Jak założyć krewetkarium? Opis krok po kroku

Które krewetki warto hodować w krewetkarium?

Zanim zaczniesz zakładanie akwarium dla krewetek musisz dobrze przemyśleć, które krewetki chciałbyś w nim hodować. To jedna z najważniejszych spraw na samym początku, warta zastanowienia się przed urządzeniem akwarium. Warto zdać sobie sprawę z tego, że każda krewetka ma różne wymagania – zatem, nie wszystkim mogą odpowiadać warunki, które utworzysz w krewetkarium. Na te krewetki szczególnie warto będzie zwrócić uwagę:

  • Neocaridina (np. Sakura Red albo Red Cherry),
  • Caridina (zwłaszcza krewetki Crystal Red).

Trzeba pamiętać o tym, że jedne i drugie krewetki wymagają zupełnie innych parametrów wody, by móc prawidłowo rozwijać się w krewetkarium. Większość doświadczonych hodowców poleca na start zainteresować się krewetkami Neocaridina, ponieważ są one tańsze i mają mniejsze wymagania od Caridina. Nie zapominaj też o tym, że krewetki krzyżują się między sobą. Jeżeli więc nie chcesz kolorowych krewetek w akwarium, rozdziel je na kilka innych akwarium. Skorupiaki są stadne, a na 1 l wody powinna przypadać co najmniej jedna krewetka.

Pamiętaj, że w krewetkarium nie powinien pojawić się wraz z krewetkami konik morski! Niestety, ale mógłby zjeść krewetki, które stanowią dla niego naturalne pożywienie. Nie może zamieszkać z nimi również gupik endlera, który także może zjeść krewetki. Krewetkarium powinno być miejscem wyłącznie dla krewetek – nie powinien tam mieszkać ani konik morski, ani gupik endlera, ani żadna inna ryba.

Cena krewetek zależeć będzie od ich kupowanej ilości, a także rodzaju. Najczęściej cena wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych za jedną krewetkę. Im bardziej egzotyczna jest krewetka, tym droższa będzie.

Podłoże do krewetkarium

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę prostszego gatunku krewetek, czyli Neocaridina, najlepsze będzie dla nich podłoże neutralne, a więc:

  • żwirek (oprócz wapiennego),
  • piasek kwarcowy.

Zwróć uwagę, by granulacja podłoża wynosiła między 1, a 3 mm. W przypadku mniejszego zbiornika, może to być granulacja nawet 0,7-1,2 mm. Jeżeli dobrze dobierzesz podłoże do akwarium dla krewetek, nie zmieni ono parametrów utrzymywanych w krewetkarium. Gdy będziesz utrzymywać neutralną temperaturę wody w zbiorniku, nie będzie problemu ze stosowaniem wody kranowej. Takie powinny być prawidłowe parametry wody:

  • KH (twardość węglanowa): 3-5
  • pH: 6-8
  • GH (twardość ogólna): 9-12

Można dodawać wody demineralizowanej do uzyskania podanych parametrów.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Dla krewetek Neocaridina najlepsza będzie temperatura pokojowa, wynosząca między 18, a nawet 30 st. C. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku hodowania krewetek Caridina. Hodowla powinna zapewnić im podłoże aktywne, a więc mające niskie pH. Nie można zalewać go kranową wodą, bo może wówczas mocno zmienić parametry i zużyć aktywne podłoże. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtra RO, a także zmineralizowanie wody. Dla krewetek Caridina najlepsze parametry wody to:

  • KH (twardość węglowa): 0-1
  • pH: 5-7
  • GH (twardość ogólna): 5-6

Caridina są dość wrażliwe na wysoką temperaturę w krewetkarium. Nie może więc ona być wyższa, niż 27 st. C. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Jaki filtr do krewetkarium? Co z oświetleniem akwarium dla krewetek?

