Danio margaritatus - charakterystyka, wymagania, hodowla, rozmnażanie
Rozmnażanie danio nie należy do najtrudniejszych zadań w akwarystyce. Wbrew pozorom ich długotrwałe utrzymanie w zdrowiu i wysokie wymagania żywieniowe, bywają znacznie trudniejsze do spełnienia, niż akurat dochowanie się małych rybek.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o danio.
Mała perłowa ryba w akwarium
Danio margaritatus to inaczej danio perłowy (perłowe) lub microrasbora galaxy. Bywa też nazywany Danio niebiańskie lub razbora galaxy. Skoro ryba ma tyle nazw, może to oznaczać tylko jedno: jest wyjątkowo piękna. Ten przypadek to w zupełności potwierdza.
Została odkryta niedawno, ale stała się bardzo popularna dzięki swojej urodzie i wielkości. Dorasta bowiem do zaledwie 2 cm. 30-litrowe akwarium będzie dla niej w zupełności wystarczające, więc jej utrzymanie nie stwarza większych trudności.
Ciało tych ryb jest ciemnoniebieskie i usiane drobnymi jasnymi kropkami (stąd mogła się zabrać nazwa „niebiańskie” – od jasnych gwiazdek na ciemno-niebieskim tle). Płetwy są czerwone lub pomarańczowe. Samce mają więcej czerwonego koloru w okolicy brzucha. Są też o wiele smuklejsze, niż samice.
Danio perłowy nie jest drogi, a jego cena to około 8 zł za sztukę. To sugeruje, że hodowla nie jest trudna, ale sprawdźmy, jak to się ma do realiów pojedynczego akwarium. To, że ryba 5 razy mniejsza, niż molinezja złota, nie potrzebuje dużego akwarium, nie oznacza, że ma niskie wymagania.
Różne oblicza danio
Ryba niebiańska tylko z wyglądu
Utrzymanie danio margaritatus w małym akwarium nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Relacje między tymi rybami potrafią być dość gwałtowne – szczególnie gdy chodzi o względy samic. Samce nieustannie się puszą i przepychają, udowadniając, który jest najważniejszy w grupie. To jednak nie agresja terytorialna, jak w przypadku ryb apistogramma.
Dlatego ważne jest umieszczenie w zbiorniku roślin. Mogą to być gęste krzaki, takie jak staurogyne, hydrocotyle japan, micranthemum umbrosum, czy ceratopteris. Ryby będą mogły się schować w ich gąszczu, nie rzucając się w oczy po przegranej rywalizacji. To dla nich bardzo ważne, bo gdy tego nie mają, stopniowo przestają jeść.
Doskonałe schronienie tworzą mchy, bo są gęste i zwarte. Kiedy mamy ich sporo, możemy dać więcej ryb, dopóki każde danio niebiańskie znajdzie sobie odpowiednie miejsce. U danio perłowego, podobnie jak u wielu innych ryb tworzących ławice o dużej rywalizacji, bogactwo wnętrza akwarium jest nawet ważniejsze niż jego wielkość.
Danio margaritus - karmienie małej rybki
Danio perłowe jest bardzo trudno wykarmić. To zupełnie inna sytuacja, niż ta, gdzie ryby łapczywe jak molinezja złota, czy pyszczak red red rzucą się na wszystko, co spadnie w największe zakamarki akwarium. Wszystkie osobniki danio margaritatus muszą być równo najedzone, bo gdy ten ostatni nie dojada, to można go już spisać na straty. Rozwiązań jest trochę i możemy wybrać sobie takie, które nam najbardziej odpowiada.
Możemy podawać rybom pokarmy gotowe często i w mniejszych ilościach. Najlepsze są małe i miękkie lub takie, które możemy rozgnieść na pyłek. Wadą tego sposobu karmienia jest duża ilość odpadków, którymi następnie dokarmiamy ślimaki. Przez mały rozmiar granulek, nie widzimy, ile ryby zostawiły.
Doskonałym sposobem karmienia jest podawanie nicieni mikro lub węgorków octowych. Gdy mamy hodowlę w domu, zawsze dysponujemy świeżym jedzeniem, które nie opada, a pływa przez dłuższy czas, więc ryby będą je jadły w miarę równomiernie. Każda wyłapie coś dla siebie.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Danio margaritatus a apistogramma
Najlepiej trzymać te ryby z krewetkami, bo nie będą przez nie zaczepiane, a same niestety mogą wsunąć jakąś małą czerwoną chrupiącą przekąskę. Oczywiście nie dorosłe krewetki, ale małe lepiej powinny się chować. Dlatego też tak ważne są żywe rośliny w zbiorniku.
Za to dorosłe krewetki idealnie posprzątają po microrasbora galaxy. Wyjedzą wszystko, co opadło na dno i będą skubały glony z roślin. Są też bardziej skuteczne, niż ślimaki w poszukiwaniu czegoś pysznego i naturalnie ograniczają liczebność mięczaków. Danio to nie molinezja złota czy pyszczak red red, że wyskubią każdą nitkę zielonego.
Danio perłowe niekiedy podjadają młode krewetek, ale nie w takiej ilości, żeby wyciąć wszystkie osobniki. Może wolniej będą pojawiały się nowe pokolenia, ale na pewno dadzą radę i to połączenie jest bardzo trafione. Natomiast inne ryby nie do końca współpracują z ławicą microrasbora galaxy. Przeważnie wszystkie ryby są wówczas bardziej zestresowane – a co za tym idzie – agresywne. Takie ryby jak molinezja złota, pyszczak red red, czy apistogramma nie nadają się jako towarzysze ze względu na różnicę wielkości. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli danio pręgowanego?
Rozmnażanie danio w akwarium i cena
Hodowla tej ryby jest bardzo prosta. Wystarczy akwarium, do którego wpuszczamy dorosłe najlepiej o proporcjach 1 samiec do 6 samic, żeby ostra rywalizacja nie płoszyła samiczek. pH około 7 (im mniej twarda woda, tym lepsza) i bardzo dużo roślin, najlepiej mchu. Temperatura 26 stopni będzie odpowiednia i jest raczej w górnym zakresie, jeśli chodzi o wymagania tych ryb. To wyjaśnia, dlaczego cena danio nie jest za bardzo wygórowana.
Gdy danio perłowe rozrzucą ikrę, wyjmujemy dorosłe osobniki, bo wyjedzą świeżo wyklute rybki. Zmniejszamy oczywiście przepływ wody do minimum, żeby nic nie zassało naszej ikry. Trzeba mieć w zanadrzu przygotowaną hodowlę zooplanktonu. Jak to zwykle bywa, rozmnażanie danio nie jest tak trudne, jak wykarmienie małych.
Do zbiornika na oknie wrzucamy różne rzeczy z akwarium i nalewamy wody z podmiany. Po jakimś czasie woda zmętnieje (najlepiej na biało) i wtedy doskonale nadaje się do podawania małym danio. Przepis jest dość prosty, ale otrzymanie takiej hodowli nie zawsze kończy się sukcesem, więc warto to zrobić najpierw, zanim jeszcze podejdziemy do hodowli danio margaritatus.