Gurami mozaikowe – ważne informacje dla hodowców

Pochodzenie i wygląd gurami mozaikowych

Gurami mozaikowe to ryba należąca do słodkowodnych ryb z rodziny guramiowatych. Akwaryści bardzo lubią gurami mozaikowe nie tylko ze względu na jej ciekawe ubarwienie, ale też wytrzymałość na różne warunki w akwarium. Poza tym, hodowla ryb nie należy do trudnych, więc chętnie podejmują się jej również młodzi akwaryści, niemający dużego doświadczenia w prowadzeniu domowego zbiornika wodnego. Gurami mozaikowe zamieszkuje głównie wody:

 • Płw. Malajskiego
 • Borneo
 • Tajlandii
 • Indii
 • Sumatry

Ryby te najczęściej żyją w wodach z małą zawartością tlenu, które są bardzo płytkie. Gurami mozaikowe posiadają labirynt, pełniący funkcję narządu oddechowego. Mieści się on pod skrzelami, ułatwiając oddychanie powietrzem z atmosfery – właśnie dlatego rybki mogą mieszkać w wodach, w których nie ma zbyt wiele tlenu. Jeżeli chcesz wpuścić je do akwarium pamiętaj zatem, by gurami mozaikowe miało możliwość dopływania do powierzchni wody.

Bez cienia wątpliwości, ryby są jednymi z ładniejszych ryb guramiowaych. Ich wielkość to zazwyczaj ok. 10 cm. Ciało gurami mozaikowego jest bardzo mocno spłaszczone podobnie, jak symphysodon. Wzdłuż ich ciała można zauważyć czarny pas, a także czarną plamę u nasady płetwy ogonowej. Gurami mozaikowe posiada wykrojoną płetwę ogonową. Wielkość płetwy samca jest zdecydowanie znaczniejsza niż u samicy. Płetwy brzuszne odpowiadają za zmysł smaku, będą zmienione w długie i cienkie wąsiki. Samiec zawsze jest większy niż samica.

Długość życia gurami mozaikowych to średnio ok. 5 lat, choć w odpowiednich warunkach ryby przeżyją nawet 8 lat. Cena za gurami mozaikowe to ok. 8 zł / sztukę.

Czym karmić gurami mozaikowe?

Gurami nie są wybredne, jeżeli chodzi o ich odżywianie. Bardzo chętnie zjedzą żywy pokarm, np.:

 • larwy komarów,
 • ochotkę,
 • rureczniki,
 • rozwielitki.

Możesz również karmić ryby pokarmem suchym, w postaci granulatu albo płatków. Takiego rodzaju pożywienie chętnie zajada również bocja wspaniała i kirysek panda. Gurami mozaikowe z przyjemnością zje również mrożone larwy owadów latających. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Charakter gurami mozaikowych – z kim mogą mieszkać w akwarium?

Gurami mozaikowe to specyficzny gatunek ryb, który nie należy do agresywnych. W stosunku do innych mieszkańców zbiornika wodnego, będą raczej spokojne. Czasami rybki mogą być jednak płochliwe – zwłaszcza, gdy akwarium będzie za czyste lub zbyt nasłonecznione, a gurami nie będzie miało się, gdzie schronić (bo w zbiorniku nie będzie wielu roślin). W takich przypadkach, gurami mozaikowe wpada w panikę i czasem może zechcieć wyskoczyć ze zbiornika wodnego.

Aby gurami mozaikowe nie popadało w depresję, koniecznie wpuść rybki to akwarium z wieloma roślinami. Nie będzie też problemu, by rybki zamieszkały z innymi gatunkami – pod warunkiem, że nie będziesz trzymał gurami mozaikowych z agresywnymi gatunkami. Gurami powinno dogadać się z rybami takimi, jak symphysodon, razbora, piskorek, bocja wspaniała i kirysek panda.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Wymagania gurami mozaikowych w akwarium

Jak przygotować akwarium dla gurami mozaikowego?

