Akwarium w ścianie - od projektu do zabudowy

Akwarium w ścianie działowej

Akwarium nie możemy wybudować na jakiejkolwiek ścianie. Ono musi być w ścianie działowej. Aby ustalić, którą ze ścian w swoim domu lub mieszkaniu możemy przysposobić, musimy mieć informację na temat planu mieszkania lub domu.

Rzadko bywa, aby ktoś montował akwarium bezpośrednio w ścianie. Najczęściej zbiorniki stawiane są na różnych blatach. Kiedy akwarium zaprojektujemy tak, że będzie widać tylko jego przednią szybę musimy nastawić się na różne problemy.

Na pewno jednym z nich jest to, że ściany nie lubią wilgoci. Aby zrobić odpowiednią konstrukcję, należy uwzględnić to w projekcie (nie tylko w projekcie ściany) ale też akwarium. Ściana musi być skutecznie odizolowana od wody. I to nie tylko od wewnętrznej strony, ale też od zewnętrznej, ze względu na parowanie wody. Koszt pomyłki, to po roku duży remont domu.

Lepiej zbudować, niż wbudować

Akwarium w ścianie to trochę nieszczęśliwe określenie. W ścianie, tym bardziej w ścianie działowej, jest za wąsko, aby cokolwiek montować. To tylko element okalający przednią część zbiornika do zabudowy. Ściana nie jest tu elementem konstrukcyjnym, ponieważ nie utrzyma takiego ciężaru.

Aby wykonać zbiornik w ścianie działowej, całe elementy konstrukcyjne utrzymujące akwarium muszą być wbudowane za ścianą. Takie zaplecze przeważnie nie wygląda najlepiej pod kątem estetycznym, dlatego jest chowane w osobnym pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że z natury ściany wewnętrzne budynków mają lekką konstrukcję i są wypełnione materiałem tłumiącym dźwięki. Można powiedzieć, że są puste w środku. Przy umieszczaniu czegokolwiek wewnątrz ściany, należy skonsultować się z osobą, która wskaże w jaki sposób ją wzmocnić, aby zbiornik miał stabilną podstawę w przedniej części. Budowa takiego zbiornika realizowana jest często za ścianą, a nie w niej.

Parametry wody w akwarium za ścianą

Jak wspomniano wyżej, często do akwarium w ścianie przeznacza się osobne pomieszczenie, które stanowi zaplecze techniczne zbiornika do zabudowy. Daje ono możliwość swobodnej manipulacji w akwarium. Wówczas nie ma potrzeby zrobienia pokrywy nad przednią szybą akwarium.

Znacznie polepsza to estetykę wykonania i daje wrażenie jednolitej konstrukcji. To roazwiązanie nie nadaje się do każdego zbiornika, ponieważ głębokie akwaria mogą potrzebować też dostępu z przodu. Oczywiście obsługa przedniej szyby w akwarium za pomocą różnych narzędzi jest możliwa, ale trudniejsza. To kwestia wyboru właściciela akwarium. Lepiej jednak najpierw to zabrać pod uwagę, a później wybudować zbiornik. Nasze opinie estetyczne zawsze będą mniej istotne niż potrzeba obsługi i dbanie o właściwe parametry wody w akwarium.

Aby zrobić w akwarium w ścianie, trzeba dobrze przemyśleć projekt i zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby postawić zbiornik na blacie i zrobić je jako element oddzielający dwa pomieszczenia. To zdecydowanie łatwiejsze, niż montować akwarium ścienne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z inspiracjami, jak urządzić akwarium krok po kroku.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Akwarium w ścianie - odpowiedzialny projekt budowy

Zanim rozpocznie się budowa akwarium w ścianie, załóżmy sobie akwarium 30-litrowe. Oczywiście w takim przypadku, kiedy będziemy chcieli sami zrobić sobie taką konstrukcję. Umożliwi to nabycie doświadczenia w opiece i potrzebach akwarium. Nie dopuśćmy do tego, aby w połowie pracy projekt nas przerósł.

Nie istnieje uniwersalny sposób na montaż zbiornika do zabudowy w ścianie. W zależności od pomieszczenia i ściany, jaką planuje się przeznaczyć na akwarium na wymiar, konstrukcja będzie musiała być zindywidualizowana w zależności od naszych potrzeb. Koszt może być wysoki, ale lepiej ponieść go od razu, niż budować następne od nowa.

