Gupik Endlera – charakterystyka, pielęgnacja, rozmnażanie
Gupik Endlera to nieduża, żyworodna ryba, pochodząca z Wenezueli. Jak wygląda hodowla tego rodzaju gupików, na jakie odmiany dzielą się gupiki, jakie są ich wymagania oraz cena? Oto opis i opinie o rybkach, a także zdjęcia gupików Endlera.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Gupik Endlera – opis gatunku
Pochodzenie, wygląd i charakter gupików Endlera
W środowisku naturalnym gupik Endlera zamieszkuje słodkowodną lagunę Campoma, a także lagunę Buena Vista w Wenezueli. Wygląd gupików tego rodzaju należy do wyjątkowych, przez co pokochali je akwaryści z całego świata. Samica nieco rożni się ubarwieniem od samca. Samiec posiada bowiem srebrno-oliwkową barwę, a na niej czarne i pomarańczowe plamy. Samica z kolei jest nieco skromniejszych kolorów, bo srebrno-oliwkowo-żółtych. Płetwy samicy są transparentne. Warto też dodać, że samica jest większa od samca, zwłaszcza w okolicy brzucha. Samiec z kolei wyposażony jest w kopulacyjny narząd, zwany gonopodium. Ryby zazwyczaj osiągają 2-3 cm, przy czym samiczki są większe. Wygląd ryby najlepiej oddadzą zdjęcia.
Gupiki to ryba, która dzieli się na wiele różnych gatunków. Poszczególne odmiany dzieli się głównie ze względu na ich kształt płetwy ogonowej. Mamy więc gupiki takie, jak:
- igiełka,
- płomyk,
- łopatka,
- tiger,
- dolny miecz,
- górny miecz,
- dwumiecz,
- wachlarz,
- triangel,
- proporczyk,
- welon,
- i inne.
Gupika Endlera wynaleziono w 1975 roku, a w 2005 roku ustanowiono ten rodzaj gupików za odrębny. Dawniej gupiki Endlera były bowiem jedną z odmian podgatunku gupika. Rybki są bardzo ruchliwe i pogodne, choć samce mają skłonność do zaznaczania swojego terytorium i walki o nie. Rybki podobnie, jak np. otosek, kirysek panda czy sum rekini są stadne, więc już na wstępie powinieneś zakupić przynajmniej 6 gupików do akwarium (zaleca się więcej samic, jeżeli chce się rozmnażać gupiki). To małe ryby, więc mogą być hodowane razem z innymi małymi rybkami.
Cena gupików nie jest wysoka. Zazwyczaj zależy od ubarwienia i wielkości ryby. Tak więc, cena zaczyna się od 1 zł, jednak może osiągnąć nawet kilkanaście złotych za sztukę. Cena gupików często też maleje, jeżeli zdecydujesz się od razu na kilka sztuk.
Hodowla i wymagania gupika Endlera
Gupiki Endlera bardzo lubią akwaria, w których mogą swobodnie się poruszać. A więc, nie powinieneś „zagracać” zbiornika wodnego zbyt dużą ilością roślin, które pływają. Oczywiście, rośliny są bardzo ważne, ponieważ stabilizują ekosystem i dają tlen rybkom. Dodatkowo, są też ich schronieniem, ale i kryjówką na noc. Dlatego nie powinno się całkowicie rezygnować z roślinności, a jedynie dobrze przemyśleć jej obsadzenie w akwarium. Jeżeli roślin będzie bowiem za dużo, do zbiornika wodnego może przestać docierać światło, a pH wody może się znacznie zmienić.
Gupik Endlera szybko zaklimatyzować powinien się w nowym akwarium, zwłaszcza że może żyć w temperaturze nawet poniżej 12 st. C. Również nie jest potrzebne gupikom specjalnie wymyślne podłoże – wystarczy dobrej jakości żwirek bądź piasek. Akwarium powinno mieć minimum 60 centymetrów, by gupiki poczuły się w nim dobrze i swobodnie. Gupik to nie tylko ryba żyworódka, ale i stadna. Opinie hodowców gupików wskazują na to, że powinno się ich trzymać po kilka sztuk w jednym akwarium (podobnie, jak zaleca się trzymać razem ryby jednego gatunku takie, jak sum rekini, kirysek panda czy otosek). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gupikach.
