Jak wyklarować wodę w akwarium? Praktyczny poradnik
Akwarium to mini ekosystem. Żyje tam mnóstwo zwierzątek, których nie widzimy gołym okiem. Zachodzą procesy takie jak cykl nitryfikacyjny, fotosynteza (nawet dzienna i nocna), fermentacja, sedymentacja, koagulacja i inne. Wszystkie dzieją się bez naszego udziału i nie mamy o nich pojęcia, aż pojawia się zmętnienie wody. Wtedy dopadają nas wszystkie naraz.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o filtrach do akwarium.
Mętna woda w akwarium - jak wyklarować wodę w akwarium
Aby wiedzieć co zrobić, by z powodzeniem zastosować klarowanie wody w akwarium, musimy stwierdzić co to za zanieczyszczenia pływające w naszej wodzie. A mogą być różnego rodzaju, koloru, kształtu i wielkości. Niestety jest ich dużo. Mogą pojawić się w małych krewetkariach i wielkim akwarium Juwel. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, aby się ich pozbyć.
Najczęstszym powodem wystąpienia zmętnienia jest pierwotniak, więc zacznijmy od takiego zestawienia:
Wielkość akwarium |
Czas od momentu włączenia filtra |
Do 50l |
Do 7 dni |
Do 100l |
Do 14 dni |
Do 300l |
Do 30 dni |
Powyżej 300l |
Do 60 dni |
Jeżeli w podanych przedziałach czasowych pojawiła się biała mętna woda w (nowym) akwarium, jest to całkowicie normalne zjawisko. Najczęściej w tym okresie rozwijają się w wodzie pierwotniaki, które będą następnie stopniowo wyjadane przez inne organizmy w naszym zbiorniku. Wtedy nie robimy nic:
- Nie podmieniamy wody
- Nie czyścimy filtra
- Nie ruszamy podłoża
- Nie wyłączamy światła
- Nie wkładamy ryb
Te domowe sposoby są najskuteczniejsze. Jeżeli już nieopatrznie ryby są w naszym akwarium, musimy mocno napowietrzać wodę i zrobić podmianę tylko wtedy, gdy ryby „dziobkują”, czyli łapią powietrze pod taflą wody. Możemy dodać pożywki dla bakterii na start akwarium. To takie preparaty, jak: Tetra Filter Active, Tropical Bacto Active lub Sera BioNitivec. Czasami efekt zmętnienia może się pojawić po dużej podmianie wody z jednoczesnym czyszczeniem filtra lub przy nowym filtrze.
Domowe sposoby, jak klarować wodę - oczyścić i zlikwidować
W przypadku, gdy powyższa sytuacja nas nie dotyczy, możemy mieć do czynienia z kwitnieniem wody. Pojawia się wówczas zielone zmętnienie, które nie chce zniknąć. Aby je zlikwidować, należy podmienić wodę. Dobrze jest obniżyć temperaturę do 26⁰C jeżeli jest powyżej. Niezawodne domowe sposoby to wyłączenie światła lub skrócenie czasu świecenia do czterech godzin na dobę. Po paru dniach zielone powinno zniknąć. Jeżeli tak się nie stanie, należy podmieniać wodę dopóki NO2, NO3 lub PO4 nie zostaną zredukowane do optymalnych poziomów. Aby ułatwić sobie zadanie możemy się zaopatrzyć w testy kropelkowe wody.
Jeżeli zmętnienie zostało wywołane elementami, które są ledwo widoczne, ale jakieś kropeczki sobie latają w wodzie, należy zastosować włókninę filtracyjną. Gdy mamy filtr zewnętrzny do akwarium, to wkładamy ją jako ostatni wkład filtracyjny. Jeżeli mamy filtr wewnętrzny wkładamy włókninę przy samej pompce, przeważnie na górze filtra. Gdy dysponujemy tylko filtrem składającym się z gąbki i pompy, postarajmy się owinąć wylot filtra włókniną, żeby woda wracająca do akwarium była filtrowana. Przy deszczowni sprawa jest ułatwiona. W przypadku systemów kominowych jak w akwarium Juwel należy dać wkład na sam wierzch.
