Grzałka do akwarium krok po kroku. Zobacz, czym kierować się przy zakupie
Grzałka do akwarium to ważny element wyposażenia każdego zbiornika wodnego. Dzięki niej można zapewnić odpowiedni ekosystem, niezbędny do życia rybom i roślinom. Jak powinna działać dobra grzałka akwariowa i jak jest jej średnia cena? Dowiedz się więcej na temat grzałki z termostatem do wody.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do akwarium.
Jaka grzałka do akwarium? Wybieramy
Jak działa grzałka akwarystyczna?
Jeżeli planujesz założenie akwarium w mieszkaniu, powinieneś wziąć pod uwagę możliwość kontrolowania temperatury w zbiorniku wodnym. Dzięki nawet mini grzałce będzie można sprawić, że w akwarium będzie rozwijał się przyjazny klimat do życia zarówno rybek, jak i wodnych roślin. Sprzęt odpowiadający za utrzymanie optymalnego poziomu temperatury to grzałka do akwarium. Ważne jest jednak, jakiego rodzaju grzałkę wybierzesz. Nie tylko odpowiednie podłoże, oświetlenie, korzenie do akwarium czy rośliny odpowiadają bowiem za całość życia w zbiorniku wodnym. Grzałka do akwarium to niezbędne urządzenie, którego nie powinno zabraknąć, by ekosystem w akwarium działał w poprawny sposób.
Grzałka akwariowa nie jest trudna w obsłudze, a mechanizm jej działania jest również nieskomplikowany. Jak wiadomo, żyjące w wodzie stworzenia wymagają pewnej temperatury, aby mogły się rozwijać i czuć komfortowo w zbiorniku wodnym. Odpowiedniej temperatury dla swojego gatunku potrzebować będą zarówno ryby, jak i rośliny akwariowe. Regulacja temperatury jest zatem jednym z najbardziej istotnych elementów w każdym akwarium. Większość hodowlanych rybek jest ciepłolubna i preferuje zakres temperatur ok. 22-28 st. C. Właśnie dlatego podgrzewanie wody będzie ważne. Jeżeli doprowadzisz bowiem chociażby do małego spadku temperatury, może to źle wpłynąć na funkcjonowanie i rozwijanie się zarówno ryb, jak i roślin akwariowych.
Która grzałka akwarystyczna będzie najlepsza?
Najważniejsze będzie skupić się na mocy, jaką powinna mieć wybrana grzałka do akwarium. Wybierając grzałkę musisz sprawdzić, ile watów podaje producent na opakowaniu. Dobierając moc, weź pod uwagę kilka parametrów – m.in. objętość wody w akwarium. Jeżeli jesteś posiadaczem małego zbiornika wodnego (do 80 litrów) akwaryści uważają, że na każdy 1 litr wody musi przypadać 1 wat mocy grzałki. Posiadasz akwarium w pomieszczeniu z dobrym ogrzewaniem? A więc, wystarczy mała moc (ok. 0,85 wata / 1 litr wody). Jeśli zaś nie będzie to mini zbiornik (powyżej 80 litrów), wybierz moc grzałki ok. 0,5 wata / 1 lir wody.
Najważniejsze, aby grzałka była z termoregulatorem. Dzięki niemu będziesz bowiem mógł dostosować temperaturę do wymagań swoich roślin i rybek – programując cykle i ustawiając temperaturę dzienną / roczną. Cykliczna zmiana temperatury wskazana będzie tym rybom, którym dobrze jest zmniejszać temperaturę na noc (o ok. 3 st. C). Dzięki temu umożliwisz im komfortowe wypoczywanie. Kontrola temperatury to ważna sprawa, jeżeli chcesz wpłynąć na prawidłowe rozwijanie się roślin i ryb w akwarium. Oczywiście, w sklepach akwarystycznych znajdziesz wiele rodzajów grzałek. Najbardziej popularnymi wśród akwarystów są zaś trzy rodzaje urządzeń:
- grzałka z termostatem, czyli z termoregulatorem – grzałka z termostatem jest najbardziej popularną oraz najbardziej wydajną ze wszystkich. Nie jest droga, bo jej cena waha się między 15-30 zł za najbardziej podstawową wersję.
- grzałka bez termostatu – coraz ciężej jest znaleźć ją w sklepach akwarystycznych, ponieważ powoli się z niej rezygnuje na rzecz grzałek z termostatem. Grzałki bez termoregulatora mają konstrukcję prętową i nie zaleca się ich stosować jako jedyne urządzenie, by ogrzewać akwarium.
