Akwarystyka dla początkujących

Wybór ryb do akwarium

Wiele osób zaczynających z akwarystyką jedzie do sklepu, gdzie zaopatrują się od A do Z i następnie myślą, jakie rybki akwariowe dla początkujących kupić. Po czym zaczynają się problemy, bo różowa nie pasuje do zielonej, a niebieska jest za duża do akwarium. Szara zje kupione rośliny, a żółta resztę wykopie.

I cały plan spalił na panewce, bo mama chce ryby, tata rośliny, a dzieci kolorowy wulkan z bąbelkami. Oczywiście w niektórych sklepach kupią to wszystko razem, nieświadomi swojego los. Może im się poszczęścić, gdy sprzedawca odwiedzie ich od takiego miksu i każdy będzie niezadowolony, ale przynajmniej osiągną kompromis.

A to dopiero początek. Do tego dochodzi obsługa akwarium. W poniedziałek Markowi się nie chciało, we wtorek Zosia wyjechała, a w piątek sfrustrowana mama lata z miskami i ratuje to, co zostało. Całkowita podmiana, płukanie żwiru, a za tydzień dramat. A tu przecież nie o to chodziło!

Uspokajające rybki akwariowe

Akwarystyka może być czymś, co sprawi radość, a nie problem. Jeżeli chcemy rybki akwariowe dla początkujących, to musimy zacząć inaczej. Zastanówmy się, jakie mają to być ryby do akwarium i jaki w ogóle chcemy zbiornik? Czy mają tam być dekoracje, żywe rośliny, skały, czy korzenie?

Oczywiście odwiedźmy sklep zoologiczny, ale co najmniej dwa razy, z obietnicą niekupienia niczego! Nawet akwarium! Poszukajmy ryby dla siebie i po przyjeździe do domu poczytajmy o niej. Jakie ma wymagania, czy uszkadza rośliny, czy może być jedna, czy w grupie.

Dopasujmy nasze oczekiwania do miejsca w domu, gdzie ma stać akwarium. Sprawdźmy, czy jego wielkość będzie odpowiednia, czy mamy gdzie włożyć filtr, czy będziemy mieli swobodę w manipulacji przy akwarium – szczególnie jeżeli ma być roślinne. Akwarystyka wymaga cierpliwości i przemyślenia spraw przedtem. Kiedy ryby będą już pływały, zmiana czegokolwiek będzie trudniejsza, niż nam się wydaje.

Uwaga na piękne zdjęcia

W całym opisie uwzględnione są ryby do akwarium towarzyskiego. To takie, gdzie mamy różne rodzaje ryb wymagające podobnych warunków. Te warunki dotyczą nie tylko akwarium, ale też doboru gatunków ryb i ich ilości.

Istnieją takie zbiorniki jak paludarium, biotopowe czy roślinne, ale one wymagają większej wprawy i wiedzy na temat tego, jakimi prawami rządzi się mini środowisko za szkłem. Zdjęcia z takimi zbiornikami wyglądają pięknie, ale weźmy pod uwagę, że wymagały długiego przygotowania i odpowiedniej aranżacji.

Także zdjęcia ryb w internecie są często przekłamane i podkolorowane (lub przedstawiony jest samiec w barwach godowych). Używajmy takich portali, jak FishBase, na którym najszybciej zobaczymy, jak ta ryba wygląda naprawdę. Sprawdź także ten artykuł z polecanymi rybkami do akwarium.

Popularne gatunki ryb akwariowych

Nazwy i opisy trudnych ryb

Są takie ryby słodkowodne, które nie najlepiej się sprawdzają, jako przyjaciele roślin. Oczywiście są takie rodzaje podwodnych chwastów, które przeżyją, ale osadzenie ich w akwarium i późniejsza pielęgnacja będą bardzo utrudnione. Komplikacje nie są rzeczą pożądaną, więc zobaczmy jakie gatunki ryb akwariowych niszczą zielone:

 • Pyszczaki Malawi, Tanganika, Wiktoria (większość)
 • Duże pielęgnice
 • Sumy i większe glonojady (sumów i glonojadów jest dużo rodzajów).

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Łatwo pisać, ale gdy w sklepie zapytamy, czy to duża ryba i czy z Tanganiki lub Malawi, to mogą zrobić duże oczy. Może więc parę wskazówek, jak te rodzaje zidentyfikować:

 • Nazwa przeważnie zawiera wyraz „pielęgnica”
 • Ma długie wąsy (w przypadku sumów)
 • Chowa się lub siedzi w kącie (w kulce z innych przedstawicieli gatunku)
 • Często „całuje” szyby akwarium, głównie dno (nie jest tak zawsze, ale często)
 • Ryba nie pływa po zbiorniku, ale w kącie obserwuje inne ryby (a inne obserwują ją)
 • Unikamy sumów, bo mogą urosnąć za duże

Są to tylko wskazówki (od których bywają wyjątki), ale w przypadku tych ryb spiszmy nazwę i zobaczmy w Internecie co to za gagatek.

