Inne odmiany molinezji - księżycowa, żółta, pomarańczowa - opis, wymagania
Molinezja to ryba akwariowa tak popularna, że musi mieć wiele odmian. Niezależnie od tego, czy jest żółta, srebrna, czy księżycowa, powinna być utrzymywana w odpowiednich warunkach. Zobaczmy, jak to się ma do jej gatunków i odmian.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piękniczkowatych.
Popularna ryba akwariowa
Utrzymanie i rozmnażanie molinezji
Molinezje to wspaniałe rybki akwariowe dla początkujących. Mogą pływać w mniejszych ilościach, nie trzeba przejmować się wodą, bo kranowa w zupełności wystarczy i odmian jest tyle, że w jednym akwarium możemy mieć wszystkie kolory tęczy.
Rozmnażanie molinezji jest bardzo łatwe. To ryby jajożyworodne, więc samica wypuszcza do wody gotowe do życia rybki. Może nawet trochę za łatwe, bo większy problem jest z dużą ilością młodych, niż z ich brakiem.
Jeżeli mamy:
- akwarium,
- filtr,
- lampkę,
- niekiedy grzałkę,
to już wystarczy, żeby utrzymywać te rybki akwariowe. Dodajemy im żwirku, żywych roślin i może jakiś korzeń, wlewamy świeżą wodę i czekamy 7 dni. Trochę brzmi, jak przepis kulinarny, ale to 7 dni jest bardzo ważne. Akwarium dojrzewa, a my szukamy idealnej molinezji.
Samiec a samica molinezji
I tu zaczynają się schody. Okazuje się, że rodzajów jest całe mnóstwo! Molinezja żółta, srebrna, żaglopłetwa, black molly, a akwarium mamy jedno. Zacznijmy od tego, że molinezje między rodzajami się nie gryzą. Czy będzie biała, czy czerwona, kolor nie gra dużej roli w agresji między osobnikami.
Jeżeli mamy samice, wybierzmy jednego samca (przy małym akwarium). Najlepiej, żeby był jeden samiec na 3 samice. Oczywiście, jeżeli akwarium jest mocno zarośnięte, możemy pokusić się na większą ilość. Samiec molinezji ma na brzuchu płetwę spiczastą, a samica zawsze wachlarzyk.
Molinezje są wszystkożerne, ale uwzględnijmy w ich diecie pokarm warzywny. Pokarmy gotowe mają zawsze odpowiednią ilość mięska, a małe dodatki warzywne i glonowe poprawiają wybarwienie i odporność ryb. Poznajmy najczęściej występujące rodzaje molinezji, a także niektóre gatunki.
Odmiany i gatunki molinezji
Molinezja żółta i inne odmiany
Molinezja ostropyska to nazwa gatunku ryby Poecilia sphenops. W skrócie można powiedzieć, że wszystkie ryby w gatunku mają taką samą budowę. Inne gatunki mogą się różnić długością głowy, ilością promieni na płetwach, albo kształtem i wielkością oczu, ale w gatunku wszystkie osobniki są takie same. Wyjątkiem jest odmiana weloniasta, która należy do tego samego gatunku, co krótkopłetwa.
Molinezja księżycowa to po prostu molinezja z ogonem, który ma wygląd półksiężyca. Bywają tak nazywane gatunki: molinezja ostropyska i molinezja długopłetwa (Poecilia latipinna). Często też molinezje księżycowe to krzyżówki obu gatunków. Molinezje mogą mieć też ogon zaokrąglony, jak platka, stąd w ogóle powstało takie rozróżnienie.
Molinezja żółta to odmiana kolorystyczna ryby. Może to być ostropyska, długopłetwa lub żaglopłetwa. Wszystkie te gatunki występują w złotej odmianie kolorystycznej w jednolitym kolorze lub w kropeczki. Często molinezja długopłetwa jest czarna w połowie, a w połowie złota.
