Hodowla walecznych rybek – cena bojownika, wymagania

Cena, żywienie, choroby – co warto wiedzieć o bojownikach?

Bojownik kosztuje różnie. Na portalach ogłoszeniowych samica sprzedawana jest od 5 do 15 zł, a samiec od 15 do 40 zł (sporadycznie za 80 zł). Podobne kwoty oferuje sklep zoologiczny. Z kolei cena bojownika w specjalistycznym sklepie, który zajmuje się tylko rybami lub tylko bojownikami (np. Flower Fish), a także w domowych hodowlach, wynosi więcej. Zazwyczaj jest to kwestia ok. 40 – 230 zł, w zależności od odmiany oraz koloru rybki. Uważa się, że rozmnażanie bojownika (prowadzenie jego hodowli) nie jest trudne. Jest to dobra ryba dla początkujących akwarystów.

Jest to mięsożerna rybka, która zjada drobne bezkręgowce oraz przeróżne larwy owadów. Należy zadbać o to, aby to właśnie one znajdowały się w diecie bojownika. Tej rybce można podawać: ikrę innych gatunków ryb, larwy komarów, wodzeń, artemię, dafnie, rureczniki, zooplankton. Bojownik zjada pokarm żywy, suchy, a także mrożony.

Przez nieuwagę można doprowadzić do tego, że rybka się przeziębi. Dzieje się tak wtedy, kiedy akwarium nie jest niczym przykryte. Powietrze, które unosi się nad wodą, ma wtedy zbyt niską temperaturę w porównaniu z wodą, przez co bojownik przeziębia narząd oddechowy tzw. labirynt. To z kolei prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pęcherza pławnego odpowiedzialnego za swobodne unoszenie się w wodzie. Przeziębienie to nie jedyna choroba, na jaką może cierpieć bojownik. Zdarzają się również: choroby płetw, bakteryjne zapalenie skóry i pasożytnicza choroba aksamitna.

Jak powinno wyglądać akwarium dla bojownika?

Zbiornik dla tej ryby nie może być kulą. Jej pojemność jest za mała, a bojownik traci w niej orientacje. Przy jednej rybce wystarczy akwarium o pojemności 20 l, ale przy większej liczbie bojowników warto zakupić większe akwarium (54 l). Polecane są akwaria dłuższe (prostokątne), ale o niższym poziomie wody.

Jeśli masz kilka bojowników, akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, aby wszystkie rybki mogły znaleźć sobie kryjówki. Odpowiednie rośliny do zbiornika z bojownikiem to m.in.: mech jawajski, różdżyca rutewkowata, limnofila wodna, kabomba wodna, onowodek pofałdowany. Dwóch samców nie należy trzymać w jednym akwarium, ponieważ te terytorialne ryby walczą ze sobą na śmierć i życie.

Akwarium musi być przykryte. Temperatura wody powinna wynosić od 25 do 28 stopni C. Choć bojownik może przez chwilę żyć w chłodniejszej wodzie, to nigdy nie powinna mieć mniej niż 22 stopnie C. Należy systematycznie (mniej więcej raz na tydzień) wylewać 1/3 wody ze zbiornika i dolewać tyle samo świeżej. Filtr elektryczny nie jest potrzeby, ale można pokusić się na niewielki filtr wewnętrzny. Woda powinna mieć właściwy odczyn pH – w przypadku bojownika jest to 6,0-7,8. Warto zaopatrzyć zbiornik w grzałkę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o bojowniku wspaniałym.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Bojownik syjamski – historia, odmiany

Biały, czerwony, różowy – jaki jest bojownik syjamski?

Jest to rybka aktywna za dnia. Żyje od 3 do 5 lat. Bojownik ma wydłużone ciało o cylindrycznym kształcie. Zazwyczaj długość tej ryby to 6-7 cm. Od 5 tygodnia życia rozwija się u niej dodatkowy narząd oddechowy (labirynt). To on umożliwia bojownikowi oddychanie powietrzem atmosferycznym i życie w wodach o małej zawartości tlenu.

