Jak rozpoznać, że gupik jest w ciąży? Wyjaśniamy krok po kroku
Gupik w ciąży jest marzeniem wielu hodowców gupików. Jak samica wygląda przed porodem? Po czym poznać, że jest w ciąży? Ile trwa poród gupika i w jaki sposób rozpoznać, że ryby są gotowe do tarła? Dowiedz się więcej na temat rozmnażania gupików w domowych warunkach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gupikach.
Gupik w ciąży – jak wygląda ciężarna samica gupika?
Rozmnażanie gupików – zachowanie ryb w akwarium
Gupik pawie oczko to niewielka ryba, która należy do żyworodnych podobnie, jak np. glonojad syjamski czy gurami mozaikowe. Samica jest nieco większa od samca, po czym już rozpoznać możesz daną płeć. W dodatku, samica zazwyczaj jest jednobarwna i posiada ciemną plamkę na końcu brzucha. Samiec jest smuklejszy, a także bardziej kolorowy – zwłaszcza na ogonie. Podobnie, jak gurami mozaikowe i glonojad syjamski, gupik pawie oczko preferuje życie w stadzie. Właśnie dlatego zaleca się, by ryby trzymane były w stadkach liczących kilka-kilkanaście sztuk. Ryby lubią ciepłą wodę ok. 28 st. C, a także zagęszczone roślinami akwaria. Prawidłowo przygotowane akwarium zobrazują zdjęcia.
Jeżeli chcesz zdecydować się na rozmnażanie gupików, powinieneś wybrać ich jeden rodzaj i tylko osobniki jednej odmiany gupików dobierać do zbiornika wodnego. Jeżeli pomieszasz bowiem ze sobą różne odmiany gupików, możesz nie do końca uzyskać miot, którego pożądasz. Pamiętaj również o tym, że akwarium musi być odpowiednio proporcjonalne do ilości ryb. Najlepiej, by na jednego samca przypadały ok. trzy samice. Jeżeli bowiem proporcje będą inne, samice mogą się zdenerwować i zacząć podskubywać samców.
Co zrobić, by gupik w ciąży miał dobre warunki?
Objawy o zdrowie samicy i narybku znikną, jeżeli zachowasz trzy żelazne zasady:
- Dieta – dzięki prawidłowo dobranemu pokarmowi, samica będzie miała szansa na zdrowy poród. Nie podawaj samicy cały czas tego samego pożywienia, bo może się to przyczynić do zwiększenia niedoboru ważnych mikroelementów, które samica będzie sama musiała uzupełnić (np. zjadając nienarodzone rybki).
- Spokój – to coś, czego potrzebuje każda ciężarna samica. Nie powinieneś narażać gupików na stres, więc nie powinno się wywoływać u nich nerwowych zachowań. Aby samice miały spokój, konieczna będzie im kryjówka i odseparowanie, gdy minie czas kotny. Oczywiście, akwarium dla oddzielonej samicy powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane.
- Otoczenie – ważne będą warunki w zbiorniku wodnym. A więc, temperatura wody powinna wynosić średnio ok. 24-26 st. C, zaś w wodzie nie może być pasożytów. Woda pozbawiona być również chloru.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Jak długo trwa rozmnażanie gupików?
Zapłodnienie u gupików – co wiedzieć?
Przed zapłodnieniem, pierwsze są oczywiście zaloty. Samiec pływa za samiczką i pręży się do niej, by jak najlepiej wypaść w jej oczach. Zapłodnienie może nastąpić przy zgodzie samicy (tarło) albo z wymuszeniem samca. Tarło trwa krótko i bardzo rzadko można zaobserwować ten moment w akwarium. Ciąża u gupika trwa średnio ok. 25 dni, a przed porodem samiczka będzie bardzo zaokrąglona. Na obecność małych rybek wskazuje zaś plamka pod spodem brzucha.
Poród u samicy trwa zazwyczaj ok. kilka godzin, a gupik wypycha maluchy falami. Niestety, gupiki często nie dożywają, bo inne ryby (albo rodzice) potrafią zjeść narybek. Właśnie dlatego warto będzie oddzielić samicę i wpuścić ją do kotnika, a po ciąży odłowić. W kotniku ważne będzie również, by zasadzić rośliny – to właśnie w nich będą mogły ukryć się małe ryby, chcąc uciec przed drapieżnikami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rozmnażaniu gupików krok po kroku.
Zachowanie samicy gupika w ciąży
Jak rozpoznać, że samica jest już w ciąży? Otóż, kiedy skończy się okres kotny, samica będzie szukała sobie powoli miejsca, gdzie będzie mogła się schować. Będzie miała objawy o to, by nikt jej nie przeszkadzał – więc instynktownie zacznie szukać sobie ochrony w trakcie porodu. Pamiętaj o tym, że lepiej będzie odłowić samicę, niż pozostawiać ją w zbiorczym akwarium. Wówczas samica narazi się na zostanie aspołeczną. Kiedy rybka jest przed porodem, wydziela hormony wskazujące na jej brzemienność. Pozostałe ryby to wyczuwają i zaczną wokół niej krążyć – bo samica niedługo „da im coś do zjedzenia”. Uważaj, bo gupiki mają zdolność do kanibalizmu. Dlatego wskazana jest separacja.
Zachowanie samicy przed porodem jest anomalne. Samica pływa od ściany do ściany, a później znowu wraca do kryjówki. Czasami może pływać w górę i w dół albo zastygać w bezruchu i nagle uciekać, gdy np. podejdziesz do akwarium. Takie zachowanie może świadczyć o zbliżaniu się końca ciąży samiczki. Gupik przed porodem traci też apetyt. Kiedy rozpoczyna się poród, rybka zaczyna się kurczyć w sobie i w szczytowym momencie jej płetwy się prostują – właśnie wtedy wypychana na świat jest nowa rybka. To jedyny moment, podczas którego zaobserwować możesz, że gupik płynie do tyłu! Jeżeli zauważysz to zjawisko możesz przygotować się, że na świecie za chwilę pojawią się maluchy w postaci narybku. Wygląd małych gupików najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.