Duch Amazoński (Brazylijski) – opis, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja
Duchy amazońskie są fascynującymi rybami. Nie tylko z powodu wyglądu. Potrafią wykrywać prądem swoje ofiary. Co prawda, choinki podłączonej do akwarium nie zapalą – jak węgorz elektryczny - ale znaleźć krewetkę już potrafią. Opis ducha nie należy do najłatwiejszych zadań, ale poznasz go z lektury artykułu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Przyjazny duszek i nożowiec w jednym
Duch amazoński z pewnością istnieje
Jego łacińska nazwa to Apteronotus albifrons, czyli apteros – bez skrzydeł (płetwy ogonowej), notus – tył. Krótko mówiąc „ryba bez płetwy z tyłu”. Trzeba tu oddać Linneuszowi dużą obrazowość tego opisu. Duch amazoński jest czarny i - jak pokazuje zdjęcie – na końcu ciała ma specyficzne białe paski. A dlaczego duch? Bo jak go wpuści do akwarium, to więcej się go nie zobaczy. Dlaczego? O tym za chwilę.
Elektryzujący nożowiec
Duch brazylijski, jak sama nazwa wskazuje, mieszka w Brazylii. Ale nie tylko tam, bo jeszcze w Wenezueli, Gujanie Francuskiej, Peru i Ekwadorze. W jego naturalnym środowisku jest piasek i liście i… w sumie tylko tyle. Woda jest mętna i ciemno-brązowa. Nic nie widać na wyciągnięcie dłoni. I właśnie dlatego duch musiał sobie jakoś pomóc w szukaniu ofiar. Lokalizuje je przez impulsy elektryczne. Poza tym posiada umiejętność pływania wstecz, co wygląda zaskakująco. Zdjęcie tego nie eksponuje, ale właściwie to nie duszek, tylko duszysko. Dorasta bowiem do 50 cm! Potrzebuje więc akwarium minimum 150 centymetrów długości. Inaczej nawet nie zakręci, ale ewentualnie popłynie wstecz.
Ryba duch nie lubi dusznego akwarium
Nożowiec to nie samica bojownika czy brzanka brokatowa
Apteronotus albifrons musi mieć wielkie akwarium. Podłoże to obowiązkowo drobny piasek. Niektóre osobniki lubią się w nim zakopywać po sam grzbiet! Muszą mieć mnóstwo korzeni, gałązek i wyschniętych liści. Jak się komuś nie podoba taki wystrój to niestety i tak nie ma wyjścia. Duchy bowiem potrzebują odpowiednich parametrów wody:
- pH około 7
- twardość ogólna 8-12 stopni niemieckich
- temperatura 23-28⁰C
Trudno je uzyskać bez odpowiedniego wystroju. Dlaczego te parametry są tak ważne? Bo duszki są wrażliwe na obecność związków azotowych w wodzie. Tam, gdzie mieszkają, woda jest bogata w garbniki, które są naturalnym środkiem dezynfekującym. W naszej wodzie nie ma ich wcale, więc musimy je sztucznie wytworzyć, albo pilnie dbać o czystość wody. Inaczej choroba bakteryjna (albo ospa rybia) murowana. Pamiętajmy o tlenie w wodzie, duch brazylijski to ryba rzeczna!
Ryba duch, a cena bardzo realna
Apteronotus albifrons są drogie. Kosztują od 30 do 50 złotych. Cena wynika z trudności w utrzymaniu i hodowli. W sumie można je rozmnożyć, ale problem jest w zapewnieniu odpowiednich warunków. Zdecydowanie odradza się nożowca początkującym akwarystom. Zamiast tego lepiej wybrać słodkie sumiki akwariowe z rodzaju Tatia albo Mystus. Są równie sumiaste, wąsiaste i słodkie. I niegroźna im żadna ospa rybia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wypławkach w akwarium?
Karmienie ducha jest łatwe, gorzej z resztą
Każdy o nim wie, ale nikt nie widział
Duchy są samotnikami. Może być tylko jeden nożowiec. To nocne ryby akwariowe, więc w trakcie dnia pozostają ukryte, a po zgaszeniu światła zaczynają buszować. Ryją w piasku jak prosiaczki przemieszczając nasze skrupulatnie posadzone delikatne roślinki. Musimy więc pomyśleć o takich, które się dobrze i szybko ukorzeniają. Zaliczają się do nich:
- Żabienice -
Echinodorus
- ozelot
- reiners kitty
- amazonicus
- bleheri
-
Zwartki - Cryptocoryne
- wendtii
- aponogetifolia
- nevillii
-
Nurzańce – Vallisneria
- asiatica
- natans
- rubra
- spiralis
Duszkom koniecznie trzeba urządzić z korzeni porządną kryjówkę na dzień, żeby miały się gdzie chować. Kiedy patrzy się na duchy brazylijskie stojące na sztorc z otwartymi paszczami, przepychające się o wyższe miejsce w grupie – bezcenne. Można wykonać przepiękne zdjęcie.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Małe porcje zawsze zdrowe
Karmienie duszków to pestka. Najlepiej jest wrzucić im jedzenie przed zgaszeniem światła w akwarium. Wsuwają robaczki, skorupiaczki, suche jedzenie, pellet. Zaleca się karmienie ich mrożonkami. Różnorakie miksy dają okazję do wzbogacenia pokarmu. Nie powinien być w większych kawałkach ze względu na ich małą paszczę. Może się to wydawać śmieszne, ale faktem jest, że zdarza im się „przytkać”. Cena takiego zakrztuszenia może być wysoka.