Rybka akwariowa bojownik wspaniały w akwarium, a także cena bojownika
Jaka jest cena bojownika do akwarium, czyli bojownik wspaniały i jego opis

Bojowniki różnią się między sobą długością i kształtem płetw, a także kolorami. Samce są bardziej okazałe: mają mocniejsze kolory i wydłużone płetwy. Istnieje bojownik krótkopłetwy oraz długopłetwy. Ze względu na kształt płetw można rozróżnić następujące odmiany:

  • Halfmoon – ten bojownik ma płetwę ogonową w idealnym kształcie półksiężyca/półkola (180 stopni). Przypomina wachlarz, płetwa jest zaokrąglona.
  • Crowntail – płetwa grzbietowa, ogonowa i odbytowa w pewnym momencie nie posiada błony pomiędzy promieniami (promienie są dłuższe od płetwy). Te trzy płetwy są tzw. koroniaste. Występują trzy odmiany crowntail. Bojownik może mieć pojedynczy promień, podwójny promień lub krzyżowy płomień (ten jest najbardziej pożądany, ale też najrzadszy).
  • DoubleTail – ten bojownik ma dwie płetwy ogonowe, które są od siebie oddzielone już od samej podstawy. Tworzą tzw. zamknięty krąg, ponieważ nie ma przerw (otwartych przestrzeni) pomiędzy płetwami (ogonową, grzbietową, odbytową).
  • Veiltail – płetwa ogonowa nie tworzy wachlarza, jest długa. Płetwy są gładkie.
  • Dumbo – ta rybka ma bardzo długie płetwy piersiowe, które przypominają firankę/wachlarz.

Te akwariowe rybki odznaczają się szeroką gamą barw. Mogą być m.in. czerwone, zielone, czarne, białe, fioletowe, dwukolorowe, a nawet wielobarwne. U tych rybek występuje zjawisko dziedziczenia braw, co oznacza, że potomstwo otrzymuje cechy zarówno matki, jak i ojca. Dzięki temu hodowcy uzyskują coraz to ciekawsze kombinacje kolorów. Warto jednak wiedzieć, że niebieska samica bojownika będzie miała mniej wyrazisty kolor od niebieskiego samca.

Strzępiasty, wspaniały czy syjamski – jak naprawdę nazywa się bojownik?

Ta ryba ma wiele określeń. Choć w Polsce znana jest jako bojownik syjamski, jej właściwa nazwa to bojownik wspaniały (Betta splendens). Zazwyczaj nie stosuje się określenia „strzępiasty” przy bojowniku. Jest to gatunek słodkowodnej ryby labiryntowej z rodziny guramiowatych.

Bojownik wspaniały wywodzi się z Południowo-Wschodniej Azji. Pochodzi z Półwyspu Indochińskiego. Te rybki trafiły do Europy pod koniec XIX wieku. Hodowane były we Francji, w Rosji i w Niemczech. Bojownik do dziś występuje w wodach Wietnamu, Tajlandii, Kambodży i Laosu, ale rzadko można spotkać go w naturalnym środowisku. Jest to gatunek narażony na wyginięcie, ponieważ coraz więcej terenów, na których żyje, jest przebudowanych, a do tego ziemia jest zatruwana chemikaliami. Jego naturalnym środowiskiem są wody stojące, które są ubogie w tlen. Żyje w małych stawach, w sadzawkach, na rozlewiskach, w kanałach irygacyjnych, na polach ryżowych oraz w wodach o spokojnym nurcie, które są gęsto porośnięte wodnymi roślinami. W swoim naturalnym środowisku bojownik najczęściej jest zielony lub brunatno-czerwony.

Niska cena bojownika może kusić, ale kupując w specjalistycznym sklepie lub w domowej hodowli, zawsze możesz liczyć na pomoc z hodowcą. Jednak niezależnie od tego, gdzie kupisz bojownika, pamiętaj o tym, aby odpowiednio zadbać o jego dietę i trzymać go we właściwym akwarium, które zapewni mu dobry komfort życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny