Gurami dwuplamisty - opis, zdjęcia, ceny, porady hodowców
Ryba, która wymaga od nas tylko temperatury pokojowej i czystej wody. Odporna na choroby, brak tlenu w wodzie, awarie filtra i wiele innych akwarystycznych problemów. Jest przewrażliwiona tylko na punkcie innych gurami i ryb terytorialnych. Te dwie kwestie próbują pogodzić akwaryści, którzy niezłomnie hodują tę piękne rybki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o guramiowatych.
Gurami dwuplamisty - opis naturalnego siedliska
Gurami dwuplamisty to jedna z najdłużej hodowanych ryb akwariowych. Przynajmniej w Europie. Podobnie jak w przypadku złotej rybki czy gupika, Trichopodus trichopterus ma wiele odmian. Różnice polegają na kolorze i deseniu we wzorach. Występuje:
- Gurami marmurkowe - cena około 6zł
- Gurami niebieskie - cena około 6zł
- Gurami złociste - cena około 8zł
- Gurami srebrne (cena trudna do określenia, rzadko w handlu)
Naturalnym siedliskiem tej ryby jest Azja. Zamieszkuje między innymi Junnan w Chinach, Borneo i Sumatrę. W dzikiej odmianie ma bardzo delikatne barwy. Ciało jest w paski brązowo-szare. Im bliżej pyska, tym więcej miodowych pasków. Samiec i samica mają bardzo wyraźne dwie czarne kropki, obydwie na linii bocznej. Jedna na poziomie nasady płetwy grzbietowej, druga na nasadzie płetwy ogonowej. Jak zwykle płeć męska jest ładniejsza. Intensywny pomarańczowy kolor ma samiec, na całej długości płetwy odbytowej, u samicy jest tylko delikatnie zaznaczony pomarańczowymi kropkami. Samiec osiągają wielkość do 15cm (odmiany marmurkowe, złociste, srebrne, niebieskie). Samice są znacznie mniejsze.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Gurami dwuplamisty zamieszkuje w naturze bagna porośnięte hiacyntami wodnymi, drobne zalewy zajęte przez chwasty. Żyje też z powodzeniem w rzekach przepływających niedaleko terenów zabudowanych. W związku z dużą ilością fosforu i azotu w wodzie, rośnie tam bujnie roślinność pokrywająca często taflę wody. To nie miejsce dla takich roślin jak staurogyne repens. Gurami mogą też przebywać w wodach słonawych. Ze względu na labirynt – narząd sensoryczny i umożliwiający oddychanie powietrzem atmosferycznym – przystosowują się nawet do ekstremalnie zróżnicowanych warunków. Na naturalnych siedliskach można je wypatrzeć w mętnej wodzie, przez szukanie bąbelków na tafli. Tam, gdzie bąbelki, tam jest gurami.
Gurami dwuplamisty - szybkie rozmnażanie jako plan inwazji
Gurami dwuplamisty może żyć przy pH wody o rozpiętości od 4,5 do 9,5. To nieprawdopodobna umiejętność adaptacyjna. Ze względu na możliwość oddychania powietrzem atmosferycznym woda nie musi mieć tlenu. Te ryby często żyją w jednych zbiornikach z innymi gatunkami, którym też nie przeszkadza brak tlenu. Należą do nich na przykład wężogłowy i skrzeczyki.
Gurami, jako małe rybki, żywią się drobnym zooplanktonem pływającym przy tafli. Nie muszą mieć głębokiej wody, bo i tak nie schodzą w dół do podłoża. Z dorosłymi osobnikami sprawa wygląda nieco inaczej. Jedzą resztki z dna, skubią glony z roślin i kamieni, szczątki roślin. Kiedy nawinie się łatwa zdobycz, są wyjątkowo sprawnymi drapieżnikami. Nie należy ich trzymać z małymi rybami, bo za długo nie zagrzeją miejsca w akwarium z dorosłym gurami. Te ryby mają też reputację doskonałych zjadaczy hydry w akwarium. Co prawda cena zrobienia z akwarium pola bitwy między rybami jest wysoka, ale jak ktoś ma 500 litrów i chce zwalczyć stułbiopławy, to dlaczego nie?
