Cena aksolotla – ile kosztuje hodowla w akwarium?

Salamandra meksykańska – opis wyglądu jaszczurki wodnej

Ambystoma meksykańska jest jednym z najbardziej ciekawych żyjątek wodnych. W środowisku naturalnym spotkać ją można w Meksyku. Dorosła jaszczurka wodna mierzy średnio ok. 23-28 cm, choć często można trafić również na o wiele większe osobniki. Aksolotl meksykański posiada małe i czarne oczy, wiotkie kończyny i płetwę ogonową, która umożliwia mu pływanie w wodzie. Cechuje go też płaska głowa i szeroki, uśmiechnięty pyszczek.

Porządny sklep zoologiczny lub akwarystyczny posiada wiele odmian kolorystycznych salamandry. Możesz więc kupić ją w różnych barwach czy o zupełnie nietuzinkowym kształcie. Chyba najbardziej popularną jest obecnie hodowla aksolotlów w kolorach takich, jak czarny i szary. Oczywiście, axolotl występuje również w innych barwach, np. białej, miedzianej, złotej czy beżowej. Co ciekawe, salamandry potrafią regenerować swoje kończyny, kiedy zostaną uszkodzone lub oderwane.

Wymagania salamandry meksykańskiej

Cena aksolotla, która nie należy do najmniejszej, uwarunkowana jest również szczególnymi wymaganiami salamandry. Ważne będzie dla niej odpowiednio wyposażone akwarium słodkowodne, w którym jaszczurka wodna będzie czuć się bezpiecznie. Zbiornik powinien być dość przestronny i ustawiony w zacienionym miejscu. Dno akwarium wysyp drobnoziarnistym piaskiem – absolutnie nie żwirkiem, bo aksolotle mogą go połykać i doprowadzić do zatkania się jelita, co będzie dla nich śmiertelne. Akwarium należy obsadzić roślinami. Rzecz jasna, ważna będzie odpowiednia filtracja, by woda w akwarium była czysta. Temperatura wody powinna wynosić ok. 12-20 st. C. Aksolotl jest dość wymagającym stworzeniem i lepiej żyje mu się w chłodniejszej wodzie. Jeżeli będzie ona miała więcej niż 20 st. C, salamandra meksykańska może się rozchorować.

W zbiorniku wodnym powinno się znaleźć oświetlenie albo punktowe, albo w tylko jednej części akwarium. Jaszczurka wodna potrzebuje półmroku, ponieważ w takim środowisku żyje naturalnie, będąc najbardziej aktywna w nocy. Powinieneś też zadbać o to, by w akwarium panowały odpowiednie warunki nie tylko w przypadku temperatury, ale i parametrów wody. Twardość musi przekraczać 7 pH, zawartość azotanów liczyć ok. 25 mg / 1 l wody, a zawartość azotynów ok. 0,5 g / 1 l. Akwaryści polecają, by salamandry trzymać w osobnym zbiorniku wodnym, ponieważ najlepiej funkcjonują w swoim towarzystwie. Nie łącz ich na pewno z agresywnymi rybami, które mogłyby obgryzać salamandrom ich wiotkie kończyny. Sprawdź także ten artykuł o salamandrze meksykańskiej.

Hodowla aksolotlów meksykańskich i ich cena

Ambystoma meksykańska – zdrowie płaza

Aksolotle meksykańskie to silne i wytrzymałe stworzenia, które często doskonale radzą sobie nawet z trudnymi warunkami do życia. Oprócz tego, salamandra posiada zdolność do regenerowania swoich kończyn, serca czy nawet mózgu. Właśnie przez to stanowi silny okaz do akwarium. Niestety, ogromnym zagrożeniem dla ambystomy meksykańskiej mogą okazać się wysokie temperatury wody. Powyżej 20 st. C, axolotl zaczyna się stresować. Wówczas czarny czy beżowy aksolotl na pewno będzie krócej żył. Jeżeli chcesz mu zapewnić dłuższe życie w zbiorniku wodnym, powinieneś unikać wysokiego pH w wodzie i zbyt mocnej cyrkulacji w akwarium.

