Wygląd i cechy krasnorostów

Glony inne niż wszystkie

Krasnorosty to akwarystyczny koszmar. Ni z tego, ni z owego, w akwarium pojawiają się czarne pędzelki o długości około pół centymetra i za nic w świecie nie można ich zdrapać. Jak odchodzą, to razem z rośliną. Najczęściej są szare, mogą być lekko brązowe (gatunki morskie są niekiedy intensywnie czerwone).

Robimy podmianę, a one nadal są. Zacieniamy akwarium i nie robi to na nich większego wrażenia. Chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko wyrzucić wszystkie rośliny i zrobić restart zbiornika. Problem w tym, że dwa miesiące po restarcie mamy je na nowo… o ile nie szybciej.

Istnieje jednak sposób, żeby się tego paskudztwa pozbyć bez pracy, rewolucji i trzymania dwa dni wszystkich ryb w misce. Wypada zacząć od tego, co to w ogóle są te krasnorosty i jakim cudem powstają znikąd!

Przyczyny powstawiania krasnorostów

Krasnorosty to bardzo pancerne organizmy. Występują w wodzie i na roślinach, więc pojawienie się w akwarium nie jest niczym cudownym. Drobne mikro cząsteczki krasnorostów w wodzie to nie straszny problem. Sytuacja staje się nieprzyjmena, kiedy zaczynają się rozrastać.

Jak każdy organizm, krasnorosty potrzebują do tego pokarmu. Dostarczają go ryby i resztki zalegające na dnie akwarium. Jeżeli nie będzie pokarmu, nie będzie krasnorostów. Nie oznacza to, że mamy się pozbyć ryb lub przestać je karmić.

Musimy mieć taką ilość ryb, jaką może przyjąć nasze akwarium i karmić je takimi ilościami, żeby żadne resztki nie zostawały. Główne przyczyny powstawania krasnorostów to:

  • Duża ilość światła i ryb, mało roślin
  • Ozdoby zasłaniające dużą część dna
  • Nie za częste podmiany wody
  • Duża ilość prószących korzeni akwariowych
  • Za słaby lub zamulony filtr

Akwarium dobre dla krasnorostów

W akwarium z krasnorostami nie musi być dużo fosforu. Nawet gdy testy pokazują małe ilości NO3 i PO4, ilość nawozów dla krasnorostów może być duża. Ogromne znaczenie ma tutaj praca filtra. Gdy wyrzuca dużo pyłu, drobnych cząstek odchodów ryb lub martwych roślin, to wystarczy do inwazji.

Kwasowość lub zasadowość wody ma ograniczone znaczenie. Im niższe pH, tym mniejsza szansa na inwazję, ale nie wszyscy mają gurami czekoladowe i mogą utrzymywać pH na poziomie 5. Już przy 6 krasnorosty mają się wyśmienicie.

Te organizmy nie lubią natomiast wody niskozmineralizowanej. Niestety w naszych kranach płynie woda bardzo wysoko zmineralizowana. W wodzie demineralizowanej krasnorosty się nie pojawiają. Jednak trzymanie akwarium na wodzie bez soli mineralnych jest bardzo ryzykowne.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Misja to pozbyć się krasnorostów

Krasnorosty - skuteczne i trwałe zwalczanie

Ilość krasnorostów można zredukować przez częste podmiany wody w akwarium. Im częstsze i większe, tym lepsze. W międzyczasie nie możemy usuwać podłoża, czyścić filtra lub spuszczać całkowicie wody. Maksymalnie odlewamy 70%.

Najlepiej robić podmiany wodą demineralizowaną. Wówczas szybciej zobaczymy pozytywne rezultaty. Dobrze jest też usunąć najbardziej zajęte przez krasnorosty liście roślin. Najczęściej największe straty są na anubiasach i mikrozoriach.

Jest jednak szansa dla naszych roślin. Jeżeli wyjmiemy je z akwarium i kapniemy na krasnorosty wodą utlenioną, starając się nie dotknąć liści roślin, powinniśmy je uratować. W zwalczaniu brązowych pędzelków ważna jest cierpliwość i wytrwałość.

Krasnorosty w akwarium z bliska
Krasnorosty i glony w akwarium krok po kroku, czyli zwalczanie i sposoby

Jak pozbyć się krasnorostów na chwilę

Jeżeli wlejemy do akwarium wodę utlenioną, to rośliny na tym ucierpią. Albo mało skutecznie zadziałamy na krasnorosty. Najlepiej będzie działać wolniej, ale skutecznie i długofalowo. Wtedy uzyskamy gwarancję, że nie powrócą, a nawet jeśli, to pojedyncze, a nie zmasowaną inwazją.

Po usunięciu krasnorostów z roślin musimy wyłapać jak najwięcej pływających elementów w akwarium. W tym celu wkładamy do filtra włókninę i w zależności od poziomu jej zabrudzenia wymieniamy ją raz na tydzień lub częściej.

Jeżeli włożymy włókninę, musimy koniecznie pilnować jej wymiany, bo w przeciwnym wypadku pogorszymy sytuację. Krasnorosty na miesiąc znikną, a później powrócą. Gdy po 3 tygodniach sytuacja się poprawi, możemy nadal podmieniać włókninę na nową, ale nie musimy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak zwalczyć okrzemki w akwarium.

