Gurami mozaikowe – opis, warunki hodowli, żywienie, porady
Gurami mozaikowe to ryba, której wymagania wcale nie są bardzo wysokie i skomplikowane. Właśnie z tego względu, decydują się na nie zarówno początkujący, jak i doświadczeni akwaryści. Jak wygląda hodowla i rozmnażanie gurami mozaikowego? Jaka jest długość życia oraz średnia cena za ryby? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.

Gurami mozaikowe – ważne informacje dla hodowców
Pochodzenie i wygląd gurami mozaikowych
Gurami mozaikowe to ryba należąca do słodkowodnych ryb z rodziny guramiowatych. Akwaryści bardzo lubią gurami mozaikowe nie tylko ze względu na jej ciekawe ubarwienie, ale też wytrzymałość na różne warunki w akwarium. Poza tym, hodowla ryb nie należy do trudnych, więc chętnie podejmują się jej również młodzi akwaryści, niemający dużego doświadczenia w prowadzeniu domowego zbiornika wodnego. Gurami mozaikowe zamieszkuje głównie wody:
- Płw. Malajskiego
- Borneo
- Tajlandii
- Indii
- Sumatry
Ryby te najczęściej żyją w wodach z małą zawartością tlenu, które są bardzo płytkie. Gurami mozaikowe posiadają labirynt, pełniący funkcję narządu oddechowego. Mieści się on pod skrzelami, ułatwiając oddychanie powietrzem z atmosfery – właśnie dlatego rybki mogą mieszkać w wodach, w których nie ma zbyt wiele tlenu. Jeżeli chcesz wpuścić je do akwarium pamiętaj zatem, by gurami mozaikowe miało możliwość dopływania do powierzchni wody.
Bez cienia wątpliwości, ryby są jednymi z ładniejszych ryb guramiowaych. Ich wielkość to zazwyczaj ok. 10 cm. Ciało gurami mozaikowego jest bardzo mocno spłaszczone podobnie, jak symphysodon. Wzdłuż ich ciała można zauważyć czarny pas, a także czarną plamę u nasady płetwy ogonowej. Gurami mozaikowe posiada wykrojoną płetwę ogonową. Wielkość płetwy samca jest zdecydowanie znaczniejsza niż u samicy. Płetwy brzuszne odpowiadają za zmysł smaku, będą zmienione w długie i cienkie wąsiki. Samiec zawsze jest większy niż samica.
Długość życia gurami mozaikowych to średnio ok. 5 lat, choć w odpowiednich warunkach ryby przeżyją nawet 8 lat. Cena za gurami mozaikowe to ok. 8 zł / sztukę.
Czym karmić gurami mozaikowe?
Gurami nie są wybredne, jeżeli chodzi o ich odżywianie. Bardzo chętnie zjedzą żywy pokarm, np.:
- larwy komarów,
- ochotkę,
- rureczniki,
- rozwielitki.
Możesz również karmić ryby pokarmem suchym, w postaci granulatu albo płatków. Takiego rodzaju pożywienie chętnie zajada również bocja wspaniała i kirysek panda. Gurami mozaikowe z przyjemnością zje również mrożone larwy owadów latających. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Charakter gurami mozaikowych – z kim mogą mieszkać w akwarium?
Gurami mozaikowe to specyficzny gatunek ryb, który nie należy do agresywnych. W stosunku do innych mieszkańców zbiornika wodnego, będą raczej spokojne. Czasami rybki mogą być jednak płochliwe – zwłaszcza, gdy akwarium będzie za czyste lub zbyt nasłonecznione, a gurami nie będzie miało się, gdzie schronić (bo w zbiorniku nie będzie wielu roślin). W takich przypadkach, gurami mozaikowe wpada w panikę i czasem może zechcieć wyskoczyć ze zbiornika wodnego.
Aby gurami mozaikowe nie popadało w depresję, koniecznie wpuść rybki to akwarium z wieloma roślinami. Nie będzie też problemu, by rybki zamieszkały z innymi gatunkami – pod warunkiem, że nie będziesz trzymał gurami mozaikowych z agresywnymi gatunkami. Gurami powinno dogadać się z rybami takimi, jak symphysodon, razbora, piskorek, bocja wspaniała i kirysek panda.
Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!
Wymagania gurami mozaikowych w akwarium
Jak przygotować akwarium dla gurami mozaikowego?