Salamandra meksykańska na białym tle, a także sprzedaż i cena aksolotla
Ile kosztuja salamandra meksykańska, czyli cena aksolotla i jego sprzedaż

Na salamandrę toksycznie działa amoniak, a już zwłaszcza w zbyt dużej ilości. Jeżeli będziesz wychowywał ambystomę meksykańską w wodzie pełnej amoniaku, z całą pewnością zwierzątko w niedługim czasie umrze. Nie można więc powiedzieć, że aksolotl jest uodporniony na wszystko. Mimo zdolności regeneracyjnych, jest podatny na np. choroby pasożytnicze, które mogą doprowadzić stworzenie do różnych nieprzyjemnych schorzeń. W momencie, gdy jednak zatroszczysz się o swoją salamandrę, będzie mogła ona przeżyć w domowych warunkach kilka lub kilkanaście lat.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Karmienie aksolotla – jak go hodować?

Odpowiednio przygotowane akwarium słodkowodne to jedno. Powinieneś jak najbardziej zadbać również o dietę swojego aksolotla. Ambystoma meksykańska w środowisku naturalnym chętnie poluje na owady, więc powinieneś jej również podawać takie do akwarium. Wskazane jest karmienie ambystomy:

 • dżdżownicami
 • skorupiakami
 • larwami ochotki, insektów i innych bezkręgowców
 • muchami
 • komarami
 • artemią
 • mącznikami
 • rurecznikami
 • ikrą
 • świerszczami
 • granulowanym pokarmem (przeznaczonym dla pstrągów)

Małe aksolotle należy karmić codziennie, zaś dorosłe osobniki zaledwie 2-3 razy w tygodniu. Wbrew pozorom, dobrze dobrana dieta dla aksolotla to podstawa jego zdrowia i znakomitego samopoczucia w akwarium. Przemyślane żywienie pozwoli salamandrze wodnej prawidłowo się rozwijać i dobrze czuć.

Cena aksolotla meksykańskiego – ile kosztuje salamandra meksykańska?

Dawniej cena aksolotla była mocno wygórowana z racji tego, że jaszczurka wodna jest egzotycznym okazem do akwarium. Dzisiaj aksolotl nie jest już nowością, więc większość sklepów akwarystycznych bądź zoologicznych posiada przynajmniej jednego na sprzedaż. Cena aksolotla wynosi dziś średnio ok. 40-50 zł za sztukę. Rzecz jasna, wydatek będzie większy, jeżeli zdecydujesz się na parkę – ponieważ zaleca się wpuścić przynajmniej dwie salamandry wodne do jednego zbiornika wodnego.

Cena aksolotla będzie zwiększać się, gdy salamandra wodna będzie miała rzadki kolor lub kształt. Niekiedy też większe ambystomy meksykańskie kosztują więcej niż mniejsze okazy (ok. 70-100 zł). Ostateczna cena narzucona będzie jednak przez hodowcę lub wybrany sklep akwarystyczny.

UWAGA - Rozmnażanie ambystomy bez pozwolenia jest nielegalne. Trzeba wystąpić do inspektoratu weterynarii o pozwolenie (i rejestrację młodych) niezależnie od rodzaju ambystomy. Handel ambystomą szaro-brązową, czyli w ubarwieniu występującym naturalnie jest różnie postrzegany przez inspekcję. Może zostać uznany za nielegalny (trzeba mieć zaświadczenie o formie i terminie przywozu, rzadko kto takie ma, bo przeważnie są rozmnażane w kraju). Forma biała wymaga Appendix II do CITES (w EU załącznik B). Ograniczony jest przywóz i wywóz. W sklepach można mieć je tylko z certyfikatem pochodzenia. Niestety zakup od lokalnej hodowli jest niemożliwy, jeżeli ta nie wystawia „paszportów” rodziców.

ikona podziel się Przekaż dalej