Ile żyją gupiki?

Jak wygląda ryba gupik?

Gupik jest jedną z najbardziej powszechnych ryb, które kupowane są przez hodowców. Należy do rodziny piękniczkowatych, z rodzaju Poecilia. Rybki w dobrych warunkach akwariowych często żyją ponad 2 lata. Samice są dłuższe i bardziej zaokrąglone od samców, rosnąc do ok. 5 centymetrów. Samica posiada słabsze ubarwienie (zazwyczaj oliwkowo-szare), zaś samiec jest kolorowy i ma różny kształt płetw – właśnie po płetwie można rozróżnić, z jaką odmianą gupika mamy do czynienia (np. welon, lira, dwumiecz, rakietka, itd.).

W naturalnym środowisku, gupik endlera zamieszkuje wyspy Antylskie, północną Amazonię i część Ameryki Południowej oraz Afryki północno-wschodniej. To bardzo wytrzymała ryba, która szybko zaklimatyzować się może w domowym akwarium. Ryby te nie należą do chronionych gatunków, jak np. ryba skalar, zatem nie są objęte ochroną. Kosztują średnio ok. 3 zł / sztukę.

Wymagania gupików akwariowych

Gupiki w akwarium powinny mieć zapewnioną dobrą roślinność. To ona pozwala im się ukrywać, a także poczuć podobnie, jak w środowisku naturalnym. Dodatkowo, rośliny ustabilizują biocenozę wodną w zbiorniku. Poza tym, są dobrym źródłem pożywienia – zwłaszcza dla małych gupików. Dzięki bujnej roślinności istnieje szansa, że gupik będzie dłużej żył w akwarium. Rybki pływają w zasadzie na każdym poziomie akwarium, więc rośliny możesz posadzić wszędzie – z tyłu, z przodu i bo bokach zbiornika. Ryby te uwielbiają również pływające rośliny – pod warunkiem, że nie będą one blokować naturalnego światła, które powinno dostawać się do akwarium. Inaczej, akwarium szybko może zostać opanowane przez glony – choć tu najpewniej pomoże ślimak helenka.

Ile żyją gupiki? W dobrych warunkach, będzie to ok. 2 lata – choć czasami mogą przeżyć o wiele więcej czasu (maksymalnie 5 lat). Jeżeli chcesz, by gupiki jak najdłużej mieszkały w akwarium, zapewnij im odpowiednie warunki:

  • Twardość wody: 10-30 gH
  • Odczyn wody: 7-8 pH
  • Temperatura wody: 26-28 st. C

Akwarium powinno mierzyć minimum 60 cm zwłaszcza, jeżeli będziesz hodował większą grupę gupików. Podłoże może stanowić żwirek lub piasek o drobnej granulacji. Gupik to ryba towarzyska, więc możesz zestawić go z innymi żyjątkami wodnymi (jak ryba skalar albo ślimak helenka). Pamiętaj jedynie, by unikać agresywnych gatunków ryb, które mogą połakomić się na kolorowe ogony samców i podskubywać je.

Gupiki w akwarium – o czym pamiętać?

Rozmnażanie gupików oraz wymagania ryb

Gupiki akwariowe są łatwym gatunkiem do rozmnożenia. Ryby są żyworodne – samiec zapładnia samicę przy pomocy gonopodium. Gupik w ciąży będzie przez ok. 4 tygodnie. Maluszki będą się rodzić zdolne już do samodzielnego życia, w ilości ok. kilka-kilkadziesiąt sztuk. Aby ułatwić ciążę gupikom, musi zostać zapewniona odpowiednia temperatura wody – a więc, ok. 22-24 st. C.

Pamiętaj, że gupik w ciąży powinien zostać przeniesiony do kotnika lub osobnego akwarium rozrodczego. Po porodzie, koniecznie odłów samicę, ponieważ mają one skłonność do kanibalizmu – czyli zjadania młodych. Oddzielenie samicy od ikry to zatem podstawa! Sprawdź także ten artykuł o popularnych rodzajach gupików.

Gupik w akwarium na zielonym tle oraz informacje, ile żyją gupiki
Jaka jest długość życia rybek gupików, czyli ile żyją gupiki

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Czym karmić gupiki?

Hodowla gupików jest prosta, zwłaszcza że to ryby zjadające niemal wszystko. Oczywiście, ważne będzie zapewnienie rybom odpowiedniej diety, która będzie zróżnicowana. Gupiki, by dłużej żyły, warto karmić pożywieniem w postaci:

  • larw komarów i innych insektów fruwających
  • karmy suchej (granulat, tabletki i płatki)
  • mrożonego pokarmu (bez zamrażalniczej oparzeliny)

Gupiki bardzo szybko przyzwyczajają się do stałych pór karmienia. Pamiętaj jednak, by karmić je częściej, ale małymi porcjami. Od czasu do czasu zrób im też tzw. „głodówkę”, by odciążyć i usprawnić funkcjonowanie jelit.

Zdrowie gupików – ile żyją gupiki?

Gupiki szybko przyzwyczajają się do nowych warunków w akwarium, jednak przez złą pielęgnację mogą być nieco osłabione. Aby gupik mógł więc przeżyć w zbiorniku wodnym więcej niż kilka miesięcy, należy kupować ryby ze sprawdzonych źródeł i od polecanych hodowców. Niektóre gupiki mogą być podatne na np. martwicę płetw, powodującą utratę koloru płetw i strzępienie się ich. Warto wówczas wymienić ok. 50 % wody w akwarium i posolić ją przy pomocy niejodowanej soli.

Uważaj, bo ryby szybko też łapią ospę rybią, wywoływaną przez pasożyty. Aby zapewnić gupikom dłuższe życie, należy pozbyć się ospy promieniami UV lub specjalnymi preparatami ze sklepu akwarystycznego. Dbaj również o jednostajną temperaturę wody, by zapewnić prawidłowy metabolizm gupikom, a także ograniczyć liczbę pierwotniaków. Tym sposobem, na pewno wydłużysz życie swoim rybkom.

ikona podziel się Przekaż dalej