Echinodorus tenellus znaczy delikatna

Echinodorus tenellus, czyli żabienica delikatna, rośnie w Amerykach Północnej, Środkowej i Południowej (zwinnik blehera pasuje nawet biotopowo – również potrzebuje mocno zasadowej wody). Ta mała roślinka ma dwie formy:

  • Nadwodna z malutkimi lancetowatymi liśćmi, wypuszcza jeden pęd, na którym pojawiają się białe lub różowe kwiaty. Są malutkie i mają tylko trzy płatki. Wyglądem przypominają dziecięcy wiatraczek.
  • Podwodna forma ma liście proste jak trawa. Jest odrobinę większa i nie kwitnie, ale jak wszystkie inne echinodorusy wypuszcza pęd z roślinami będącymi kopią rośliny matecznej.

Handlowo występują dwie odmiany Echinodorus tenellus:

  • Echinodorus tenellus tenellus
  • Echinodorus tenellus parvulus

Odmiana parvulus jest po prostu mniejsza od tenellus. Jednak bardziej wymagająca względem ilości światła. Dla początkujących akwarystów lepsza może okazać się tenellus. Odmiany nie są uznawane taksonomicznie. Podobnie jak nazwa Helanthium tenellum . Jedyną poprawną nazwą jest Echinodorus tenellus.

W naturze rośnie zarówno pod, jak i nad wodą. Formy submersyjne występują tylko przy płytkich zbiornikach i tam, gdzie wysoka roślinność nie zasłania dostępu do światła.  Lubią podłoże bardzo żyzne, może to być piasek lub torf. Na stanowiskach naturalnych, gdzie rośnie echinodorus tenellus, podłoże jest silnie zasadowe i występuje duża ilość osadów organicznych. To najmniejsze echinodorusy występujące w naturze. Echinodorus parviflorus Tropica jest rośliną wyłącznie hodowlaną.

Podłoże i akwarium dla Echinodorus tenellus

W przypadku tego echinodorusa akwarium może być małe. Już 20 litrów jest wystarczające do ładnej ekspozycji takiej rośliny. W tym względzie tenellus jest wyjątkiem w całym rodzaju (mały jest jeszcze tylko Echinodorus tropica), bo generalnie echinodorusy to bardzo duże rośliny akwariowe. Jego drobna budowa ma swoje wady. Na dnie akwarium potrzebuje dużo mocnego światła do wzrostu (więcej niż łodygowa limnophila sessiliflora). Wtedy zarośnie gęsto i będzie jasnozielony. Przy słabszym świetle między roślinami są dłuższe odstępy i pojedyncze „gniazdka” mają mało liści, trzeba się trochę naczekać, zanim powstanie z niego trawnik.

Żabienica delikatna bardzo lubi żyzne podłoże. Prawidłowe sadzenie jest bardzo ważne przy tej roślinie. Ta roślina najpierw wzmacnia system korzeniowy, a dopiero później rozwija liście. Warto go pilnować, jeżeli chcemy mieć echinodorusa w określonym miejscu w akwarium, bo potrafi niepostrzeżenie wypuszczać nowe roślinki spod ziemi w różnych nieprzewidzianych miejscach. Można go posadzić na żwirku w nowo założonym akwarium, ale trzeba mu dać więcej czasu na wzrost. Przy starszym zbiorniku o żyznym podłożu urośnie zdecydowanie szybciej. Nie potrzebuje dużo nawozów w słupie wody. W przeciwieństwie do roślin z łodygą takich jak Limnophila sessiliflora. Osady organiczne na podłożu są przeważnie wystarczające. Głównie zależy to od ilości światła w zbiorniku. Odmiany parvulus i tenellus mają takie same wymagania nawozowe. Sadzenie przeprowadzamy w taki sposób, żeby nie uszkodzić korzeni i włożyć je w całości do podłoża. Najpierw trzeba zrobić zagłębienie, żeby jak najmniej wyginać korzenie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, na rośliny, sprawdź także ten artykuł o moczarce kanadyjskiej w akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Generalnie żabienica delikatna rośnie optymalnie przy ograniczonym nawozie i standardowym oświetleniu. Jeżeli zależy nam na dorodnych roślinach lub mamy tylko echinodorusy, można obniżyć pH i zainwestować w podłoże aktywne. Przy dużej ilości światła będą rosły bardzo szybko. Do hodowli w celu rozmnożenia i uzyskania kwiatów trzeba zastosować podłoże aktywne lub torf. Podstawowym wymaganiem jest wówczas sadzenie w kwaśne podłoże i dużo światła. Z racji, że tenellus wygląda w uprawie submersyjej podobnie jak w emersyjnej, rzadko kto decyduje się na jego nadwodną uprawę.

Żabienica za delikatna na sumiki

Jak w przypadku każdej rośliny trawnikowej, należy zapewnić mu dostęp do jak najbardziej intensywnego oświetlenia. Nie powinien być zasłaniany przez inne rośliny, przynajmniej z samego przodu zbiornika. Przeważnie występuje na pierwszym planie, ale przy akwariach poniżej 30 litrów może stanowić drugi a nawet trzeci plan (jeżeli chcemy go posadzić na przykład w iwagumi). Żeby tenellus się nie rozpanoszył po całym podłożu, można zastosować bariery w podłożu, które zatrzymają jego korzenie i pędy tam, gdzie chcemy go mieć i w żadnym innym miejscu. Jednak nie może być wtedy drobna granulacja i wysoka żyzność podłoża, bo zaczną powstawać strefy gnilne. Możemy go zasadzić w małym akwarium z Echinodorus tropica. Wtedy obydwie rośliny mogą się przerastać. Limnophlia sessiliflora będzie miała problem, żeby dorodnie rosnąć, nie lubi „tłoku” z korzeni w podłożu.

Struktura wzrostu Echinodorus tenellus

Echinodorus tenellus w akwarium
Jakie wymagania ma echinodorus tenellus, żabienica delikatna, czyli hodowla krok po kroku

W krótkim czasie od zasadzenia Echinodorusa tenellus nie powinniśmy mieć takich ryb jak pielęgnice, pielęgniczki, sumy i zbrojniki. Ta roślina akwariowa potrzebuje trochę czasu, żeby się ukorzenić, a każdorazowe wyrwanie z podłoża mocno ją osłabia. Każda roślina z rozłogi będzie od razu przyczepiać się do podłoża, wytwarzać korzenie i liście. Kiedy damy jej trochę czasu, można wpuścić „podkopywaczy”, bo korzenie utrzymają rośliny w podłożu, a gęste rozkrzewianie uniemożliwi rozerwanie łodyg. Oczywiście duży zbrojnik lub sum zawsze da radę gdzieś się wcisnąć, więc należy unikać takich ryb jak Hypancistrus dolichopterus, czy Platydoras costatus. Doskonale przy otwartych akwariach w stylu iwagumi prezentują ję na przykład zwinniki blehera.

Echinodorusy były w akwarystyce praktycznie od jej początków. Są mało wymagające, a przy okazji odporne na zmiany parametrów wody. Ta roślina akwariowa jest ładniejsza niż większość z jej rodzaju i ma wyższe wymagania świetlne. Dla akwarium ozdobnego z innymi rodzajami roślin nadaje się idealnie.

ikona podziel się Przekaż dalej