Informacje hodowców krewetek wskazują na to, że oba wyżej opisywane gatunki krewetek wymagają takiego samego filtrowania, a także oświetlenia w akwarium. Poziom dwutlenku azotu powinien być najlepiej zerowy, a azotanów ok. 30 PPM. Jeżeli chodzi o sam zbiornik wodny, nie może być on mniejszy niż 15 litrów. Co do filtracji, powinna być wydajna, by zapewnić krewetkom odpowiednie warunki do życia. Filtr musi oczyszczać wodę, zwalczać krasnorosty, ale też nie wciągać mniejszych krewetek. Możesz zdecydować się np. na filtr:

  • wewnętrzny,
  • kaskadowy.

Oświetlenie zależeć będzie głównie od tego, jakie chcesz kupić rośliny do akwarium dla krewetek. Światło nie gra najważniejszej roli, jednak większość krewetek zdecydowanie woli mniej jaskrawe oświetlenie.

krewetka Neocaridina davidi (dawniejsza heteropoda)
krewetka Neocaridina davidi (dawniejsza heteropoda)

Zakładanie krewetkarium, krok po kroku

Rośliny i ozdoby do akwarium dla krewetek

Krewetki nie mają specjalnych wymagań, co do roślin. Najlepiej jednaj postawić na te proste, nie wymagające nawozów. Bardzo dobre będą dla krewetek mchy, które będą przez nie oczyszczane z glonów lub zalegającego pokarmu. We mchu krewetki często się też chowają. Bez tego typu kryjówek, krewetki mogą być wystraszone w akwarium.

Każdą ozdobę do krewetkarium dobieraj pod kątem parametrów wody. Nie może być tak, że np. jeden kamień podniesie twardość wody – wówczas może to źle wpłynąć na zdrowie krewetek. Staraj się urządzić akwarium tak, by ozdoby nie zabrudziły go i nie obniżyły pH wody. Zanim wpuścisz krewetki do akwarium, powinno ono „dojrzeć” – czyli zaadaptować się i ustabilizować przed tym, jak zamieszkają w nim krewetki.

Opis zakładania krewetkarium

  1. Na samym początku przygotuj odpowiednie podłoże, dobrane do krewetek, które chcesz kupić w sklepie akwarystycznym. Rozsyp je warstwami, wg. wskazówek konkretnego producenta podłoża.
  2. Wlej wodę do ok. 1/3 wysokości akwarium, nie niszcząc struktury dna.
  3. Przygotuj ozdoby do akwarium (np. ceramiczne figurki lub korzenie), a także zamocuj mchy wrastające w te ozdoby. Możesz też przytwierdzić inne rośliny, za pomocą nici nylonowych.
  4. Po pierwszym zalaniu wodą, rozpocznij proces filtrowania akwarium. Bakterie muszą się w nim namnożyć – to zajmie im ok. tydzień.
  5. Do akwarium możesz wpuścić pożyteczne ślimaki, zjadające glony i resztki pokarmu czy naloty. Stanowią one naturalną broń biologiczną, utrzymując akwarium w czystości. Kontroluj jednak ich ilość, by nie obciążyć biologicznej filtracji. Na 20 litrowe akwarium powinno być ich zaledwie kilka.
  6. Krewetkarium dojrzewa po tygodniu, a czasem nawet po dwóch tygodniach. Jeżeli chcesz zainwestować w wymagające i drogie krewetki, koniecznie kup też test na azotany i amoniak. Gdy po tygodniu test wykaże 0, nie będzie problemu z wpuszczeniem krewetek do zbiornika wodnego.
  7. Postaraj się stopniowo przyzwyczajać krewetki do nowego akwarium. Możesz im np. co jakiś czas dolewać wody, zmieniając ją wraz z pojawianiem się nowych krewetek.  Warto będzie trzymać worek z nowymi krewetkami w akwarium, w celu wyrównania temperatury (zanim wpuścisz je do zbiornika). Kupujesz krewetki z pewnego źródła? Tylko wtedy będziesz mógł wlać wodę z worka do swojego krewetkarium – bo będzie miała pożyteczne bakterie. Jeżeli jednak kupiłeś krewetki z nieznanego źródła, lepiej będzie wyłapać krewetki przed jakąkolwiek zmianą.
ikona podziel się Przekaż dalej