Grzałka z termostatem czy bez? Prezentujemy wady i zalety grzałek z regulacją
Pokrywa do akwarium wymaga, by zainstalowana była w nią grzałka do akwarium. To właśnie grzałki akwariowe zapewniają bowiem najlepsze warunki rozwojowe zarówno dla ryb, jak i dla roślin. Którą grzałkę powinna mieć każda przykrywka? Z którą z nich obudowa oświetleniowa będzie najlepiej współgrać? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do akwarium.
Grzałka do akwarium i pokrywa do akwarium – wybieramy grzałki akwarystyczne
Mechanika działania grzałek akwarystycznych
Na świecie jest wielu akwarystów, którzy są pasjonatami akwarium lub dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Chcesz założyć akwarium? Nie zapominaj o tym, że bardzo ważne będzie móc kontrolować stopień temperatury w wodzie. Podobnie, jak filtr do akwarium bądź odmulacz do akwarium, istotną rolę w zbiorniku wodnym gra grzałka z termostatem lub bez niego. Pokrywa do akwarium często zamocowana ma taką grzałkę, która pozwala regulować temperaturę wody. Nawet niewielkie grzałki akwarystyczne, dopasowane do pokrywy bez oświetlenia, mogą przyczynić się do uzyskania bądź poprawy wymaganej temperatury wody w danym zbiorniku wodnym. Dzięki grzałce utworzysz optymalne warunki do życia organizmom, które mieszkają w akwarium.
Grzałka składa się z kilku różnych części i potrafi zmienić prąd elektryczny w ciepło. Dzięki temu, może więc ogrzewać wodę w zbiorniku. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele rodzajów grzałek, którymi można też ogrzać gaz i ciało stałe. Do akwarium oczywiście najlepiej sprawdzi się ta ogrzewająca wodę, a więc np. grzałka z termostatem. Jej zadaniem będzie podgrzanie wody do temperatury pożądanej przez hodowany rodzaj ryb czy roślin akwarystycznych. Grzałki tego rodzaju są jednak nie tylko akwariowe. Oczywiście, przykrywka czy biała klapa od akwarium może być w nie wyposażona. Jednak, grzałki znaleźć można również w innych urządzeniach:
- bojlery,
- systemy ogrzewania w domu,
- pralki,
- czajniki,
- inne.
Grzałka jest łatwa w obsłudze, a sam jej mechanizm działania nie sprawia większych trudności w zrozumieniu. Do akwarium panoramicznego czy jakiegokolwiek innego wpuszczane są żyjątka i sadzane rośliny, które potrzebują do życia odpowiednich warunków – jak temperatury wody właśnie. W dopasowanej do danego gatunku temperaturze będą mogły się rozwijać nie tylko ryby, ale i rośliny akwariowe. Jeżeli klapa na to pozwala, warto będzie wmontować w nią regulator temperatury w postaci grzałki z termostatem. To istotny element każdego zbiornika wodnego – a już zwłaszcza przystosowanego dla tych bardziej wymagających ryb. Nawet minimalne obniżenie temperatury może sprawić, że ryby będą się źle czuły w akwarium. Dlatego też niezwykle istotne jest, by taką grzałkę zamontować do pokrywy.
Jaka grzałka akwarystyczna do akwarium?
Pamiętaj, że zarówno pokrywa do akwarium oświetleniowa, jak i bez oświetlenia led, powinna mieć możliwość przymocowania grzałki. Zanim jednak się na niej skupisz pamiętaj, by dobrze wybrać moc grzałki – odpowiednio dopasowaną do posiadanego zbiornika. Jeżeli nie masz pewności co do wyliczeń ilości Wat / litr wody, koniecznie skonsultuj się ze sprzedawcą w sklepie akwarystycznym. Przyjmuje się, że akwaria do 80 litrów powinny mieć 1 Wat mocy / 1 litr wody. Rzecz jasna, zaleca się kupować raczej grzałki z termostatem. W sklepach akwarystycznych spotkasz dziś głównie właśnie takie, ponieważ te bez termostatu odchodzą już w niepamięć. Grzałki, które można spotkać w sklepie, dzielimy więc na:
- z termoregulatorem – najbardziej znane grzałki, które nadadzą się do każdego akwarium (np. panoramicznego). W nowoczesnych grzałkach tego typu można ustawiać temperaturę cyklicznie albo dziennie / rocznie.
