Filtrowanie wody ważniejsze niż aranżacja akwarium

Filtr akwariowy to serce i dusza naszego zbiornika. Najważniejsze urządzenie, jakie w nim będzie. Na tym naprawdę nie warto oszczędzać. Nigdy. Niezależnie od tego, czy mamy akwarium biotopowe, roślinne, czy same skały. Wydajny filtr zawsze będzie najlepszym ułatwieniem przez cały czas funkcjonowania naszego akwarium.  Oszczędzi nam podmian, walki z glonami, brudu i wielu innych nieprzyjemności. Objawy chorób bakteryjnych takie jak posocznica u ryb zostaną wspomnieniem.

Do akwariów z dużą ilością ryb najlepsze są kubełkowe. Do średnio zarośniętych i mniejszą ilością ryb wystarczą wewnętrzne. Najbardziej zaawansowanym i wydajnym systemem filtracji będzie sump, a dla krewetek wybierzmy gąbkę z napowietrzaniem. Najlepiej poznać funkcje filtrów przez opis jak dany model działa. Wtedy zobaczymy, że różne rodzaje są przeznaczone do konkretnych zadań.

Głównym podziałem sprzętu jest ten na następujące filtry akwariowe: filtr zewnętrzny i filtr wewnętrzne. Zewnętrzne są stawiane poza akwarium i doprowadzana jest do nich woda rurkami, a wewnętrzne znajdują się w akwarium i woda nie jest wyprowadzana na zewnątrz. Filtrowanie odbywa się cały czas w akwarium. Jeżeli dysponujemy mniejszym funduszem, lepiej zdecydować się na filtr wewnętrzny, i nie jest to kwestia ceny samego sprzętu. Bardziej kwestia tego, jakie będą straty przy puszczeniu starej uszczelki w filtrze podczas naszych wakacji zagranicznych czy innych, dłuższych wyjazdów.

Filtr wewnętrzny i filtr zewnętrzny zawsze wart swojej ceny

Filtry akwariowe kubełkowe to filtry zewnętrzne. Cena tego sprzętu jest zdecydowanie najwyższa. Im lepsze wykorzystane komponenty tym dłużej filtr działa bezawaryjnie. To urządzenie – pojemnik, który stawiamy niedaleko akwarium. Najczęściej pod nim, chowając filtr w szafce. Pojemnik jest szczelnie zamknięty, a od niego odchodzą dwa węże do akwarium. Jednym woda wpływa do filtra, a drugim wraca do akwarium. Najczęściej mają trzy wkłady filtracyjne: gąbkę, węgiel i ceramikę. Zdecydowaną zaletą filtra zewnętrznego jest to, że cały brud wyprowadzany jest poza akwarium. Kiedy czyścimy urządzenie, po prostu zamykamy zawory i odpinamy węże, a następnie płuczemy wkłady. Parametry takie jak NO2 pięknie trzyma w ryzach przez długi czas, więc posocznica u ryb nam nie grozi. Akara pomarańczowopłetwa, pyszczak czy welon mogą pływać spokojnie. Z takim filtrem aranżacja akwarium jest łatwa, bo nie ma wewnątrz dużych urządzeń. Filtry zewnętrzne mają często wbudowane dodatki, jak lampa UV do akwarium, grzałka, czy elektroniczne sterowanie. Pamiętajmy jednak, że najważniejszą funkcją filtra jest usuwanie azotu. Każdy dodatek w kubełku obniża efektywność jego podstawowej funkcji.

Zewnętrzny kubełkowy filtr akwariowy
Filtr do akwariium krok po kroku, czyli filtry akwariowe, rodzaje, modele i cena

Kolejnym modelem filtrów są kaskady. Cena tych filtrów kształtuje się na średnim poziomie. To pojemniki zawieszane na akwarium po zewnętrznej stronie. Podobnie jak kubełki mają rurkę zasysającą wodę do pojemniczka, ale woda wraca przelewając się przez jedną ze ścianek pojemniczka. To ścianka, która zahacza o akwarium i w ten sposób woda wraca do zbiornika. Kaskady mają małą wydajność i często się zamulają, więc kiedy taki filtr kupimy, musimy liczyć się z częstym czyszczeniem. Wiele jest tu kwestią wkładów filtracyjnych, które mają często formę paneli wkładanych w szyny pojemnika. W przypadku, gdy chcemy zapobiec częstemu zamulaniu, możemy włożyć samą gąbkę do pojemnika. Kaskady są często stosowane w krewetkariach. Wtedy mają dodatkowy prefiltr. To zwykła gąbka nałożona na rurkę zasysającą zapobiegająca dostawaniu się krewetek do pojemnika filtra. Kaskada doskonale sprawdza się też jako napowietrzacz. Aranżacja akwarium musi przewidywać, że tylna ściana akwarium będzie miała intensywny ruch tafli wody. Delikatne rośliny mogą się pod nią połamać.

Filtry akwariowe i wodospad kaskadowy
Jakie filtry akwariowe wybrać, czyli rodzaje filtrów do akwarium, porady i cena zakupu

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Sumpy to filtry akwariowe, które składają się ze zbiorników szklanych, montowanych najczęściej w szafce pod akwarium. Jest to filtracja, która może być niezależna, albo może stanowić element bardziej skomplikowanego układu. Daje możliwość połączenia z ogrzewaniem, odpienianiem białek, mineralizacją. To system często stosowany w dużych zbiornikach i w akwariach morskich. Takie filtrowanie najlepiej stabilizuje parametry wody i bezpieczeństwo biologiczne w akwarium. Sump nie kosztuje dużo, pod warunkiem, że wiemy jak go porządnie zrobić. Wtedy nie ma znaczenia czy w akwarium pływa amfitrion, czy akara pomarańczowopłetwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat filtra odwróconej osmozy?

Woda i jej filtrowanie w akwarium - pompka, gąbka i azoty

Filtry gąbkowe zasilane pompą to bardzo popularna forma filtracji. Trzeba jednak pamiętać, że wkład filtracyjny, jakim jest gąbka ma w akwarium kontakt z światłem. Procesy rozkładu materii organicznej odbywają się jakby „na wierzchu” w zbiorniku. Przy niedostatecznym oczyszczaniu gąbki i zamuleniu mogą doprowadzić do rozwoju krasnorostów (najczęściej przy twardszej wodzie) i glonów nitkowych (przy bardziej miękkiej wodzie). Takie filtrowanie jest najlepsze przy małej ilości ryb i odpadków w akwarium. Często wylot filtra tworzy bąbelki powietrza, jak napowietrzacz (bardziej spełniający funkcję wytrącania dwutlenku węgla niż faktycznego napowietrzania wody). Cena tego systemu jest niska, ale zależna od mocy pompy. Przy gąbkach zawsze lepiej jest kontrolować co tydzień parametry wody takie jak PO4 i NO2

Filtr gąbkowy w akwarium
Filtr do akwariium krok po kroku, czyli filtry akwariowe, rodzaje, modele i cena

Bardzo zgrabnym rozwiązaniem filtracyjnym jest pojemniczek wkładany do środka akwarium, w którym jest miejsce na gąbkę, a na górze jest pompka przepychająca wodę przez wkłady w pojemniku. Tu osady odsysane ze zbiornika są zakryte przed światłem, a przy odpowiednim umieszczeniu wkładów, mało osadu dostaje się z powrotem do akwarium. Problematyczne jest tylko czyszczenie takiego filtra, bo przy wyjmowaniu z wody cała zawartość jego wnętrza wylewa się do akwarium. Dobrze jest przed wyjęciem filtra włożyć go do małego pojemniczka w akwarium lub szklanki, żeby osad nie dostał się z powrotem do akwarium. W tym przypadku cena często kształtuje się w zależności od „zgrabności wykonania” filtra. Im mocniejszy i wygodniej się go czyści – tym więcej kosztuje.

Filtrem odchodzącym powoli w niepamięć, ale nadal całkiem popularnym w krewetkariach są gąbkowe filtry akwariowe. Taki sprzęt działa na zasadzie pompy venturiego. Ruch wody wymuszany jest przez gaz wpompowywany pod ciśnieniem (przez napowietrzacz). Woda przepływa przez gąbkę. Następnie dostaje się w strumień bąbelków powietrza, które pchają ją do góry. Wypływa specjalną rurką, aby znowu od dołu wrócić do gąbki. To doskonały sposób filtracji w zbiornikach z krewetkami, bo nie ma tu ryzyka wsysania krewetek do pompy, a mała wydajność takiej pompki im nie przeszkadza. Poza tym krewetki wyjadają detrytus z powierzchni gąbki, co powoduje, że glony nie rosną jak w przypadku akwariów z większą ilością ryb. Taki filtr kosztuje niewiele, ale musimy doliczyć cenę pompki. W akwarium, gdzie jest akara pomarańczowopłetwa jedna ryba może wyprodukować więcej zanieczyszczeń, niż tygodniowa wydajność tego filtra, więc do dużych ryb raczej odpada. Nawet przy dużej gąbce.

Niezależnie od tego jakie rodzaje filtrów będą dla nas najlepsze, pamiętajmy, że lepiej większy, niż mniejszy. Za duży prąd wody można zawsze zredukować, a gdy jest za mały nie zwiększymy go w żaden sposób. Wielkość filtra nie jest ściśle powiązana z wielkością akwarium. Ważniejsza jest ilość odpadków, jakie będą produkowały ryby. Ich utylizacją ma się zająć filtr i to na podstawie NO2 mierzy się wydajność i efektywność filtracji. A najlepszym efektem jest zdrowa obsada, a nie co tygodniowa posocznica u ryb. Późniejsze nadrabianie słabego filtra lampą UV do akwarium nie doprowadzi nas długofalowo do sukcesu w utrzymaniu zdrowego ekosystemu.

ikona podziel się Przekaż dalej