Molinezja biała jest odmianą kolorystyczną najbardziej typową dla gatunku – Poecilia velifera (molinezja żaglopłetwa). Występuje też biała ostropyska, ale najczęściej jako dalmatyńczyk. Najrzadziej można spotkać białą molinezję długopłetwą. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli molinezji balonowej?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Molinezja biała dalmatyńczyk
Molinezja pomarańczowa to najbardziej popularna odmiana barwna u molinezji. Wszystkie trzy gatunki mogą być pomarańczowe, ale żaglopłetwe przeważnie mają wzór kropek na całym ciele, a najbardziej na płetwie grzbietowej. Często molinezja pomarańczowa ma czarne kropki i kolor podstawowy jest pomieszany z białym.
Molinezja dalmatyńczyk to po prostu molinezja biała w czarne kropki zwana inaczej marmurkową. Występuje u wszystkich trzech gatunków i bywa mocno zróżnicowana. Wielkość kropek, kolor podstawowy i regularność pigmentu mogą się różnić w zależności od osobnika.
Molinezja srebrna to jedna z najładniejszych odmian tych ryb. Jest to najczęściej molinezja żaglopłetwa i długopłetwa. Niekiedy jako srebrne są nazywane molinezje białe. Prawdziwa srebrna molinezja wyróżnia się połyskującymi łuskami. Biała jest bardziej matowa i jednolita w odcieniu.
Molinezja księżycowa a weloniasta
Black molly to klasynczna molinezja długopłetwa. Ta ryba akwariowa ma zaokrąglony ogon i płetwę grzbietową dłuższą niż molinezja ostropyska. Powinna być cała czarna, ale często, gdy podrośnie, ukazują się pomarańczowe przebarwienia na płetwie ogonowej. Całkowicie czarna może też być molinezja żaglopłetwa i ostropyska.
Niekiedy molinezja księżycowa jest opisywana jako molinezja weloniasta. Typowa odmiana o długim ogonie nie istnieje (w takiej skali jak na przykład u mieczyka). Także molinezja żaglopłetwa jest opisywana jako weloniasta ze względu na długą płetwę grzbietową.
Molinezja balonowa jest sztucznie stworzoną odmianą hodowlaną. To „skrócona wersja” molinezji. Zyskała popularność dzięki małym rozmiarom i osobliwemu wyglądowi. U tych ryb należy wybierać pokarm z małą ilością białka, bo mają tendencję do chorób układu pokarmowego. Występują w wielu różnych kolorach – od pomarańczowych, po dalmatyńczyki. Rozmnażanie tych ryb wiąże się z ryzykiem uzyskania potomstwa o wielu deformacjach ciała.
Molinezja żaglopłetwa to jeden z gatunków molinezji. Najtrudniejsza w utrzymaniu ze względu na duże rozmiary i wymagania odnośnie czystości wody. Kiedy nie będziemy pilnowali czystości, zacznie się krzywić, chudnąć i pływać esowato. Żeby ułatwić utrzymanie tej ryby, warto trzymać ją na wodzie demineralizowanej.
Duże rybki akwariowe
Molinezje to bardzo pogmatwane ryby. Były tak często krzyżowane, że trudno powiedzieć, która z hodowlanych ryb należy do jakiego gatunku. Niekiedy żaglopłetwe wyglądają jak długopłetwe, a czarne ostropyskie bardziej przypominają black molly.
Nie ma do dla ich utrzymania większego znaczenia, więc nie musimy się tym przejmować, gdy mamy duże czyste akwarium, w którym te ryby będą się dobrze czuły. Molinezja ostropyska dorasta przeważnie do 8 cm, długopłetwa do 10 cm, a żaglopłetwa jest największa, bo osiąga nawet 15 cm.
Rzadko widuje się molinezje tej wielkości, bo często są trzymane w małych akwariach i przez krótki czas. Wiele zależy od osobnika, ale jeżeli chcemy akurat molinezję, a nie platkę, czy gupika to należy przygotować zbiornik o wielkości co najmniej stu litrów na najmniejszą z nich.