Prosty opis skomplikowanej sprawy
Hodowla tych ryb akwariowych jest bardzo łatwa. Wystarczy zasymulować odpowiednie warunki klimatyczne, czyli zmianę parametrów wody w zależności od tego, czy występuje pora sucha, czy deszczowa. Pominąwszy już fakt dużej konkurencji między tymi rybami i ich wrodzonej antypatii do siebie. Może jednak rozmnażanie duszków zostawmy tym, co mają do dyspozycji akwarium minimum 1000 litrów i naprawdę bardzo dużo czasu.
Duch brazylijski to prawdziwy domator
Rozmiar akwarium ma znaczenie
Duszek jest mocno związany ze swoim środowiskiem naturalnym. O dziwo, w Ameryce Południowej Apteronotus albifrons ma się bardzo dobrze i występuje w wielu miejscach. Ich populacje są całkiem stabilne. Amerykanie boją się, czy czasami nie zawita do Ameryki Północnej jako intruz. Jednak w akwarium trzeba mieć dużo szacunku do specyfiki tej ryby, jej wyjątkowego charakteru, a szczególności do rozmiaru! Nie każdy chce mieć ciemne puste akwarium na pół pokoju. To duszek dla akwarystycznych koneserów.
Elektryczna i delikatna rybka
Jak to puste akwarium? To ryba duch nie toleruje towarzystwa? Ależ toleruje, wcale mu towarzystwo nie przeszkadza. Tylko nie może to być ani agresywna pielęgnica, ani silnie terytorialny zbrojnik. Duchy mają wrażliwą skórę i może im się przydarzyć choroba bakteryjna (lub ospa rybia). To nie to co glonojad, którego pielęgnica dziobie przez pół dnia, a on sobie z tego nic nie robi. Może też być tak, że gdy wrzucimy do akwarium małą rybkę, to podamy duchowi cenny obiad. Tu obowiązuje stara akwarystyczna zasada – jak coś się rybie mieści do pyska, to znaczy, że będzie próbowała to zjeść. Trzeba stosować półśrodki. Może pływać z rybami akwariowymi ławicowymi, większymi od neona. Oto towarzystwo dla dorosłego nożowca:
- Anostomus anostomus (18cm)
- Poziomnik pręgowany Leporinus affinis (25cm)
- Płaskobok Metynnis hypasuchen (15cm)
- Żaglowiec skalar Pterophyllum scalare (15cm) – pielęgnica, ale składa ikrę wysoko w akwarium
Kiedy duch będzie mały, mamy większy wybór:
- Świecik kongolański Phenacogrammus interruptus
- Bystrzyk kolumbijski Hyphessobrycon columbianus
- Żałobniczka Gymnocorymbus ternetzi
- Miedzik obrzeżony Hasemania nana
A to tylko ryby z Ameryki Południowej. Pomieszanie z innymi kontynentami daje mnóstwo możliwości. Jak się ktoś uprze, może nawet pływać z nim brzanka brokatowa albo samica bojownika.
Pielęgnice południowoamerykańskie mogą być, ale tylko jeśli ilość kryjówek i wielkość akwarium na to pozwala. Hodowla innych ryb z duchami to utopia. Ikra tajemniczo znika po nocy…
Potraktujmy sprawę poważnie
Skoro utrzymanie i hodowla są takie trudne, to może inna ryba? Duch amazoński jest nie dla was, jeżeli ma tam pływać radosna kolorowa rybka. Jednak dla tych, którzy chcą nocnego przyczajonego zabójcę rażącego prądem, to idealny wybór. Zapewni wam wiele emocji z obserwacji akrobatycznych popisów i nieśmiałego charakteru. W końcu nie na darmo rdzenne amazońskie plemiona ich unikają. Wierzą bowiem, że w ciałach tych ryb mieszkają duchy. Niekiedy bardzo złe… Dla strachliwych niech zostanie brzanka brokatowa i samica bojownika… bez ducha!