Przede wszystkim, gurami mozaikowe powinny mieć zapewniony duży zbiornik wodny. Zalecanym przez akwarystów i hodowców akwarium będzie 100 litrowe na każdą parę gurami. Jeżeli chodzi o parametry takie, jak np. temperatura wody, nie będą one bardzo istotne. Ważne będzie jednak, by filtrować wodę i postarać się o jej regularną podmiankę. Mimo wszystko zaleca się, by temperatura wody wynosiła ok. 24-30 st. C. Ze względu na to, że gurami mozaikowe lubi się ukrywać, należy zapewnić rybom zbiornik wodny z dużą ilością roślin – mogą być też pływające pod warunkiem, że gurami będzie miało jak pływać. Akwarium możesz ozdobić również pędami bambusa czy korzeniami.

Rybka gurami mozaikowe na tle roślin w akwarium, a także wymagania i cena
Jak wygląda gurami mozaikowe, a także jej wymagania i hodowla w akwarium

Gurami są rybami labiryntowymi, więc mogą wyskoczyć – dlatego konieczna jest pokrywa do akwarium. Zbiornik wodny powinien posiadać bardzo wydajny filtr. Napowietrzanie nie będzie konieczne, jednak już filtrowanie jest istotne – zwłaszcza, że dzięki filtracji możesz zniwelować szkodliwe związki z wody. Pamiętaj też o tym, że temperatura niższa niż 24 st. C może sprawić, że gurami mozaikowe będzie wolniej pływać lub przestać jeść. Podmieniaj wodę raz w tygodniu, a na dno wysyp ciemny żwirek – w ten sposób, gurami będzie najlepiej się prezentować.

Rozmnażanie gurami mozaikowych

Rozmnażanie gurami nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jeżeli zapewnisz rybom odpowiednie warunki i karmę, samica będzie mogła złożyć kilkaset (i więcej!) jajeczek. Tarło najczęściej odbywa się w wysokiej temperaturze. Najlepiej też, gdy będzie w akwarium przewaga samic nad samcami. Rozmnażanie gurami powinno odbywać się w osobnym zbiorniku wodnym, ponieważ gurami nie będą płoszone wówczas przez inne rodzaje ryb. Tarło najczęściej odbywa się wieczorową porą i stanowi nie lada atrakcję dla każdego akwarysty. Samiec zaczyna bowiem przybierać godowe barwy czerwono-niebiesko-fioletowe. Podpływa następnie do samicy i wygina się na kształt literki „U”. Kiedy ikra wyląduje w przygotowanym wcześniej gnieździe, samiec będzie jej pilnował. Samica powinna zostać wtedy odłowiona, gdyż samiec nie będzie jej tam dopuszczał.

Ikra bardzo szybko się rozwija. Narybek wylęga się po ok. 48 godzinach. Małe rybki uciekać zaczną z gniazda, stając się coraz bardziej samodzielne. Mimo wszystko, samiec na początku będzie łapał maluchy i odkładał do gniazda. Kiedy rybki jednak zaczną przybierać na sile, nie będą słuchały „tatusia”, wypływając na środek zbiornika wodnego. Narybek będzie można karmić pierwotniakami, a także żółtkiem jaj kurzych, które ugotuje się uprzednio na twardo. Jajo rozbełtać należy w wodzie po to, by uzyskać zawiesinę. Warto wykorzystać w kotniku napowietrzacz, który będzie:

 • zapobiegał opadaniu zawiesiny z żółtek jaj kurzych,
 • zapewniał tlen dla niewykształconych rybek.

Powinieneś stale uzupełniać zawiesinę, a także na bieżąco usuwać wszystko to, co nie zostało zjedzone przez małe rybki. Nie skupiaj się też bardzo na podłożu i roślinach, ponieważ praca nad narybkiem i tak zajmie naprawdę wiele czasu. Mniej więcej po dwóch tygodniach, narybek zacznie wykształcać narząd, o którym wspominaliśmy na początku artykułu – tzw. labirynt. Wówczas rybki rozpoczną oddychanie tlenem atmosferycznym. Część z nich może nie zdołać się „przestawić” na takie oddychanie i… umrze. Ważne jednak, by na bieżąco czyścić zbiornik – bo nieutrzymywanie go w odpowiednim stanie (zalegające resztki pożywienia) może doprowadzić do znacznie większych strat. Po tym czasie należy przerzucić rybki do większego zbiornika wodnego i zmienić im źródło pokarmu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny