Cena gupików – ile kosztuje słynna rybka akwariowa?

Gupiki – historia, wygląd, usposobienie ryb

Gupiki w środowisku naturalnym mieszkają w okolicach Wenezueli. Przez to, że ich wymagania i cena nie są wysokie, akwaryści zakochali się w odmianie. Ich wygląd jest charakterystyczny, jednak samica mocno różni się od samca. Jest ona mniej wyrazista, bo zazwyczaj oliwkowo-szarawa. Samiec zaś posiada wiele kolorów (np. zieloniasty, czerwony czy niebieski), będąc trochę mniejszy od samicy (ma ok. 2 cm, gdzie samica mierzy średnio 3 cm). Rybki dzielą się na różne rodzaje, ze względu na posiadany kształt płetwy ogonowej:

  • dolny miecz
  • górny miecz
  • dwumiecz
  • wachlarz
  • weloniasty
  • inne

Gupik tak samo, jak np. bocja, należy do gatunku stadnego. Pawie oczko powinno się zatem hodować przynajmniej po 6 sztuk, aby rybki czuły się bezpiecznie w akwarium. Cena gupików nie jest szczególnie wygórowana. Gupiki na sprzedaż wyceniane są zazwyczaj wg. ich ubarwienia czy wielkości. Czerwony, weloniasty czy niebieski gupik kosztuje od 1-5 zł w sklepie akwarystycznym. Oczywiście, ostateczną cenę i tak ustala hodowca.

Jakie są wymagania gupików w akwarium?

Małe wymagania gupików przekładają się również na ich niską cenę. Pawie oczko to ryba, która lubi dużo poruszać się po akwarium. Nie możesz więc przyozdabiać zbiornika wodnego zbyt dużą ilością pływających roślin. Oczywiście, nie powinieneś też całkowicie z nich rezygnować, ponieważ zapewniają dobrą biocenozę i filtrację w akwarium. Zbiornik wodny nie może jednak zostać całkowicie zacieniony przez rośliny. Jak już wspominaliśmy, gupik nie jest wymagający. Może rozwijać się nawet w temperaturze poniżej 12 st. C, co czyni go wytrzymałą rybą. Podłożem zbiornika wodnego możesz uczynić piasek czy drobny żwirek.

Ważne, by akwarium mierzyło przynajmniej 60 cm. To bardzo istotne, bo w takim zbiorniku wodnym ryby czują się najlepiej. Gupiki są dość otwarte na inne rodzaje ryb, więc możesz je z nimi hodować w jednym akwarium (np. bocja, mieczyki i zbrojniki). Ryba powinna jednak mieć zapewnione towarzystwo również swojego gatunku, by czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli chcesz jednak rozmnażać swoje gupiki, trzeba będzie im przygotować osobny zbiornik wodny. Gupik to ryba, która żyje średnio ok. 2 lata. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio się o nią zatroszczysz. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o tym, ile żyją gupiki.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Gupiki na sprzedaż – co trzeba o nich wiedzieć?

Rozmnażanie i choroby gupików

Rozmnażanie gupików nie jest trudne do przeprowadzenia. Gupik to rybka akwariowa, która rozmnaża się samodzielnie i nie trzeba ingerować, by w ogóle do tego doszło. Samce zalecają się do samic, strosząc płetwy i kusząc ubarwieniem. Zapładniają samice za pomocą gonopodium. Zarodek zostaje wprowadzony do błony jajowej samicy. Maluchy rodzą się po ok. 3 tygodniach, zazwyczaj w ilości ok. kilkanaście sztuk. Możesz rozmnażać gupiki nawet w akwarium towarzyskim – oczywiście pamiętając, by odłowić ryby. Niestety, ale gupiki mają skłonności do kanibalizmu i mogą zjeść narybek. Tak więc, należy tego pilnować.

Kolorowe gupiki w akwarium, a także jaka jest cena gupików i gdzie odbywa się sprzedaż
Ryka akwariowa gupik i jej rodzaje, a także cena gupików w zależności od gatunku

Gupiki rzadko chorują, więc zalicza się to do ich ogromnych plusów. Jednak, jak każde zwierzątko wodne, gupik też może zachorować – zwłaszcza, gdy będziesz niestarannie prowadził swoje akwarium, rzadko podmieniał w nim wodę albo zakupisz przypadkowo chociaż jedną, chorowitą rybę i wpuścisz ją do zbiornika towarzyskiego. Gupikom może przydarzyć się np.:

  • martwica płetw (wówczas płetwy zaczną się strzępić i blednąć),
  • rybia ospa (wywoływana przez pasożyty, często przyniesione z zakupioną chorą rybą i wpuszczone wraz z nią do zbiorczego akwarium).

Na martwicę płetw pomoże podmianka wody w ilości ok. 50 %, koniecznie posolona niejodowaną solą kuchenną. Na rybią ospę zaś mogą pomóc preparaty ze sklepu akwarystycznego albo promienie UV.

Odżywianie gupików – czym karmić ryby?

Cena gupików nie jest wysoka podobnie, jak cena pokarmu dla niej. W środowisku naturalnym, gupik najchętniej poluje na owady latające, a już zwłaszcza na komary. Nic więc dziwnego, że gupiki wpuszcza się do zbiorników na całym świecie, by mogły radzić sobie z plagami krwiopijnych owadów. Chcesz, by gupiki były zawsze zdrowe i długo żyły w akwarium? Pamiętaj więc o ich odpowiednio zbilansowanej diecie.

Jeżeli decydujesz się na suchą karmę, musi ona mieć minimum 80 % zawartości wody. Zaleca się też zużyć opakowanie w ok. 3 miesiące – po tym czasie, sucha karma zacznie tracić odżywcze wartości. Warto również karmić gupiki larwami komarów, narybkiem (od czasu do czasu, jeśli nie chcesz ich rozmnażać), pająkami czy małymi mięczakami. W grę wchodzi również mrożony pokarm.

ikona podziel się Przekaż dalej