Oczywiście, jako że gupiki Endlera przystosowują się do różnych warunków, można je trzymać również z innymi gatunkami ryb. Musisz jednak poczytać o tym, przy których będą czuły się komfortowo bądź zaobserwować sytuację. Gupik Endlera doskonale dogadywać się będzie ze zbrojnikami, ślimakami, krewetkami oraz mieczykami.
Gupik Endlera może zjadać ikrę, ponieważ robi to w naturze. Poleca się więc, by przygotować dla nich kotnik i oddzielić duże gupiki od ikry. Dla dorosłych ryb zbiornik wodny nie może być za mały. Pływając w dużym akwarium ryby mogą bowiem budować mięśnie. W dodatku, jeżeli decydujesz się na większą ilość ryb, duży zbiornik wodny to konieczność.
Istnieje też pewna ciekawostka, związana z hodowlą gupików Endlera. Przez to, że komary zwalczają również komary w naturze, wpuszcza się je do zbiorników na całym globie, by radziły sobie w naturalny sposób z plagą krwiopijców. Ile żyją gupiki? Zazwyczaj są to 2 lata pod warunkiem, że się o swoje rybki odpowiednio zadba.
Gupik Endlera – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Czym karmić gupiki Endlera?
Gupiki jedzą niemal wszystko zarówno w naturalnych zbiornikach, jak i w domowym akwarium. Najsmaczniejsze są jednak dla nich owady latające – dlatego polują w środowisku naturalnym na komary. Aby gupiki Endlera były zdrowe i żywiołowe, należy zapewnić im odpowiednie jedzenie. Może być to żywy pokarm, ale i w płatkach czy granulacie. W przypadku suchego pokarmu, płatki powinny mieć ok. 80 % zawartości wody i zużyć je powinieneś w maksymalnie 3 miesiące – później stracą swoje właściwości. Gupiki tiger czy Endlera potrzebują ok. 45 minut na strawienie pokarmu, więc powinno się je karmić częściej, ale w mniejszych ilościach.
Oczywiście, dobrą alternatywą jest też pokarm mrożony. Można nim urozmaicać dietę gupików. Gupiki Endlera bardzo chętnie jedzą:
- komary,
- larwy,
- narybek,
- pająki,
- małe mięczaki.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie gupików Endlera
Gupik Endlera to ryba żyworódka, ale rozmnażająca się samoistnie – zatem, nie potrzeba bardzo dużo ingerować, by samica zaszła w ciążę. Może do tego dojść nawet akwarium towarzyskim. Jeżeli jednak chcesz mieć więcej małych gupików Endlera, warto będzie przenieść narybek do osobnego zbiornika wodnego. W przeciwnym wypadku, narybek może zostać zjedzony.
Samce będą zalecać się do samic, strosząc płetwy i drgając nimi, a także pokazując piękne ubarwienie. Zapłodnienie następuje przez wspomniane już wyżej gonopodium. Zarodek zaś zostanie umieszczony w błonie jajowej samicy. Zanim urodzą się małe, mijają ok. 3 tygodnie. Z reguły rodzi się maksymalnie 15 sztuk malutkich gupików Endlera.
Czy gupiki Endlera chorują?
Jak w przypadku każdego rodzaju ryb, również gupik Endlera może zachorować. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy:
- niestarannie prowadzi się swoje
akwarium,
- wpuści się do zbiornika wodnego nawet jedną chorą rybę ze sklepu
akwarystycznego,
- zbyt rzadko podmieniać się będzie wodę.
Gupiki Endlera najczęściej chorują na martwicę płetw, podczas której zaczynają się strzępić i tracić piękne kolory. Najczęściej pojawia się ona przez zbyt rzadką podmiankę wody. Koniecznie ją wtedy posól niejodowaną solą kuchenną (ok. 50 % wody). Pojawić się może też wywoływana przez pasożyty ospa rybia – część ryb ją przetrwa nieleczona, a inne mogą umrzeć. Właśnie dlatego lepiej będzie przenieść chore gupiki Endlera do osobnego akwarium po to, by pozbyć się pasożytów specjalnymi środkami bądź promieniami UV. Takie leczenie często trwa nawet 3 tygodnie.