- bez termostatu – bardzo trudno ją dziś dostać w sklepie akwarystycznym, ponieważ już się od nich odchodzi. Bez termometru jednak, takiej grzałce ciężko będzie funkcjonować w akwarium. I tak potrzebować będziesz urządzenia do mierzenia temperatury wody.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Nie zapominaj o tym, że kontrolowanie temperatury jest jedną z najważniejszych rzeczy przy hodowaniu rybek w akwarium, a także roślin akwarystycznych. Brak odpowiednich pomiarów temperatury i pilnowania jej, można doprowadzić do śmierci żyjątek, zamieszkujących zbiornik wodny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.
Grzałka z termostatem czy bez?
Wady i zalety grzałek do akwarium
Grzałka akwarystyczna bez termostatu będzie ogrzewać wodę tylko do pewnego stopnia. Biała obudowa może zostać uzupełniona o taką grzałkę tylko pod warunkiem, że hodujesz mało wymagające rośliny lub ryby – czyli takie, którym nie będą straszne minimalne wahania temperatury. Grzałka bez termostatu jest o tyle kłopotliwa, że bez termostatu nie będzie służyła żadnemu akwarium. I tak trzeba będzie zakupić do niej termometr by wiedzieć, jaka jest temperatura w akwarium i do jakiego stopnia ją „podkręcić”. Grzałka bez termostatu będzie tańsza od tej z termoregulatorem, jednak i tak trzeba będzie do niej zakupić termometr. Może się więc okazać, że cena końcowa i tak wyjdzie podobnie, co za grzałkę z termostatem.
Grzałka z termostatem wydaje się być zatem o wiele lepszym rozwiązaniem. Jest to opcja nieco droższa, jednak też bardziej ekonomiczna. Grzałka będzie się bowiem uruchamiać wyłącznie wtedy, gdy trzeba będzie pogrzać wodę, dlatego oszczędzić można dzięki niej na prądzie. Grzałka wbudowany ma termometr, z którego nie jest trudno korzystać. Dzięki niemu, możesz zaprogramować temperaturę automatycznie. Będzie się ona dostosowywać do wymagań ryb i roślin od razu, gdy wyczuje różnicę w wodzie. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli decydujesz się na hodowlę ryb i roślin egzotycznych.
Jak działa grzałka z termostatem? Czy warto ją kupić?
Większość sklepów akwarystycznych odchodzi już od samych grzałek bez termostatu, proponując te z termoregulacją. Termostat kontroluje temperaturę wody, a ona jest ogrzewana wybranym ogrzewaczem. Gdy temperatura wody będzie niższa od zaprogramowanej, natychmiastowo grzałka uruchamia się i zaczyna podgrzewać wodę. Jeśli w akwarium dana temperatura zostanie wreszcie osiągnięta, grzałka automatycznie wyłączy się. Właśnie to sprawia, że pokrywa do akwarium nie musi być stale podnoszona, a prąd jest zaoszczędzony – zwłaszcza, porównując działanie grzałki z termostatem do grzałki bez niego, która jest stale włączona.
Naszym zdaniem, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów lepiej będzie zainwestować w grzałkę z termostatem. Tego rodzaju ogrzewanie pozwala na oszczędnościach pieniędzy (związanych z brakiem konieczności ciągłego „chodzenia” urządzenia). W dodatku, grzałka posiada intuicyjne menu, dzięki któremu łatwo będziesz mógł zaprogramować wiele przydatnych funkcji w akwarium. Termostat będzie więc odpowiadał za ostateczne warunki w zbiorniku wodnym – nie tylko regulował temperaturę, ale i np. informował o braku poprawności w ekosystemie. To bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwi hodowlę ryb oraz roślin w prosty i bezproblemowy sposób.