Gurami dwuplamiste nie są wybredne w kwestii jakości i parametrów wody, więc rozprzestrzeniły się na wiele siedlisk, gdzie pierwotnie nie występowały. Opis takiej sytuacji dotyczy Indii, Nowej Gwinei, Sri Lanki, USA, Jamajki, Kolumbii i Brazylii. To najlepsze świadectwo, jak szybko ta ryba potrafi przystosować się do nowych warunków. Dlatego też udaje się aranżować rozmnażanie tej ryby w akwariach już od ponad 200 lat, kiedy o takich roślinach jak staurogyne repens, czy limnophila aromatica akwarystom się nawet nie śniło. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybce gurami mozaikowate.
Wojny akwariowe samców gurami
Gurami dwuplamiste (niezależnie, czy marmurkowe, czy złociste) powinno mieć duże akwarium, bo to ryba terytorialna. Długość 100cm przypada na jednego samca. To dość sporo, ale te ryby akwariowe mogą dorastać do 15cm. Kwestia umieszczenia gurami w akwarium towarzyskim jest ryzykowna. Może się trafić spokojna grupa nawet trzech samców, a może być jeden tak agresywny, że zamęczy pozostałe. Niektóre osobniki gonią też samice. Niekiedy płeć nie ma dużego znaczenia, bo nawet większe samice mogą gonić samce. Kluczowa zawsze jest kwestia odpowiedniej ilości kryjówek przy tafli wody. Lepiej dopilnować, żeby po akwarium nie pływały intensywnie złote lub niebieskie ryby akwariowe innych gatunków. Musimy też zabrać pod uwagę, że nie zawsze pary będą chętne na rozmnażanie.
Skąd duża agresja u tych ryb? Podobnie jak bojowniki, gurami dwuplamiste żyją w wodach, gdzie niekiedy nie widać nic na odległość 10cm. Są to często małe zbiorniki o niskim poziomie wody. Jak na wielkość gurami adekwatny opis takiego akwenu to „kałuża”. Kiedy jeden samiec widzi drugiego, to dla niego być albo nie być. Od razu musi zlikwidować przeciwnika, bo dwie sztuki na tak mały zbiornik to o jednego za dużo. To nie wina gurami, że mamy w akwariach klarowną wodę, niebieskie tło, a ryby cały czas mogą się widzieć nawzajem. Płeć ma duże znaczenie w kwestii ich agresywności, ale nie jest wyłączną determinantą.
Rośliny w akwarium powinny być szybko rosnące. Bardzo szybko rosnące. Staurogyne repens może tego nie przeżyć. Za to idealnie przydadzą się pogostemon octopus, pistia, moczarka, rogatek i nurzaniec. To rośliny wybierające z wody dużo związków azotowych i nie potrzebujące za wiele światła. Jeżeli okresowo gurami je podgryzie lub zrobi w okolicy gniazdo, jakoś to przeżyją.
Kiedy będziemy planowali zakup tej ryby do naszego akwarium, weźmy pod uwagę jej sposób życia i adaptację do środowiska. Ta odwaga i waleczność mogą być atutem w naszym zbiorniku. Niekoniecznie przekleństwem, kiedy kolejne ryby akwariowe skończą przy podłożu z poobgryzanymi płetwami. Przemyślmy, czy zapewnimy naszemu gurami miejsce odpowiednie dla niego. Podzielmy akwarium ścianą zieleni roślinnej, a nie zrobimy krzywdy rybom, które zagrzały już u nas miejsca. Pamiętajmy, że będziemy trzymać w zbiorniku spuściznę ponad dwustuletniej hodowli gurami w Europie.
Jeżeli chcemy waleczne ryby o ciekawym charakterze, to wybór jest prosty: gurami dwuplamiste. Ten niegdyś bardzo popularny gatunek wraca do łask akwarystów.