Gupik moskiewski – opis, zdjęcia i cena

Wygląd i cena gupików moskiewskich

Gupik moskiewski to jedna z najbardziej znanych odmian gupika, pochodzącą z wód północnej Amazonii, wysp Antylskich, a także Ameryki Południowej. Ryby posiadają atramentowy kolor, a ich nazwa odnosi się do moskiewskiej barwy. Dlaczego tak właściwie o gupikach mówi się, że są moskiewskie? Otóż, prawdopodobnie to właśnie moskiewscy hodowcy rozmnożyli rasę o atramentowym ubarwieniu. Co ciekawe, ta akwariowa ryba potrafi zmieniać natężenie swoich kolorów. Może więc być bardzo jasna lub bardzo ciemna i manewrować między barwami, odpowiednio je natężając. Czasami zdarzają się też odmiany gupików, które są atramentowe od pyska do połowy ciała lub na odwrót. Wówczas ich ciało przypomina nieco skórę… węża. Wygląd gupików moskiewskich najlepiej odzwierciedlają zdjęcia.

Nie da się ukryć, że gupik moskiewski jest jedną z najciekawszych odmian gupików. Przez to, że cały czas trwają nad nimi liczne badania, w dalszym ciągu nie udało się dokładnie sklasyfikować wszystkich rodzajów moskiewskich gupików. Mimo wszystko podobnie, jak inne odmiany gupików (np. gupik endlera), moskiewski dość szybko przyzwyczaja się do warunków w akwarium. Najbardziej wytrwałym rybom nie będzie przeszkadzała temperatura nawet poniżej 12 st. C. Cena za gupika moskiewskiego to zazwyczaj ok. 4-8 zł.

Wymagania gupików moskiewskich – hodowla w akwarium

Najważniejsze w zbiorniku wodnym z gupikami jest oczywiście zadbanie o bujną roślinność. W środowisku naturalnym gupiki moskiewskie ukrywają się właśnie w niej, dlatego też powinieneś zadbać o dużą ilość roślin w akwarium. Dzięki nim, ryby będą mogły się schronić, biocenoza wodna będzie wyrównana, a także zapewnisz małym rybkom odpowiednie źródło pożywienia. Podczas sadzenia ich pamiętaj jednak, by zostawić rybom na górze wolną przestrzeń do pływania. Nie możesz też doprowadzić do tego, by zbyt duża ilość roślin przysłaniała wpadające do zbiornika wodnego światło.

Podłożem w akwarium może być drobnoziarnisty żwirek albo piasek. Akwarium powinno zaś mierzyć przynajmniej 60 cm. Gupik moskiewski podobnie, jak gupik endlera i inne odmiany, preferują konkretne parametry w wodzie. Najbardziej odpowiednie to:

  • Twardość wody: 10-30 GH
  • Odczyn wody: 7-8 pH
  • Temperatura wody: ok. 26-28 st. C

Gupik moskiewski to bardzo towarzyska ryba. Nie ma więc większego problemu, by hodować je z innymi rybami pod warunkiem jednak, że nie będą one agresywne. Ryba kosiarka, ryby mieczyki, danio czy kiryski mogą jak najbardziej zamieszkać w jednym zbiorniku z gupikami. Pamiętaj jednak, by ryby mieczyki, ryba kosiarka i pozostali towarzysze akwarium byli pod czujnym okiem akwarysty. Czasem może się bowiem zdarzyć, że ryby podgryzają siebie nawzajem płetwy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozmnażaniu gupików?

Pokarm dla gupików moskiewskich

Nie chcesz, by gupiki zapadały na różne choroby w akwarium? A więc, nie będzie ważna wyłącznie temperatura wody. Powinieneś zadbać także o odżywianie rybek. Najchętniej gupiki moskiewskie jedzą:

  • larwy komarów,
  • insekty fruwające,
  • suchą karmę (w płatkach, granulacie i tabletkach),
  • mrożony pokarm (bez oparzeliny zamrażalniczej.

Hodowla gupików moskiewskich – opis

Rozmnażanie gupików moskiewskich

Gupiki moskiewskie jest bardzo łatwo rozmnożyć. Ryby powinno się zestawić ze sobą, w proporcji ok. 3 samice i 1 samiec. Samiec zapładnia samicę płetwą odbytową, która przekształca się w gonopodium. Gupik w ciąży jest przez ok. 4 tygodnie. Maluszki urodzą się w pełni wykształcone i będą mogły zacząć zupełnie samodzielnie żyć.

Gupik w ciąży powinien zostać oddzielony od reszty gupików, by bezproblemowo znieść ten okres. Warto udostępnić samicy osobne akwarium, z temperaturą wody ok. 22-24 st. C. Po porodzie należy odłowić samicę, ponieważ gupiki wykazują skłonności do kanibalizmu – zatem, matka może zjeść swoje młode!

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Choroby gupików moskiewskich

Gupiki nie należą do często chorujących ryb, choć niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do ich kłopotów ze zdrowiem. Nigdy nie kupuj gupików moskiewskich z niesprawdzonych źródeł, w których istnieje podejrzenie o występowanie różnych chorób, typowych dla ryb. Gupiki moskiewskie mogą być narażone szczególnie na:

a) martwicę płetw – wówczas zaczną tracić atramentowy kolor, a ich płetwy będą się strzępić. To z reguły efekt zbyt rzadkiego podmieniania wody w akwarium. W razie problemu, wymień połowę wody w akwarium i posól ją niejodowaną solą.

b) ospa rybia – często można ją przynieść do akwarium, kupując ryby z nieznanego źródła. Ospa rybia wywoływana jest przez pasożyty i można ją wyleczyć np. poprzez specjalne preparaty lub promienie UV.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat gupików moskiewskich?

Bardzo często wpuszcza się te ryby do różnych zbiorników na świecie, by walczyły z plagami komarów – polują na nie, bo to ich źródło pożywienia w naturze. Gupiki moskiewskie nie przepadają za miękką wodą. Samicę w ciąży rozpoznasz po tym, że pojawi się u niej ciemna plama pod brzuchem, a dokładnie za płetwą odbytową. W dzisiejszych czasach, rozróżnić można aż 12 odmian gupików – charakterystycznych ze względu na kształt płetwy ogonowej.

Warto wiedzieć jeszcze o tym, że samice gupików moskiewskich żyją zazwyczaj dłużej od samców – jednak, na starość robią się garbate. Łatwo jest też przekarmić gupiki moskiewskie. Gdy gupik się przeje, błyskawicznie zauważysz większy brzuch u ryby. Odstaw wówczas im pokarm na ok. 2 dni, robiąc tzw. głodówkę. Nie martw się! To wskazane, by gupik moskiewski od czasu do czasu miał post i odciążył w ten sposób swoje delikatne jelita.

ikona podziel się Przekaż dalej