Nie dajmy się nabrać na takie rodzaje ryb słodkowodnych, jak:

 • Gurami całujące
 • Glonojad
 • Welonek
 • Bocja wspaniała

Te ryby są duże i dla bardziej zaawansowanych akwarystów (wszystkie odmiany mocno brudzą akwarium) Natomiast motylowce i pstrążenice wyskakują wysoko nad wodę (bardziej nadają się do paludarium).

Kardynałek chiński tak, ale pod warunkiem

Kiedy akwarium ma pięknie wyglądać, najlepiej celować w ryby akwaryjne pływające w ławicy. Im mniejsze, tym lepsze. W akwarystyce istnieje bardzo ważna, o ile nie kluczowa zasada, że im więcej ryb, tym więcej pracy! To tak jak z jakimkolwiek innym zwierzęciem. Z jednym psem jest mniej pracy niż z czterema.

Ławica rybek Danio pływających w akwarium, a także najlepsze gatunki ryb akwariowych do akwarium oraz ich odmiany
Gatunki ryb akwariowych, czyli najciekawsze gatunki ryb, idealne do akwarium

Gatunki ryb akwariowych ciekawe pod względem kolorów i nie tylko:

 • Neonki
 • Drobnoustki
 • Tęczanki (neonowa)
 • Kiryski
 • Miedziki obrzeżone
 • Danio (akwarium tylko dla danio – istnieją co najmniej 4 odmiany kolorystyczne)

Różne ryby akwaryjne tylko pod pewnymi warunkami mogą być dobrymi kandydatami na początek. Ich nazwy to:

 • Gupiki i platki -szybko produkują małe rybki akwariowe
 • Bojowniki – pojedynczy do akwarium ze spokojnie płynącą wodą
 • Brzanki mogą być tylko z brzankami i potrzebują karmy roślinnej
 • Zwinniki i bystrzyki to przeważnie większe ryby
 • Otoski – potrzebują dojrzałej i czystej wody
 • Kardynałek chiński – ryba zimnolubna

Akwaryjne zestawy mało absorbujące

Główną zasadę już poznaliśmy. Im mniej ryb, tym mniej pracy. Na początku nie dajmy się skusić na wypełnienie akwarium po brzegi rybami. Przyjdzie czas, włożymy więcej, ale na początek im mniej, tym lepiej. Posługujemy się łatwymi stwierdzeniami „dużo ryb” i „mało roślin”, ale ile to właściwie jest?

Dla każdego akwarium te ilości są różne. To zależy od filtra do akwarium, podłoża i wielu innych elementów. Możemy jednak sprawdzić, czy mamy odpowiednią ilość ryb. Są na to testy! Jeżeli czekaliśmy z wpuszczeniem rybek tydzień, to przy każdej cotygodniowej podmianie wody sprawdźmy NO3.

Jeżeli wychodzi kolor czerwony, to trzeba tak długo podmieniać wodę, aż test wyjdzie pomarańczowy (kiedy nie mamy za wiele roślin). W akwariach roślinnych to działa inaczej, bo NO3 to składnik nawozów potrzebny do wzrostu roślin (nie jedyny, bo potrzebują różne inne składniki).

Ciekawe i kolorowe akwarium

Dzieci głos mają, podobnie jak ryby, i ten głos często bywa najważniejszy przy zorganizowaniu nowego akwarium. Przyjmijmy dwa podejścia. Nie każdy jest taki sam, a akwarium nie musi spełniać identycznej funkcji w każdym domu. Dla jednych to nauka celebracji natury, a dla innych zabawa i radocha.

Dla dzieci chcących obserwować przyrodę można wybrać takie rybki akwariowe dla początkujących, jak:

 • bojownik – koniecznie krótkopłetwy (dłużej żyje i jest zdrowszy),
 • tęczanka neonowa – kolorowe i żwawe
 • mogą być żyworódki, ale dzieci mogą być świadkiem jedzenia małych rybek przez ich „mamę gupika” lub „tatę gupika”
 • neonki (kolorowe paski przykuwają uwagę)
 • mogą być danio, ale niestety z tych kolorowych część może umrzeć po zakupie

Dla tych dzieci, które chcą stworzyć własny świat, warto kupić domki, statki plastikowe, sztuczne roślinki i wszystkie ozdoby świata. Następnie do plastikowego pojemnika wkładamy piękne gumowe meduzki pływające z prądem, robotyczne ryby akwaryjne sunące w ławicy i mnóstwo innych skarbów. Tam podmieniamy wodę, kiedy chcemy, a podczas wyjazdu na wakacje wszystko „idzie spać”.

To w żadnym wypadku nie ironia. Wręcz odwrotnie. Stanowi to doskonałe przygotowanie do prawdziwych rybek słodkowodnych. Takie akwarium nie jest obrazkiem, do którego trzeba podchodzić na paluszkach, ale czymś, co jest ciekawe. Można się z nim pobawić, pogrzebać, pomieszać. Jak ma to być dziecięce akwarium, to dlaczego nie?

ikona podziel się Przekaż dalej