Grzałka z termostatem – wady i zalety

Czym jest grzałka akwarystyczna?

Grzałka jest to urządzenie, które tworzy się z różnych części. Dzięki temu, że zmienia prąd elektryczny w ciepło, może ogrzewać wodę. W tym miejscu warto wspomnieć, że obecnie istnieją również takie grzałki, które potrafią ogrzewać ciała stałe i gazy. Jednak jest to oczywiście mniej dostępny sprzęt, jak grzałka z termostatem. W przeciwieństwie do grzałek ogrzewających gazy i ciała stałe, ta z termoregulatorem służy do ogrzewania jedynie wody. A więc, nada się jak najbardziej do zbiornika wodnego dla rybek. Oczywiście, zadaniem grzałki będzie podgrzanie wody do temperatury, która jest pożądana w danym akwarium. Można też powiedzieć, że woda dzięki grzałce jest „gotowana” – podobnie, jak to się ma w przypadku grzania wody w czajniku. Czajnik też posiada bowiem grzałkę do wody, regulującą temperaturę w urządzeniu.

Grzałka wykorzystywana jest nie tylko do akwarystycznych zbiorników wodnych, ale też m.in. w bojlerach, pralkach czy systemach ogrzewania. Dzięki takim grzałkom właśnie mamy dostęp do ciepłej wody. Oczywiście, nad każdą grzałką musi być zabezpieczenie i możliwość kontrolowania – w przeciwnym wypadku, woda mogłaby się zagotować i nie mógłby skorzystać z bojlera człowiek, a z akwarystycznej wody ryby i rośliny. W przypadku braku możliwości regulowania temperatury, uszkodziłaby się pokrywa do akwarium albo bojler – zależnie od tego, gdzie została zamocowana grzałka. By móc manewrować temperaturą, poleca się kupno grzałki z termoregulatorem. Używając nawet mini grzałek z termostatem, jest bowiem możliwość kontrolowania temperatury i ustawiania jej do określonej wartości.

Zalety i wady grzałek

Generalnie grzałkę można zakupić bez termostatu albo z termostatem. Grzałka zanurzeniowa bez termostatu będzie w tym przypadku ogrzewać wodę w takim stopniu, w jakim będzie on konieczny dla poszczególnych ryb. Jeżeli będą to ryby mało wymagające, wystarczy im zwyczajna, mała grzałka bez termostatu. Rybom europejskim często nie będzie szkodziło mniejsze wahanie temperatury w wodzie. Oczywiście, nie mówimy o drastycznych zmianach, a różnicy kilku st. C. Grzałka nie posiadająca termostatu nie będzie mogła niestety zapewnić stałej temperatury rybkom. Dlatego, w przypadku kupna takowej, należy zaopatrzyć się również w termometr – by wiedzieć, czy w danym momencie temperatura w akwarium będzie odpowiednia dla rybek. Zaletą grzałki jest niewątpliwie przeważająca cena – jest nieco tańsza niż ta z termostatem.

Grzałka z termostatem, chociażby mini, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Posiada ona wbudowany już regulator temperatury, a więc prościej będzie z niej korzystać. Możesz nagrzewać termostatem wodę w akwarium do ustawionej automatycznie temperatury. Nie będzie więc konieczności, by sprawdzać temperaturę przy pomocy osobnego termometru. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeżeli zdecydowałeś się na hodowlę akwarium z egzotycznymi rybami. Tropikalne ryby wymagają o wiele cieplejszej wody, więc powinno się im ją zapewniać każdego dnia. W krajach tropikalnych, wody nie miewają dużych amplitud. Aby temperatura w akwarium była dobra i umożliwiała rybom poprawne funkcjonowanie, zdecyduj się na grzałkę z termostatem. Może kosztuje nieco więcej – zależnie od mocy i producenta – jednak jest to „gra warta świeczki”. Przecież do zwykłej grzałki bez termostatu i tak trzeba będzie kupić termometr. Jeśli więc podliczysz koszta, cena wyjdzie mniej więcej podobna. Dodatkowo, możesz zainwestować do obu grzałek w filtr odwróconej osmozy – wówczas żwirek do akwarium będzie o wiele czystszy i nie będzie zatrzymywał martwych substancji organicznych w dnie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Grzałka z termostatem – co warto wiedzieć?

Działanie grzałek z termostatem

W dzisiejszych czasach już większość grzałek akwarystycznych posiada termostat. To niemal standardowe wyposażenie grzałki. Mechanizm w nim działa na takiej zasadzie, że termostat kontroluje temperaturę wody, która jest ogrzewana wybranym do niej ogrzewaczem. Gdy temperatura będzie w akwarium niższa od tej zaprogramowanej w urządzeniu, grzałka uruchomi się i będzie podgrzewać wodę. Dopiero, gdy temperatura w zbiorniku wodnym osiągnie pożądaną wartość, grzałka się wyłączy. Właśnie dzięki takiemu działaniu nie musi być stale podnoszona pokrywa do akwarium, a mechanizm umożliwia duże oszczędności. Grzałka nie będzie się niepotrzebnie nagrzewać, co generuje mniejsze koszta za prąd przy stale włączonej grzałce.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że każda grzałka jest narażona na zanieczyszczenia, które zawiera np. żwirek do akwarium. Właśnie dlatego pokrywa się takie grzałki warstwą ochronną, uniemożliwiającą dostawanie się kamienia do niej. Przy okazji, taka ochrona eliminuje również bakterie. To ważna funkcja zarówno w zbiorniku wodnym, jak i przy bojlerach – gdzie woda przecież powinna się nadawać od razu do spożycia.

Grzałka z termostatem czy bez?

Bardziej opłacalne i wygodniejsze będzie kupno grzałki z termostatem. Dzięki niej będzie można dowolnie wyregulować temperaturę, a także oszczędzić pieniądze na grzaniu – bo grzałka włącza się tylko wtedy, kiedy trzeba. Dodatkowo, wiele dzisiejszych grzałek z termostatem posiada również inteligentne menu, będące proste w obsłudze i umożliwiające dostęp do wielu innych funkcji (jak np. detekcja braku grzania).

Termostat warunkuje działanie grzałki w akwarium, więc będzie też alarmował o jej zniszczeniu się lub braku poprawności w działaniu. Dzięki termostatowi zaprogramujesz temperaturę – co będzie ważne nie tylko w zbiornikach wodnych z rybkami, ale i centralnym ogrzewaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej