Gałęzatka kulista - opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja, porady
Jedna z najciekawszych roślin akwariowych, czyli gałęzatka, ma niskie wymagania i doskonale nadaje się do słabo oświetlonych akwariów. Korzystają na tym aranżacje w krewetkariach i nanoakwariach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Gałęzatka kulista jako ozdoba
Gałęzatka kulista, czyli Aegagropila linnaei (dawniej: Cladophora aegagropila) to zielenica, która jest bardzo łatwa w uprawie. Wymaga tego samego, co glony, którym nie trzeba za wiele do rozwoju w akwarium. Jest idealna do krewetkariów i nanoakwariów jako drobna ozdoba, która pasuje do większości aranżacji.
Może być stosowana jako kulka lub rozłożona na siatce, symulując trawnik. Także często widujemy ją osadzoną na korzeniach, czy kamieniach, gdzie może porastać element, do którego jest doczepiona. Nie wymaga wiele światła, podobnie jak anubias, czy microsorum.
Jej zastosowanie jest powszechne i szerokie, ale gałęzatka nie pozostaje bez wad. Nasz kulisty glon może zacząć mocno porastać szyby, podłoże czy rośliny akwariowe. Należy się trzymać na baczności, żeby się nie rozszalał w zbiorniku, a będzie stanowił ciekawą ozdobę na długi czas, bo wolno rośnie, ale i wolno się rozpada.
Utrzymanie kulki glonów
Bezproblemowa uprawa
Gałęzatka kulista to roślina, która jest glonem, więc nie tworzy liści, łodyg, czy korzeni. Jest po prostu zwartą kulką zielonych włosków ściśle przylegających do siebie. Małe kulki są zielone przez całą szerokość, ale większe stają się puste (brązowe) w środku. Mogą też występować w formie „dywanu”, ale rzadko udaje się ją poprowadzić w wybrany sposób.
Nie jest tym samym, co mech kulisty, który stosuje się do aranżacji kompozycji roślinnych na ścianach. Ten nie nadaje się do utrzymania pod wodą, bo faktycznie jest porostem, a nie mchem. Mech kulisty potrzebuje dużej wilgoci w środowisku, ale nie lubi pełnego zanurzenia.
Poza tym mech do akwarium jest o wiele trudniejszy niż uprawa gałęzatki. Jeżeli mamy standardowe oświetlenie, żwirek na podłożu i zastanawiamy się czym wypełnić akwarium, w którym jest nurzaniec śrubowy lub nurzaniec olbrzymi, to Aegagropila linnaei (dawniej: Cladophora aegagropila)będzie idealnym wyborem.
Wymagania gałęzatki kulistej
Ta roślina ma tak małe wymagania, że praktycznie żadne oprócz podstawowego oświetlenia. Wystarczą jej nawozy dostarczane przez ryby, bo gałęzatka bardzo wolno rośnie. Można powiedzieć, że bardziej się rozsiewa, niż rośnie, bo nie chodzi o zwiększenie kulki, ale pojawienie się zielonych kłaczków w akwarium.
Dlatego jest doskonała dla krewetek, które ją uwielbiają. Dostarcza im niewyczerpanego zapasu pokarmu, a one niezawodnie oczyszczają całe akwarium z glonów. Ponadto taka kula do akwarium ma bardzo korzystny wpływ na wodę, bo jako glon produkuje sporo tlenu.
Co prawda takie rośliny, jak nurzaniec śrubowy lub nurzaniec olbrzymi są o wiele szybciej rosnące, niż gałęzatka, czy anubias, ale trudno je zmieścić w 20 czy 30 litrowym akwarium. Jeżeli w zbiorniku mamy tylko drobne rybki i krewetki, to większa roślina nie będzie miała wystarczającej ilości nawozu do wzrostu. Sprawdź także ten artykuł z TOP 10 najciekawszych roślin akwariowych.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Niska cena i duża trwałość
Taka zielona kula doskonale zastępuje mech do akwarium, który należy przytwierdzić do korzenia lub kamienia. Aegagropila linnaei (dawniej: Cladophora aegagropila) wystarczy położyć na dnie i już zmienia wygląd zbiornika, a nie musimy jej do niczego przytwierdzać. Jeżeli chcemy, możemy rozpłaszczyć kulkę i obłożyć nią jakiś korzeń czy kamień.
Cena gałęzatki jest stosunkowo niska i sygnalizuje, że jej uprawa jest łatwa. Faktycznie, jedynym ograniczeniem jest tempo wzrostu, ponadto w akwarium nie zrobią nam się nowe gałęzatki. W większości zbiorników taka kula bardziej trwa, niż rośnie. Nie trzeba jej w związku z tym przycinać, ale też może się szybko znudzić.
W związku z glonowym pochodzeniem gałęzatki trzeba uważać, żeby nie stosować preparatów przeciw glonom, bo szybko pozbędziemy się kulki z akwarium. Każda forma preparatu spowoduje, że gałęzatka się rozpuści. Natomiast mech do akwarium, anubias, nurzaniec śrubowy i nurzaniec olbrzymi nie poniosą żadnej szkody.
Bycie glonem zobowiązuje
Gałęzatka wydaje się być idealna, bo jej cena jest niska i może wytrwać nawet parę miesięcy bez światła, więc jej wymagania są najniższe z możliwych. Najczęściej jednak pojawiają się na niej glony i zaczyna marnieć. Ta roślina nie lubi bardzo żyznego, przerybionego zbiornika.
Najlepiej, jeżeli będzie w małym akwarium z jeszcze mniejszą ilością ryb, a najlepiej krewetek. Jeżeli chcemy ją trzymać w akwarium towarzyskim, to pamiętajmy, żeby ją regularnie oczyszczać z pyłu, który się na niej gromadzi. Wystarczy parę razy zdusić kulkę w wodzie spuszczonej z akwarium.
Inaczej będzie taki efekt, jak byśmy włożyli do zbiornika mech kulisty. Po jakimś czasie zacznie znikać i marnieć. Nawet najmniej wymagający glon może narobić sporo kłopotu, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o czystość zbiornika, w którym pływają nasze ryby.