Jak założyć akwarium dla bojownika?

Hodowla bojownika i wyposażenie akwarium

Bojownik to ryba, która wiele nie wymaga. To gatunek, który w domowym zbiorniku wodnym dość łatwo będzie pielęgnować i hodować. Właśnie dlatego bojowniki cieszą się szczególnie dużym powodzeniem wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Nie są to ryby ani mini, ani bardzo duże, przez co nie wymagają ogromnego akwarium, by dobrze się w nim czuć. Sugerujemy pojemność ok. 60 litrów, które będzie miało mniej więcej 60 centymetrów długości.  Najlepiej, jeżeli akwarium będzie kwadratowe. Przez to, że akwarium nie jest duże, głównym zajęciem bojownika staje się pilnowanie swojego terenu. Jeśli nie będziesz trzymał go z innymi rybami terytorialnymi, będzie to najlepsze zajęcie dla tej ciekawej ryby.

Zbiornik wodny dla bojownika powinien zostać obsadzony roślinami – ważne, by było ich dużo. To ważny element wystroju akwarium dla bojownika zwłaszcza, jeżeli znajdzie się w nim ryba innego gatunku. Bardzo dobrym pomysłem będzie kupno tła do akwarium, które przykleja się z tyłu zbiornika wodnego. Dzięki niemu zminimalizujesz ryzyko odbijania się bojownika tak, jak w lustrze. Właśnie ten z pozoru prosty zabieg może sprawić, że bojownik będzie mniej agresywny i mniej nerwowy. Żwirek do akwarium powinien być drobnoziarnisty po to, by bojownik się o niego nie zranił. Oczywiście, istotnym elementem wyposażenia akwarium będzie:

  • filtr (w akwarium bez filtra ciężko zadbać o ekosystem),
  • oświetlenie (nie musi być mocne – często pokrywa do akwarium ma już je podłączone).

Bojownik w akwarium – jakie musi mieć warunki?

Pokrywa do akwarium nie tylko pozwala na zamocowanie oświetlenia, ale też chroni rybę przed wyskoczeniem bądź przeziębieniem (kiedy jest duża różnica między temperaturą powietrza i wody). Jakie parametry powinna mieć woda w zbiorniku wodnym? Oto optymalne warunki do życia dla bojownika:

  • Temperatura wody: ok. 20-26 st. C
  • pH wody: 5-8
  • Twardość wody: 5-15

Woda nie powinna być mącona sztucznym prądem, ponieważ bojowniki często na wolności żyją w stojących wodach (nawet w kałużach!). Akwarium z filtrem i bez filtra zawsze możesz wzbogacić roślinkami. Najlepiej, gdy będą to rośliny azjatyckie, a nie europejskie. Może być to również amerykańska roślina, moczarka kanadyjska. Ważne, by były to możliwie gęste zarośla. Jednak, zawsze powinieneś zostawić bojownikom wolne miejsce na górze akwarium, by mogły swobodnie pływać.

Podłoże może składać się z trzech różnych substratów – zupełnie tak samo, jak w przypadku drenażu roślin ozdobnych w doniczkach. Na dnie zbiornika wodnego możesz więc umieścić żwir o dużej granulacji, kolejna warstwa będzie drobniejsza, a trzecia najbardziej drobna. Może nią być wówczas piasek. W podłoże należy wsadzić rośliny (np. gałęzatka lub moczarka kanadyjska), które zapewnią odpowiednie warunki do życia bojownikom – nawet w akwarium z filtrem. Dodatkowo, warto będzie umieścić w akwarium korzenie i skałki, które pięknie ozdobią każdy zbiornik wody.

Ważne, by woda w akwarium była czysta i podmieniania raz na jakiś czas (ok. 30 % zawartości). Jeżeli nie chcesz założyć filtra w akwarium dla bojownika, wówczas powinieneś wymieniać wodę raz w tygodniu. Chcesz, by było prościej, a podmianki nie musieć robić raz w tygodniu? Bojownik mniej narażony będzie na stres związany z wymianą wody, kiedy zainstalujesz w akwarium chociaż mini filtr wewnętrzny, ułatwiający dbanie o zbiornik wodny bojownika. Usuniesz dzięki niemu:

  • domieszki chemiczne,
  • metale ciężkie znajdujące się w wodzie.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Zanim wpuścisz bojownika do zbiornika wodnego, daj akwarium dojrzeć i rozwinąć naturalny ekosystem (trwa to mniej więcej jeden miesiąc). Dopiero po tym czasie możesz wpuścić bojownika do akwarium, które zdążysz przygotować. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z opisem rybki bojownika.