Lepiej zapobiegać, niż zwalczyć

Trwałe zwalczanie krasnorostów to optymalna ilość ryb w akwarium. Zawsze musi być zachowana proporcja pomiędzy wydajnością filtra a ilością ryb. To jest najważniejsze. Możemy też wybrnąć z problemu, kupując większy filtr, ale i tak duża ilość ryb wymusza na nas dużą ilość pracy.

Nawet jeżeli mamy najlepszy filtr idealnie oczyszczający wodę, to zostaje nam NO3. Mamy dwa sposoby, aby się go pozbyć:

  • Zużytkują go rośliny jako nawóz
  • Rozcieńczymy go przez zrobienie podmiany.

Najlepiej, gdy te dwa procesy się uzupełniają.

Pilnujmy, czy w naszym filtrze nie zbiera się za dużo mułu, osadu. Jeżeli spowalnia on przepływ wody, to znaczy, że należy filtr przepłukać. Najlepszym sposobem na „odświeżenie” jest włożenie gąbki do wody i wyciśnięcie ją dwa razy. Nie należy wydobywać drobniutkich cząsteczek z najgłębszych pokładów, ale lekko dwa razy ją ścisnąć.

Krasnorosty i rodzina

Zielenice i różnice

Zielenice można ogólnie nazwać glonami, które są zielone i mają postać nitek – dłuższych lub krótszych. Oczywiście wiele zielenic wymyka się z tego opisu, ale skupmy się na tych, które są najbardziej popularne w akwariach.

Zasadniczą różnicą między nimi a krasnorostami jest fakt, że są zielone. Często jaśniejsze niż sinice. Są dość trudne do rozerwania i ewidentnie widać niteczki, które znajdują się na roślinach lub przy podłożu.

Mogą też być gatunki, które mają króciutkie nitki przypominające włoski na liściach. Stosunkowo łatwo pozbyć się tych wszystkich nitek zwiększając częstotliwość podmian i pilnując ilości NO3 w akwarium (robiąc testy akwarystyczne).

Sinice i brunatnice w akwarium

Sinice to glony, które są generalnie zielone. Niekiedy bywają też lekko brązowawe i szarawe. Zawsze są w dotyku oślizgłe. Osadzają się na każdej powierzchni, ale bardzo ławo je „zdjąć” Od razu rozpadają się pod dotykiem i o tyle są kłopotliwe, że trudno je „wyjąć” z akwarium. Te glony stosunkowo łatwo rozpoznać, bo specyficznie śmierdzą. Kiedy wyjmiemy je z wody, od razu poczujemy nieprzyjemny lekko gnilny zapach.

Brunatnice są bardzo podobne do sinic i często z nimi mylone (Heribaudiella fluviatilis). Różnica polega na tym, że brunatnice są brązowe, a sinice zielone. Niestety sprawa nie jest taka łatwa, bo nie wszystkie sinice brzydko pachną i są jasnozielone, więc o pomyłkę łatwo. Brunatnice mogą też być podobne do krasnorostów, a wtedy odróżnienie jest praktycznie niemożliwe (jak przy Pleurocladia lacustris). Krasnorosty może są odrobinę czerwone, ale nie zawsze.

Najlepszą metodą na sinice i brunatnice jest wyłączenie światła. Na parę dni lub cały tydzień. Po tym czasie będzie ich o wiele mniej. Można wówczas wyczyścić wodę, stosując włókninę, ale trzeba ją po dniu koniecznie wyjąć. Niestety metoda wyłączania światła nie jest tak skuteczna na krasnorosty, jak na sinice.

Sposób na okrzemki

Okrzemki są stosunkowo najmniej uciążliwe. Powstają, gdy w biologii akwarium zaszły jakieś gwałtowne zmiany. Dodaliśmy dużo ryb albo wyłączyliśmy światło na dłużej, zmieniliśmy oświetlenie. Najlepiej jest je usuwać i przeczekać. Powinny zniknąć do miesiąca. Jeżeli nie, warto zrobić testy wody.

Można stwierdzić, że spośród wszystkich tych glonów, krasnorosty są najbardziej uciążliwe. Jeżeli już wyskoczyły w większych ilościach, trwałe pozbycie się ich może zająć nawet miesiąc. Oczywiście istnieją szybsze metody, ale trzeba je będzie powtarzać, jeśli nie zlikwidujemy czynników powodujących wzrost krasnorostów.

Najskuteczniejszym, ale niestety najtrudniejszym sposobem, jest dbanie o czystość zbiornika i zapobieganie dużym ilościom nawozów w wodzie, dzięki którym krasnorosty rosną. W krewetkarium i akwarium ozdobnym - podmiany, odmulanie i testowanie wody to bardzo ważne elementy akwarystyki.

Źródła:

  • Effects of hydrogen peroxide on Compsopogon caeruleus (Rhodophycophyta) and two superior plants Vass Levente, and Ioan Bud https://www.researchgate.net/publication/49597592_Effects_of_hydrogen_peroxide_on_Compsopogon_caeruleus_Rhodophycophyta_and_two_superior_plants
  • John D. Wehr, BROWN ALGAE, Louis Calder Center—Biological Station https://www.fordham.edu/download/downloads/id/2980/35_brown_algae.pdf
ikona podziel się Przekaż dalej