- kable grzejne – odpowiadają głównie za to, jaka jest temperatura na dnie zbiornika wodnego. Jeżeli chcesz skupić się na hodowaniu roślin, będzie to rozsądne rozwiązanie. W przypadku posiadania takiej grzałki, nie będzie jednak możliwe kupno dedykowanych grzałek (przez cyrkulację powietrza w podłożu). Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium słodkowodne.
Grzałka do akwarium – którą wybrać?
Grzałki z termostatem i bez termoregulatora
Grzałka bez termostatu ogrzewa wodę w takim stopniu, w jakim jest on konieczny dla hodowanych w wodzie ryb. Jeżeli zdecydowałeś się na gatunki mało wymagające, to grzałka bez termostatu powinna zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Mowa rzecz jasna o europejskich gatunkach, które nie są aż tak przewrażliwione na minimalne wahania temperatury, które mogą się zdarzać w zbiorniku wodnym. Wadą posiadania grzałki bez termostatu jest fakt, że i tak powinieneś zakupić do niej termometr – bo inaczej nie będziesz wiedział, jaka jest i powinna być utrzymywana temperatura w zbiorniku wodnym. Grzałka bez termostatu jest nieco tańsza od tej z termoregulatorem, jednak i tak ostatecznie trzeba przecież kupić do niej termometr – więc końcowa cena może się zrównać z ceną grzałki z termoregulatorem.
Mała grzałka z termostatem będzie rozsądniejszym rozwiązaniem i bardziej ekonomiczną opcją – mimo, że może być o kilka złotych droższa. Taka grzałka ma wbudowany regulator temperatury, z którego łatwo będzie korzystać nawet początkującemu akwaryście. Dzięki grzałce ustawisz temperaturę na optymalną dla hodowanych gatunków ryb i roślin, programując ją automatycznie. To najlepsze rozwiązanie dla egzotycznych rybek, które mają większe wymagania i preferują cieplejszą wodę w zbiornikach wodnych. Przez to, że grzałka uruchamia się wyłącznie by wyrównać zaprogramowany poziom temperatury, oszczędzasz na prądzie – właśnie dlatego grzałka jest bardziej ekonomiczna.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
W jaki sposób montuje się grzałkę w akwarium?
Jak już wyjaśnialiśmy, istnieją różne typy grzałek do zbiorników wodnych. Różnią się one jednak nie tylko budową, ale i sposobem montażu. Dzieląc je według tej klasyfikacji, można podzielić grzałki na:
- wewnętrzną – najczęściej wybierana grzałka do akwarium, gdzie grzewczy element mieści się w szklanej obudowie. Powinno się ją w całości zanurzyć w wodzie.
- zewnętrzną – te urządzenia należy podpiąć do filtra, w którym element nagrzewający jest zamknięty w obudowie. To przez tę specjalną obudowę przepływa woda akwariowa. Temperatura na termostacie będzie niższa niż ta w zbiorniku wodnym.
Jak działa grzałka z termostatem? Którą wybrać?
W sklepach akwarystycznych większość grzałek akwarystycznych posiada już termostat. Termostat w grzałce ma za zadanie kontrolować temperaturę ogrzewanej wody. Jeśli temperatura będzie w akwarium niższa od tej zaprogramowanej w urządzeniu, grzałka włączy się i zacznie podgrzewać wodę. Jeśli zaś temperatura w akwarium osiągnie zaprogramowaną wcześniej wartość, wówczas grzałka się wyłączy. Grzałka jest dodatkowo pokryta warstwą ochronną, by nie przedostawał się tam kamień bądź inne zanieczyszczenia, mogące wpłynąć na obniżenie się poprawności działania urządzenia.
Akwaryści w większości doradzają kupno grzałki z termostatem. Dlaczego? Otóż, to właśnie za jej pomocą można wyregulować temperaturę do takiej, jaka pożądana jest do życia w danym zbiorniku wodnym – zależnie od posiadanych gatunków roślin czy rybek. Dzięki grzałce z termostatem można również zaoszczędzić pieniądze za prąd. Kiedy bowiem grzałka się włącza to tylko wyłącznie wtedy, gdy musi wyrównać poziom temperatury do tej zaprogramowanej urządzeniu.