Jak urządzić akwarium dla bojownika?

Kwadratowe akwarium czy hodowla bojownika w kuli?

Kula z kamyczkami bardzo często jest pomysłem rodziców, którzy za wszelką cenę chcą kupić swojemu dziecku pierwsze i mało wymagające zwierzątko do domu. Niestety, kula dla bojownika wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Bojownik nie powinien stanowić ozdoby pokoju dziecięcego, ponieważ małe dziecko nie będzie w stanie prawidłowo się nim zaopiekować i zagwarantować mu odpowiednich warunków do życia. Bojownik mimo, iż mało wymaga, nie powinien być ozdobą trzymaną w kuli. Wcześniej czy później, trzymana w ten sposób ryba zdechnie. Nie hoduj więc jej w szklanej kuli, bo nie jest to miejsce dla ani bojowników, ani dla żadnej innej ryby.

Czerwony bojownik w akwarium, a także akwarium dla bojownika i porady
Jak powinno wyglądać akwarium dla bojownika, czyli co warto wiedzieć o rybce

Dlaczego niektórzy nadal myślą, że bojowniki można hodować w kuli? Bo w sklepach sprzedawane są często w plastikowych kubeczkach. Przyszli hodowcy, oczywiście niedoświadczeni i bez wiedzy uważają, że w kuli ryby będą mieć o wiele lepiej. Jednak nie biorą poprawki na to, że psychika bojownika mocno cierpi w takim małym kubeczku. Bojownik, dorastając w tak niegodnych warunkach, doznaje poważnych urazów psychicznych. Wypuszczane do kuli z plastikowego kubeczka, bojowniki nagle tracą poczucie bezpieczeństwa i stają się agresywne. Czasem przestają się odżywiać, wyłącznie ukrywając się w kącie. I tutaj pojawia się problem ze szklaną kulą – bo jaki kąt może mieć bojownik w maksymalnie 10 litrowej kuli?

Zdecydowanie, to nie jest odpowiednie miejsce do życia dla bojownika. Szklana kula jest mała i zazwyczaj bez tlenu, przez co bojownik zacznie się dusić. Mało tego, okrągły kształt szklanej kuli uniemożliwia wymianę gazów w zbiorniku. Co za tym idzie, woda w kuli kiśnie i zatruwa bojownika. Zarówno zbyt rzadkie, jak i częste płukanie kuli może zaszkodzić. Przy częstym czyszczeniu szklanej kuli, ryba narażana jest na ciągły stres i niekorzystne zmiany nie tylko temperatury, ale i parametrów wody w zbiorniczku.

Co jeszcze przemawia na niekorzyść kuli dla bojownika?

Żeby w akwarium zapewnione były niezbędne warunki do życia dla bojownika, warto będzie zamontować w nim filtr. Niestety, ale w kuli bardzo trudno będzie zamocować jakikolwiek z nich. Mało tego, będzie problem z zasiedleniem się wówczas pożytecznych bakterii. Dlaczego? W przeciwieństwie akwarium dla bojownika, w kuli nie zmieści się odpowiednio duża ilość podłoża w postaci piasku bądź żwirku. Tak więc, baterie nie będą miały gdzie zamieszkać.

Ryba musi pływać w linii prostej. Niestety, ale w szklanej kuli zniekształca się jej wzrok, ponieważ powoduje ona nieprawidłowe załamywanie się światła. Bojowniki uszkadzają w ten sposób swój błędnik w nieodwracalny sposób, z czasem tracąc wzrok. Brak kątów jest też brakiem kryjówek dla bojowników. To powoduje stres, pogorszenie się stanu zdrowia i ostatecznie… śmierć rybek.

ikona podziel się Przekaż dalej