Przede wszystkim, gurami mozaikowe powinny mieć zapewniony duży zbiornik wodny. Zalecanym przez akwarystów i hodowców akwarium będzie 100 litrowe na każdą parę gurami. Jeżeli chodzi o parametry takie, jak np. temperatura wody, nie będą one bardzo istotne. Ważne będzie jednak, by filtrować wodę i postarać się o jej regularną podmiankę. Mimo wszystko zaleca się, by temperatura wody wynosiła ok. 24-30 st. C. Ze względu na to, że gurami mozaikowe lubi się ukrywać, należy zapewnić rybom zbiornik wodny z dużą ilością roślin – mogą być też pływające pod warunkiem, że gurami będzie miało jak pływać. Akwarium możesz ozdobić również pędami bambusa czy korzeniami.

Gurami są rybami labiryntowymi, więc mogą wyskoczyć – dlatego konieczna jest pokrywa do akwarium. Zbiornik wodny powinien posiadać bardzo wydajny filtr. Napowietrzanie nie będzie konieczne, jednak już filtrowanie jest istotne – zwłaszcza, że dzięki filtracji możesz zniwelować szkodliwe związki z wody. Pamiętaj też o tym, że temperatura niższa niż 24 st. C może sprawić, że gurami mozaikowe będzie wolniej pływać lub przestać jeść. Podmieniaj wodę raz w tygodniu, a na dno wysyp ciemny żwirek – w ten sposób, gurami będzie najlepiej się prezentować.
Rozmnażanie gurami mozaikowych
Rozmnażanie gurami nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Jeżeli zapewnisz rybom odpowiednie warunki i karmę, samica będzie mogła złożyć kilkaset (i więcej!) jajeczek. Tarło najczęściej odbywa się w wysokiej temperaturze. Najlepiej też, gdy będzie w akwarium przewaga samic nad samcami. Rozmnażanie gurami powinno odbywać się w osobnym zbiorniku wodnym, ponieważ gurami nie będą płoszone wówczas przez inne rodzaje ryb. Tarło najczęściej odbywa się wieczorową porą i stanowi nie lada atrakcję dla każdego akwarysty. Samiec zaczyna bowiem przybierać godowe barwy czerwono-niebiesko-fioletowe. Podpływa następnie do samicy i wygina się na kształt literki „U”. Kiedy ikra wyląduje w przygotowanym wcześniej gnieździe, samiec będzie jej pilnował. Samica powinna zostać wtedy odłowiona, gdyż samiec nie będzie jej tam dopuszczał.
Polecane filtry akwariowe w atrakcyjnych cenach
Ikra bardzo szybko się rozwija. Narybek wylęga się po ok. 48 godzinach. Małe rybki uciekać zaczną z gniazda, stając się coraz bardziej samodzielne. Mimo wszystko, samiec na początku będzie łapał maluchy i odkładał do gniazda. Kiedy rybki jednak zaczną przybierać na sile, nie będą słuchały „tatusia”, wypływając na środek zbiornika wodnego. Narybek będzie można karmić pierwotniakami, a także żółtkiem jaj kurzych, które ugotuje się uprzednio na twardo. Jajo rozbełtać należy w wodzie po to, by uzyskać zawiesinę. Warto wykorzystać w kotniku napowietrzacz, który będzie:
- zapobiegał opadaniu zawiesiny z żółtek jaj kurzych,
- zapewniał tlen dla niewykształconych rybek.
Powinieneś stale uzupełniać zawiesinę, a także na bieżąco usuwać wszystko to, co nie zostało zjedzone przez małe rybki. Nie skupiaj się też bardzo na podłożu i roślinach, ponieważ praca nad narybkiem i tak zajmie naprawdę wiele czasu. Mniej więcej po dwóch tygodniach, narybek zacznie wykształcać narząd, o którym wspominaliśmy na początku artykułu – tzw. labirynt. Wówczas rybki rozpoczną oddychanie tlenem atmosferycznym. Część z nich może nie zdołać się „przestawić” na takie oddychanie i… umrze. Ważne jednak, by na bieżąco czyścić zbiornik – bo nieutrzymywanie go w odpowiednim stanie (zalegające resztki pożywienia) może doprowadzić do znacznie większych strat. Po tym czasie należy przerzucić rybki do większego zbiornika wodnego i zmienić im źródło pokarmu.