieszczenie, w którym człowiekowi jest ciepło. Pod jednym ważnym warunkiem: wahania dobowe temperatury nie będą przekraczały 2 stopni Celsjusza.
Najlepsza temperatura dla ryb
Słodkowodne ryby zimnolubne
W zależności od klimatu, z którego pochodzą ryby akwariowe spróbujmy podzielić je na trzy grupy:
- zimnolubne (temperatura powinna być niższa niż 24⁰C)
- umiarkowane (temperatura powinna być od 24 do 26⁰C)
- ciepłolubne (temperatura powinna być powyżej 26⁰C)
Oczywiście jest to ogólny podział, bo zimnolubne są karasie mogące pływać w 4 stopniach (w stawie musi być pompa fontannowa, a w akwarium napowietrzająca) i kardynałki, które potrzebują wyższych temperatur (od 20⁰C). To i tak mniejsze wartości niż na przykład dla pielęgniczek (26⁰C).
Podana tu temperatura wody w akwarium to skrajnie niska wartość. Nawet jeżeli ryba może być w wodzie o temperaturze 4 stopni Celsjusza, to nie oznacza, że można ją tak utrzymywać dłuższy czas. Im zimniej tym wolniejszy metabolizm, a co za tym idzie: też funkcje życiowe rybek takie jak oddychanie czy trawienie. Najlepiej przyjąć naturalny cykl miesięcy ciepłych i zimnych.
W temperaturze poniżej 10⁰C nie karmimy ryb w ogóle. Zaczynamy dopiero wtedy, gdy temperatura przekroczy 10 stopni. Może się to wydawać dziwne, ale to właśnie sukces ich długowieczności. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaka woda nadaje się do akwarium.
Rodzaje ryb a temperatura wody w akwarium
W wodzie od 4⁰C mogą pływać welonki, czyli karasie ozdobne. Spośród wszystkich ryb ozdobnych są najbardziej odpornymi gatunkami. Już od 15⁰C możemy mieć zdecydowanie większy wybór, bo obejmuje takie ryby akwariowe, jak:
- ślicznotka tęczowa (nawet od 10⁰C)
- wielkopłetw wspaniały
- cudaczek
- brzanka różowa
- kardynałek
- a także popularny danio pręgowany
Ryby akwariowe, które preferują, kiedy jest wyższa temperatura wody w akwarium słodkowodnym, czyli przebywające w wodach powyżej 20⁰C to większość z rybek, które mamy w akwariach:
- brzanki
- platki
- glonojady
- gupiki
- neonki
- mieczyki
- kiryski
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Istnieją też ryby, które wolą cieplejszą wodę i są przyzwyczajone do mniejszej ilości tlenu. To między innymi ryby labiryntowe takie jak bojowniki. Inne ryby, które mogą żyć w temperaturze do 30⁰C to:
- skalary
- paletki i dyskowce
- pielęgniczka ramireza
- pielęgnica meeka
Wymienione ryby akwariowe nie zawsze mogą być trzymane razem pomimo tego, że mają podobne wymagania temperaturowe. Także obecność w jednej grupie nie wyklucza obecności w innej. Kiryski potrafią przetrwać temperaturę 30⁰C, ale jednak odpowiednia dla nich będzie woda chłodniejsza – około 26⁰C.
Najlepsza temperatura dla roślin
Temperatura wody zmienia jej właściwości. Zanim będziemy ją podnosić lub obniżać, dobrze jest wiedzieć w jaki sposób wpływa to na pozostałe jej parametry. Im wyższa temperatura, tym mniejsza zawartość tlenu w wodzie. To dlatego wiele rybek akwariowych nie lubi wyższych temperatur. Przy 30 stopniach potrzeba niewiele, aby się udusiły. W akwarium niezbędna wówczas będzie pompa napowietrzająca, a w oczku pompa fontannowa.
Ryby w wyższych temperaturach wydalają więcej i należy bardziej dbać o czystość wody. Także toksyczność amoniaku (czyli tego, co wydalają ryby) wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Dla roślin akwariowych najlepsza temperatura to 24-26⁰C. Przy wzroście lub wahaniu mogą zacząć się rozkładać. Temperatura wody w akwarium ma też wpływ na konduktywność wody. Nawet poziom pH może sią zmieniać w zależności od temperatury. Wszystkie czynniki połączone ze sobą dają obraz tego, jak bardzo zmienia się woda, w niepostrzeżony dla nas sposób.
Należy pamiętać, że temperatura wpływa nie tylko na ryby, ale też na rośliny. Kiedy będzie za zimno przestaną rosnąć i zaczną wegetację, a gdy będzie za ciepło, mogą się rozpuścić. Rośliny, dla których zimna woda będzie najlepsza, to na przykład rogatek, moczarka czy Lysimachia nummularia. Dla roślin takich jak żabienica, nurzaniec czy wąkrotka odpowiednia będzie woda cieplejsza.
Grzałka a temperatura wody
Kiedy wkładamy do akwarium grzałkę, przeważnie nie robimy tego po to, żeby pogrzać wodę do wartości odpowiedniej dla ryb, ale bardziej po to, by ją ustabilizować. Wahania dobowe temperatury mogą bowiem zaszkodzić rybom i mieć bardziej negatywny wpływ niż powolne obniżanie temperatury na dolną granicę ich tolerancji.
Dobranie obsady w zależności od temperatury oczywiście ma znaczenie. Umieszczenie welona w jednym akwarium słodkowodnym z paletką to przepis na katastrofę, ale wbrew pozorom nie ze względu na samą tolerancję temperaturową tych zwierząt. Środowiska wodne umiarkowanej strefy klimatycznej są po prostu diametralnie inne niż te tropikalne.
Oczywiście różnica jednego stopnia pomiędzy temperaturą wody w naszym akwarium a wartością sugerowaną nie jest niczym strasznym. Rybki doskonale sobie z tym poradzą. Pilnujmy, żeby był wydajny filtr, optymalne natlenienie wody (pompa fontannowa, napowietrzająca), niski poziom związków azotowych, a wtedy niezależnie, czy nasze kiryski będą miały 25, czy 26 stopni, będą się czuły jak ryba w wodzie.