Duże akwarium to duże zobowiązanie

Ścienne akwarium holenderskie

Wbudowane w ścianie może być zarówno akwarium morskie, jak słodkowodne (akwarium holenderskie, biotopowe). Różnica to głównie koszt, który musimy zabrać pod uwagę, przy postawieniu takiego zbiornika. Zbiornik morski jest o wiele droższy. Nie tylko w założeniu, ale też w późniejszym utrzymaniu. W momencie, kiedy tworzymy projekt, warto takie rzeczy zabrać pod uwagę.

Istnieją zestawy, które kupujemy i wieszamy na ścianę, jak obraz. To akwarium jest bardzo trudne do zrealizowania w późniejszym aranżowaniu i serwisowaniu. Kiedy chcemy założyć takie akwarium, zacznijmy najpierw od zwykłego. Dopiero później zastanówmy się, czy będziemy w stanie utrzymać zbiornik, który jest tak wąski. Trudno będzie z niego zrobić akwarium holenderskie, czy nature aquarium.

Nie tylko głębokość akwarium na ścianę jest problematyczna, ale także późniejsze czyszczenie szyb i dobranie odpowiednich ryb do takiego zbiornika. W przypadku utrzymania i prowadzenia akwarium, jesteśmy skazani na sprzęt, który daje producent. Ze względu na specyficzne miejsce, w którym znajduje się filtr i grzałka, nie mamy możliwości wymiany ich na jakiekolwiek inne. Parametry wody w akwarium zawsze są ważne i musimy mieć możliwość je kontrolować.

Akwarium wbudowane w ścianę w salonie, a także wskazówki, jak wykonać akwarium w ścianie oraz porady i sposób montażu
Wykonanie akwarium w ścianie krok po kroku, praktyczne porady, wskazówki oraz opinie

Jeżeli więc decydujemy się na akwarium na ścianę, to musimy koniecznie skonsultować wybór z doświadczonym akwarystą. Nawet, gdy kosztuje to trochę pieniędzy. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy sprowadzić na siebie duży problem, ponieważ nawet dla firm serwisujących akwaria, obsługa takiego zbiornika jest trudna.

Akwarium w ścianie - podłoga ważniejsza niż ściana

Tak jak w przypadku każdej konstrukcji, zanim zabierzemy się do pracy przy montażu akwarium na wymiar, musimy się dowiedzieć jakie możemy dać maksymalne obciążenie na podłogę. Domy przedstawiają tu większe możliwości niż mieszkania. Należy liczyć, że duże akwarium na wymiar o pojemności 1000 litrów, będzie ważyło około 2000 do 3000 kg.

Dobrze też zabrać pod uwagę, w jaki sposób wniesiemy zbiornik do pomieszczenia. Budowa akwarium, które jest duże, odbywa się na miejscu, ze względu na brak możliwości przeniesienia go w całości. To wszystko są kwestie, które dobrze jest wiedzieć, zanim zaczniemy robić miejsce na akwarium. Opinie znajomych o łatwości wniesienia zbiornika trzeba zawsze dokładnie zweryfikować (najlepiej u producenta akwarium).

Jeżeli tego typu konstrukcje wbudowane w ścianę bardzo nam się podobają, warto rozważyć, czy nie lepiej zrobić sztuczne maskowanie imitujące ścianę. Czyli po prostu wybudować „okolenie” zbiornika. Daje to możliwość dopasowania ściany do potrzeb jakie ma akwarium ścienne, a nie odwrotnie.

Dom do zabudowy akwarium

Akwarium ścienne nie jest rozwiązaniem dla początkujących akwarystów. Kosztuje stosunkowo dużo, a zabudowanie wielu elementów zbiornika wymaga przemyślenia i doświadczenia. Akwarium nie jest takim elementem dekoracyjnym, jak półka czy szafa. Trzeba je co tydzień obsługiwać i utrzymywać w czystości. Gdy zaniedbamy parametry wody w akwarium, zamiast ozdobić, oszpecimy sobie ścianę.

Dostęp do wnętrza zbiornika musi obejmować całość powierzchni akwarium. Nie może być miejsc, do których nie mamy dostępu. W każdym środowisku wodnym będą rosły glony i szyby będą wymagały czyszczenia.

Współczesne sposoby montażu i materiały do mocowania, są tak dobrej jakości, że praktycznie nie ma przed nimi przeszkód. Jedynym elementem, który musimy zabrać pod uwagę, jest doświadczenie w ich w posługiwaniu się nimi. Należy podchodzić nowatorsko do różnych rozwiązań w akwarystyce. Niestety prawa, jakimi rządzi się taki zbiornik, będą takie same, niezależnie od tego, czy nasze akwarium holenderskie będzie wisiało, stało na ołtarzu, czy było wmontowane w ścianę.

ikona podziel się Przekaż dalej