Informacje o całującej rybie

Zacznijmy od tego, że gurami całujący to nie gurami. Należy do rodziny Helostoma i jest jej jedynym przedstawicielem. Fascynującym i nietypowym. Jako jedna z nielicznych ryb labiryntowych nie zakłada gniazda. Helostoma temminckii, bo tak brzmi nazwa łacińska gurami całującego, zamieszkuje Tajlandię. Jest tam bardzo popularna. Niestety nie pod względem ozdobnym, ale konsumpcyjnym (niska cena ze względu na tanie rozmnażanie). Ta ryba dorasta do 30cm. Warto zabrać linijkę, aby zobaczyć, jaka to długość. Zdjęcia nie oddają w pełni tej wielkości.

Gurami całujący zamieszkuje wody, które są płytkie i gęsto zarośnięte (podobnie jak gurami dwuplamisty). Charakteryzuje je zmienność w zależności od pory roku. Kiedy jest sucho stają się płytkie i cieplejsze, a kiedy przychodzą deszcze, obniża się pH i pojawia się dużo osadu. Głębokość zbiornika jest większa i obniża się temperatura wody. Ta ryba akwariowa może więc żyć w wodach klarownych, jak i mulistych z dużą ilością kwasów humusowych. Pamiętajmy, że te zmiany parametrów nie następują z dnia na dzień, ale przez parę miesięcy.

Gurami całujący znalazł specyficzny sposób na żywienie. W tej kwestii wymagania ma dość wysokie. Jego wargi są grube i mięsiste, bo porastają je… zęby. Taka budowa paszczy jest mu potrzebna do skrobania glonów rosnących w zbiornikach, które zamieszkuje. Tymi właśnie zębami „szoruje” po kamieniach i wsysa zielone kłaczki. Stąd ta śmieszna tendencja u nich do „całowania” wszystkiego. W prawidłowo prowadzonym akwarium gurami całujące powinno praktycznie nieustająco skrobać elementy dekoracyjne, jak korzenie czy kamienie. Takie żywienie jest dla nich najzdrowsze.

Wymagania akwariowe gurami

Akwarium dla gurami powinno mieć długość nie mniejszą niż 150 cm. Są to ryby dość wrażliwe na związki azotowe, więc potrzebna będzie skuteczna filtracja. Koniecznie musimy założyć im grzałkę. To ryby, dla których odpowiednia jest temperatura wody 26⁰C. W związku z zamieszkiwaniem płytkich zbiorników, woda w ich naturalnym środowisku jest ciepła. Przy niższych temperaturach mogą zacząć chorować ze względu na dużą zawartość soli mineralnych w wodzie kranowej.  pH nie ma większego znaczenia, bo czują się dobrze w przedziałach 6-8. Pamiętajmy, że przy pH różnica między 6 a 7 to ogromna przepaść, więc nigdy nie zmieniajmy tego parametru gwałtownie. Wpływa to negatywnie nie tylko na wrażliwe rośliny jak pogostemon erectus, ale też na ryby akwariowe. Akwarium powinno być przykryte, żeby temperatura wody była podobna to temperatury powietrza nad nim.

Ta ryba akwariowa jest bezproblemowa, jeżeli chodzi o rozmnażanie, pomimo że nie tworzy piankowego gniazda i nie opiekuje się potomstwem (jak gurami dwuplamisty). Niewiele osób ma jednak aspiracje, żeby ją rozmnażać, bo młode rosną bardzo długo, a w Azji hodowla tych ryb jest praktycznie samoobsługowa i bez kosztowa (niska cena przy ich sprzedaży). Jeżeli ktoś jednak chciałby spróbować, jest dostępny w Internecie opis rozmnożenia gurami całującego pod tytułem „Gurami całujące” aut. Mariusz Tojza (w artykule są szczegółowe informacje i zdjęcia przepięknych okazów tych ryb). Można się przekonać, że wymagania, kiedy zdecydujemy się na ich rozmnażanie, nie są wygórowane. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli razbory boreańskiej?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ryba akwariowa gurami całujący, Pogostemon erectus na tle kamieni, a także jej wymagania i hodowla
Jakie wymagania ma gurami całujący, Pogostemon erectus, czyli ryba w akwarium i jej hodowla

Wystrój akwarium dla gurami zawsze powinien mieć zarośniętą część tafli. Pomimo że gurami całujące są jednymi z najchętniej zwiedzających akwarium gatunkami, przyda im się na brzegach akwarium odrobina cienia. Środkowa część zbiornika może być odkryta, z dużą ilością miejsca do pływania. Trzeba wybierać dla nich rośliny duże i z mocnymi korzeniami. Mogą skubać liście, więc limnophila sessiliflora i cabomba odpadają. Nie nadaje się pogostemon erectus, ale już octopus będzie idealny. Doskonale sprawdzą się też echinodorus, vallisneria, egeria i bacopa.

Gurami całujący a inne ryby akwariowe

Gurami całujący jak najbardziej może być trzymany w jednym akwarium z innymi rybami. Nie atakuje innych gatunków, a jedynie może przeganiać, gdy inna ryba akwariowa będzie miała jaskrawe kolory. Lepiej dobierać dla nich ryby mniejsze, jak zwinniki, bystrzyki, pielęgniczki i małe pielęgnice, zbrojniki i sumy. Wobec własnego gatunku nie są tak agresywne jak pozostałe gurami (np. gurami dwuplamisty), ale mogą zdarzać się ostre utarczki pomiędzy samcami konkurującymi o dominację, a cena przegranej może być wysoka. Wymagania w kwestii wody są bardzo podobne do wielu innych ryb akwariowych. Gurami całujące to bardzo inteligentne ryby. Ustalają hierarchię w grupie, rozpoznają osoby podchodzące do akwarium i przejawiają dużo form interakcji.

Ze względu na specyficzne żywienie, należy karmić je wyłącznie drobnymi porcjami. Najlepsze będą pokarmy z dodatkiem roślinnym. Mogą być Sera Spirulina tabs, wcześniej rozdrobnione, a następnie wrzucone do akwarium. Idealny będzie też Naturefood z linii Supreme, ze względu na mięciutką strukturę. Dużą ilość materii roślinnej ma także JBL NovoVert Cena tych pokarmów jest wyższa, ale wiąże się to z ich lepszą jakością. Pokarm roślinny powinien być podawany na przemian z larwami owadów, jak wodzień, a także artemią (dorosłą). Jeżeli bardzo zależy nam na super karmie dla gurami warto założyć przy oknie akwarium, do którego wkładamy kamień i wlewamy wodę po podmianie z akwarium. Urosną na nim piękne glony, a wtedy dodajemy go do akwarium z gurami, a one mają ucztę i zajęcie na pewien czas.

Grupa gurami całującego pływająca po akwarium to wspaniały widok. Białe błyszczące łuski tej ryby pięknie zlewają się z zielenią roślin i brązem korzeni. Trudno jednak przewidzieć, które rośliny przetrwają z gurami całującym, Może i zjedzą nam takie skarby jak pogostemon erectus, ale gdy spojrzymy na te słodkie pyszczki, to można im wszystko wybaczyć.

Gurami całujące ma małe wymagania odnośnie parametrów wody, ale przyjacielowi na 20 lat warto zasponsorować najlepsze akwarium, na jakie zasługuje.

ikona podziel się Przekaż dalej