Gurami złote - charakterystyka, zdjęcia, pielęgnacja, ceny
Hodowla tej ryby odbywała się przez dziesiątki lat w ramowych zbiornikach ze zwykłym napowietrzaczem. Teraz gurami złote zabłysnąć w pięknych zielonych dżunglach naszych nowoczesnych akwariów. Wystarczy światło, temperatura pokojowa i woda kranowa. To niewielkie wymagania, żeby dochować się potomstwa tej wyjątkowej ryby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o guramiowatych.
Opis gurami złotego
Gurami złote to jedna z odmian barwnych Thichopodus trichopterus. Podobnie jak gurami marmurkowe i niebieskie. Pochodzi z Azji i jest tam dość popularna, bo zajmuje wiele, nawet małych, zbiorników i zalewów. Ryby akwariowe dostępne w sklepach pochodzą z hodowli komercyjnych (podobnie jak zmienniak wielobarwny).
Gurami dwuplamisty tej odmiany ma wzór identyczny jak gurami marmurkowe, ale jest złoto-żółty. Osiąga tę samą wielkość, czyli do 15cm, ale rzadko zdarzają się tak duże osobniki akwariowe (samce). Można łatwo rozróżnić płeć u dorosłych, ale u młodych już nie. Samiec ma dłuższą i bardziej spiczastą płetwę grzbietową, niż samica. Generalnie łatwo też poznać płeć po tym, że samce są znacznie większe od samic. W przypadku młodych osobników płetwa grzbietowa jest bardziej zaokrąglona (jak w przypadku samic). Tym bardziej teraz, gdy odmian barwnych jest bardzo dużo, a większość nie jest ubarwiona typowo dla gatunku, coraz trudniej odróżnić płeć.
Kiedy wybieramy te złociste ryby akwariowe, najlepiej jest zakupić samca i trzy samice, ponieważ umożliwi to łatwiejsze ich rozmnażanie w przyszłości. Opis różnic płci jest prosty, ale realnie często wszystkie osobniki w sklepie wyglądają tak samo i jesteśmy skazani na ruletkę. Jeżeli okaże się, że wybraliśmy trzy samce i jedną samicę, los ryb może być ponury. Dlatego właśnie, jeżeli nie mamy doświadczenia z tym gatunkiem dobrze jest wybrać trzy sztuki. Przy akwarium o długości 100cm, każda ryba będzie miała gdzie się schować. Niezależnie od odmiany gurami to niedrogie ryby:
- Gurami marmurkowe - cena około 6zł
- Gurami złote - cena około 8zł
- Gurami niebieskie - cena około 6zł
Gurami złote - skuteczne rozmnażanie gurami
Przy rozmnażaniu głównym problemem jest adaptacja ryby do akwarium, w którym ma być hodowla. Dodatkowy zbiornik stosujemy tylko wtedy, gdy trzymamy gurami w akwarium towarzyskim. W tym akwarium podnosimy temperaturę do 30⁰C Umieszczamy razem trzy samice i jednego samca. Będzie tylko jedna wybrana samica, a resztę musimy natychmiast odłowić, bo zostaną zamęczone przez parę. Nawet w przypadku zapewnienia kryjówek. Najlepiej już przy wyborze do akwarium tarliskowego zabrać samicę z ikrą, ale jeżeli nie potrafimy takiej wybrać, musimy działać losowo. Generalnie im szerszy brzuch ma samica, tym większa szansa, że samiec ją wybierze.
Po zaakceptowaniu wybranki samiec wybuduje gniazdo z pianki i części roślin, po czym owinie się wokół samicy i umieści jajeczka w gnieździe. Będzie się to odbywało kilkukrotnie, bo gurami dwuplamisty składa bardzo dużo jajeczek, nawet powyżej 1000sztuk! Kiedy samica już nie będzie miała więcej ikry, samiec zacznie ją odganiać, więc należy ją bezzwłocznie odłowić. Na tym rozmnażanie się kończy. Samiec będzie pilnował piankowego domu, dopóki młode się nie wyklują. Kiedy po paru dniach małe zaczną odpływać od gniazda, należy też odłowić samca, bo może sobie trochę podjeść podrośniętych rybek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli razbory boreańskiej?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Małym złotym gurami podajemy nauplie artemii, oczliki i plankton. Najlepsza jest artemia, bo bardzo łatwo ją wykluć i podawać rybkom. Wymagania pokarmowe są bardzo proste do spełnienia. Gurami będą jadły i rosły, ale nie każdy tak samo. Ze względu na dużą ilość młodych, często większa ryba zjada mniejszą. To naturalny proces, więc nie musimy w niego ingerować. Ta ilość, która zostanie w zupełności nam wystarczy. Ważna jest filtracja, bo im większe, tym więcej będą brudziły. Można w akwarium mieć mały filterek z gąbką na zasysaniu i wylocie, żeby małe rybki nie musiały walczyć z prądem wody. Jeżeli się okaże, że moc filtra jest za duża można ją trochę stłumić dając watę akwarystyczną do jego komory. Jak widać, hodowla nie jest skomplikowana.
Albo gurami, albo zmienniak wielobarwny
Gurami złote może być w akwarium towarzyskim, ale sąsiadów należy wybierać ostrożnie, bo potrafi zdenerwować się na inne (tym bardziej złociste jak zmienniak wielobarwny) rybki akwariowe, podpływające za często do tafli wody. Nawet trzymanie ich w akwarium jednogatunkowym nie gwarantuje sukcesu, bo samce ostro rywalizują ze sobą i bywa, że gonią przegranego po bitwie. Nie łączymy różnych odmian barwnych gurami, czyli odpada marmurkowe i niebieskie. Inne gatunki tych ryb też są słabymi kandydatami, bo zajmują miejsce przy tafli wody.
Zawsze przy większych rybach najlepszym rozwiązaniem jest dużo zieleni. W tym przypadku rośliny pływające powinny zakryć kąty akwarium na tyle, żeby pojedyncze osobniki nie widziały sąsiada. Doskonale się tu sprawdza pogostemon octopus. Generalnie gatunki roślin, które mają grube łodygi i gęsto osadzone liście, więc przy urośnięciu do samej tafli zakryją górną jak i dolną część akwarium. Doskonałym schronieniem jest pistia, ale przy mniejszych ilościach sadzonek gurami dwuplamisty może zajadać się jej korzonkami. Opis to jedno, a jakie rośliny zaakceptują gurami to już zupełnie inna sprawa. Musimy mieć też na uwadze wymagania świetlne roślin w akwarium.
Gurami złote i inne gatunki tych ryb były rozmnażane w akwariach już dawno temu. Teraz bardziej niż kiedykolwiek występuje w ślicznych odmianach barwnych i wzorach. Może warto utrzymać parę tych ryb jako ciekawych mieszkańców akwarium towarzyskiego, niekoniecznie z zamiarem ich rozmnożenia. Wtedy właśnie najszybciej zaczną nam pływać małe złociste rybki w akwarium.
Różne odmiany gurami oferują szeroką gamę kolorystyczną ryb. Najładniejsze z nich jest gurami złote, którego połyskujące pomarańczowo kropki zachwycą każdego akwarystę.