Często powodem zmętnienia wody może być podłoże. Glonojadki w nocy robią zamieszanie, a nad ranem mamy okropną brązową zawiesinę w wodzie. Jak wyklarować wodę w akwarium przy ciągłym podnoszeniu pyłu? Warto zrobić konkretne odmulanie, czyli oczyścić dno z odpadków i detrytusu. Kiedy przegrywamy walkę z brudem na pomoc nadchodzi preparat Substrate Cleaner marki Microbe Lift. Fenomenalny do odmulania dla leniwych i walki z drobinkami. Cennej, bo 118ml kosztuje około 40zł, ale zawsze możemy próbować własnymi rękami…
Kiedy powyższe sposoby zawiodą mamy do dyspozycji preparat, aby zlikwidować zmętnienia wody. Do wyboru z najbardziej popularnych: Tetra Crystal Water, Seachem Clarity, Zoolek Aquaclar. Są bardzo skuteczne i pomogą nam w usunięciu problemu. Kiedy zdecydujemy się na ich zastosowanie dobrze jest połączyć ich działanie z zamocowaniem włókniny na filtrze, żeby wyłowiła drobinki powstałe po wyłowieniu zawiesiny. Klarowanie odbywa się poprzez łączenie mikroskopijnych drobinek w większe cząsteczki i wsysanie ich do filtra. Po operacji koniecznie trzeba oczyścić wkłady filtracyjne.
Woda może być też nie tyle mętna, co brązowa, wyglądająca jak brudna. Dzieje się tak, gdy włożymy do zbiornika korzenie wydzielające dużo substancji humusowych do wody. To najczęściej korzenie mangrowe lub drift wood. Korzenie japońskie nie barwią wody. Tego typu zabarwienie jest czymś bardzo pożytecznym, a nie szkodliwym, ale jeżeli musimy pozbyć się tego koloru, możemy go zlikwidować stosując wkład z węgla aktywnego (najlepszy tu jest filtr zewnętrzny do akwarium). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o wyborze filtra do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Domowe sposoby na brud w akwarium
Zawsze, gdy pojawia się problem w akwarium, ma on swoje przyczyny. Czasami zmętnienie będzie jednorazowe, ale niekiedy może utrzymywać się długo lub nawracać po jakimś czasie. Klarowanie, jakie zapewni preparat, da efekt tylko na krótki czas. Wtedy musimy zastanowić się nad powodem powstania zmętnienia.
Może to być niewydajna filtracja. Jeżeli nasz filtr jest za słaby w stosunku do ilości ryb, to okresowo woda będzie stawała się mętna. Najzwyczajniej w świecie brudna. Po podmianie jest poprawa, ale po tygodniu do dwóch zmętnienie znowu się pojawia. Musimy wtedy oczyścić filtr z obumarłych części roślin i brązowego mułu. Wykonujemy tę czynność dwa razy częściej niż dotychczas. Kiedy nawet to nie pomoże pozbyć się owych osadów, będzie konieczna zmiana na filtr zewnętrzny do akwarium (lub wydajny wewnętrzny).
Kolejnym powodem może być zbyt drobne lub miękkie podłoże wznoszone przez ryby denne. Kiryski, zbrojniki, sumy lubią kopać i unosić dno. Taka mętna woda w akwarium, nie dość, że jest niekorzystna dla estetyki zbiornika, to jeszcze może powodować rozrost sinic, glonów nitkowych lub krasnorostów. Wtedy najlepiej zlikwidować stare podłoże i wymienić je na nowe. Nie trzeba wówczas robić rewolucji z wyjmowaniem ryb i zlewaniem całej wody. Wyjmujemy z akwarium ozdoby, korzenie, kamienie. Następnie wyjmujemy rośliny w taki sposób, aby nie wzruszyć podłoża.
Rośliny łodygowe możemy bez obaw przyciąć zostawiając korzenie w akwarium. Echinodorusy i kryptokoryny zostawiamy na razie w podłożu. Będzie nam potrzebny wąż o szerokości około 22mm w zależności od grubości podłoża. Stosujemy go jak odmulacz odsysając podłoże do wiadra. W ten sposób możemy pozbyć się go na tyle, na ile możemy, a na końcu wyjmujemy echinodorusy i cryptocoryny. Wsypujemy powoli nowy żwirek do akwarium i sadzimy rośliny w nowym podłożu. Nie powinniśmy wsypywać w ten sposób aktywnego podłoża i piasku o grubości do 0,2mm. W akwarium Juwel procedura jest o tyle trudniejsza, że musimy osłonić panel filtracyjny przed mułem z podłoża.