Hodowla bojownika - sprawdź, gdzie kupić wyjątkowe ryby
Mała niebieska rybka w akwarium może kosztować 10 złotych lub 300. To od nas zależy, która będzie gościła w domu, lecz jeżeli ma to być powód do branżowej dumy (lub planujemy rozmnażanie), to jej wygląd powinien spełniać pewne ściśle określone warunki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojownikach.
Rozmnażanie bojownika
Praktycznie każdy akwarysta może hodować bojownika w akwarium - tylko nie w kuli!. Wystarczy wyższa temperatura wody i brak kontaktu z innymi rybami (gatunkami). Odpowiedź, gdzie je kupić jest praktycznie taka sama – tam, gdzie takie znajdziemy. Może to być hodowca pasjonat lub wyspecjalizowana firma. Pytanie zasadza się na tym, do czego potrzebny nam ten bojownik.
Jeżeli ma nam się podobać, to problem załatwiony. Wybieramy tego, który jest najładniejszy. Nie ma znaczenia, czy będzie w paski, kropki, marmurkowy, czy przezroczysty. Skoro nam się podoba, to przecież tylko o to chodziło. Tworzymy odpowiednie warunki, żeby zaspokoić małe wymagania rybki akwariowej (nie trzymamy jej w kuli) i możemy sami hodować bojowniki, bo ich rozmnażanie jest łatwe.
Jeżeli ma to być ryba przeznaczona do hodowli, to sprawa jest trochę inna i powinniśmy się kierować standardami rasy. Podobnie jak psy, koty, czy króliki, bojowniki także mają swoje standardy i na ich podstawie ocenia się wartość ryby. Żeby je zastosować, najpierw należy je poznać, a to nie takie proste, jakby się mogło z pozoru wydawać.
Odmiana halfmoon niebieska krótko płetwa
Jakość a cena bojownika
Zupełnie inną sytuacją jest zakup bojownika syjamskiego, który ma nam się podobać, ale ma też stanowić powód do dumy pośród innych właścicieli bojowników. Nie chcemy stawiać browaru, żeby napić się piwa, ale po prostu kupić piękną i wartościową rybę.
Tu jest mały problem, bo oczywiście możemy tak zrobić, ale narażeni jesteśmy na opinie trzeciej strony. Niekiedy w ofertach standardy idą swoją drogą, a estetyka zupełnie inną i zdecydowanie ta druga przeważa, dając bardziej widowiskowy i zyskowny efekt. Każda hodowla bojownika chce mieć ładne ryby akwariowe. Wymagania mają takie same (czysta woda, wysoka temperatura wody), a większość klientów nie planuje ich hodować, bo wówczas nie można ich trzymać z innymi rybami.
Czy zatem oferowanie średniej ryby w wysokiej cenie to manipulacja? Nie do końca, bo przecież sami widzimy, co kupujemy i ocena należy do nas. W związku z tym zawsze warto się dokształcić i odsiać oferty, których cena bojownika jest ewidentnie zawyżona lub nieprzystającą do kondycji i standardów danej odmiany ryby.
Akwarystyka standardu odmiany
Temat standardów jest bardzo obszerny, więc ograniczymy się do wyglądu ogólnego i podziału na odmiany. Idealny bojownik powinien mieć płetwy, które nie ukazują przerw pomiędzy trzema długimi płetwami. Poszczególne parametry płetw także powinny mieścić się w normach:
- Płetwa grzbietowa: długość co najmniej połowy ciała mierzona od podstawy środkowego promienia płetwy do zewnętrznego czubka tego samego promienia.
- Płetwa ogonowa: co najmniej połowa długości ciała mierzona od nasady ogona do środka krawędzi zewnętrznej.
- Płetwa odbytowa: co najmniej połowa długości ciała mierzona od podstawy środkowego promienia płetwy do zewnętrznego czubka promienia środkowego płetwy.
- Płetwa brzuszna: zbliżona długością do płetwy odbytowej.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Ryba powinna być symetryczna, czyli część ciała do jamy brzusznej nad linią boczną powinna odpowiadać dolnej części ciała pod linią boczną. Bojownik powinien być proporcjonalny. Głowa musi odpowiadać proporcjonalnie tułowiowi i płetwom. Akwarystyka w temacie odmian i wyglądu bojowników to jeden z najbardziej skomplikowanych tematów!
Warunki dobrego wyglądu
Bojowniki występują w wielu odmianach. Każda z nich ma swoje indywidualne normy, które są podobnie rozwinięte, co w przypadku ogólnych zaleceń wobec wyglądu ryby. Zapoznamy więc tylko nazwy poszczególnych odmian:
- Double tail – podwójny ogon
- Halfmoon
- Crowntail
- Plakat
- Large pectoral
- Veiltail
Istnieje też mnóstwo odmian kolorystycznych (niebieska, czerwona, marble), które są osobną kategorią oceny. Większość z podanych ryb ma swoją wersję długo płetwą i krótko płetwą, gdzie także panują osobne standardy oceny jakości ryby. Praktycznie każda hodowla ma swoje lepsze i gorsze odmiany ryb. Widocznie bojowniki rekompensują małe wymagania dużym zróżnicowaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bojownika wspaniałego?
Małe rybki akwariowe z zasadami
Niezależnie od tego, jaka odmiana ryby ma pływać u nas w akwarium, bojownik zawsze musi być aktywny. Ryby ospałe, niepodnoszące płetw i niereagujące na otoczenie nie powinny być brane pod uwagę przy zakupie dobrego jakościowo osobnika. Ryby powinny mieć możliwość podniesienia płetw – grzbietowej i ogonowej. Pominąwszy kwestię wyglądu, akwarium dla ryby powinno być czyste (nie należy go trzymać w kuli), należy dbać o wyższą temperaturę wody i nie trzymać ich ze szczypiącymi rybami.
Nie kupujmy rybki z widocznymi ubytkami, białymi końcówkami płetw, brakującymi łuskami, czy guzkami. Odmiana crowntail ma naturalnie postrzępione brzegi płetw i nie jest to wada, ale cecha wyglądu odmiany (wymagania mają takie same jak halfmoon, czy plakat). Także pokrywy skrzelowe powinny być na tyle duże, żeby zakrywały skrzela. Deformacje, czy skrócenia wynikają z wad wrodzonych lub nieprawidłowego utrzymania.
Jeżeli chcemy dobrą jakościowo rybę, starajmy się ją wybrać na podstawie własnej wiedzy zdobytej po przejrzeniu wielu zdjęć ryb o prawidłowej budowie. Jeżeli porozmawiamy ze sprzedawcą merytorycznie, a on będzie miał ryby dobrej jakości, to będzie potrafił wyjaśnić, jakie atuty ma podana ryba. Cena bojownika syjamskiego jest sprawą wtórną i każdy może podać własną, ale jakość rybki można ocenić po bardzo rzeczowych faktach, na jakie warto zwrócić uwagę.
- Standardy bojownika w oparciu o dane International Betta Congress
- ibcbettas.org 10408 E. Cloudcroft Dr. Hereford, AZ 85615, USA