Danio malabarskie - opis, wymagania, hodowla, rozmnażanie, porady
Danio malabarskie jest rzadko spotykane w akwariach. Ta rybka jest aktywna jak bocja i odważna jak tęczanka. Urodzie nie ustępuje Danio pręgowanemu, więc tajemnicą jest odpowiednia pielęgnacja. Ta ryba wymaga bezkompromisowo czystej wody.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Danio jak niszczuka krokodyla
Danio malabarskie (Devario malabricus) to zupełnie inna rybka akwariowa niż danio pręgowane. Nie chodzi o wygląd i wielkość, ale bardziej o wymagania i wygląd akwarium. Ta ryba z rodzaju devario podnosi akwarystom poprzeczkę o wiele wyżej niż przedstawiciele rodzaju danio.
Wygląd kwestią gustu, ale ta ryba akwariowa jest śliczna. Kiedy trzymamy co najmniej 10 sztuk, prezentują się cudownie. Jest odrobinę większe od danio pręgowanego, ale bardziej zwinna. To w końcu ryba rzeczna, więc jest szybka jak niszczuka krokodyla.
Ze względu na miejsce, z którego pochodzi, potrzebuje troszkę innego akwarium, niż gupik, czy platka. Niestety odrobinę trudniejszego w utrzymaniu. Jej nieustająca aktywność – podobnie jak u bocji, czy mandi małego, ma swoją cenę, a jest nią dużo miejsca do pływania.
Jak rzeczny motylowiec
Hiperaktywne Devario malabricus
Możemy wybrać dwa sposoby utrzymania danio malabarskiego. Jednym jest dużo kamieni i korzeni (niebarwiących) na dnie, a drugim obsadzenie roślinami niskimi – pierwszego, maksymalnie drugiego planu. Te zielone dodatki bardzo nam pomogą w realizacji planu utrzymania większej grupy danio.
Każdy, kto był chociaż raz nad wartką rzeką, wie, jak ona wygląda. Woda jest przejrzysta, dno czyste i pokryte kamieniami. Wartko biegnąca woda rozpryskuje się na kamieniach, często chlupiąc na boki. Roślin nie ma, ale rzeka jest płytka i dobrze nasłoneczniona.
Tak właśnie wygląda miejsce, gdzie naturalnie pływają danio malabarskie (1). To może wyjaśniać, dlaczego nasze kilkukrotne próby utrzymania tych ryb się nie powiodły. Mamy do dyspozycji akwarium, a nie rzekę. Musimy znaleźć sposób na odtworzenie takiego środowiska.
Jako towarzystwo najlepsze będą… same danio lub inne ryby średniej wielkości. Zwinniki, bystrzyki, bocje, i wiele ryb rzecznych będzie zadowolonych z takiego towarzystwa. Może nie o takiej wielkości jak niszczuka krokodyla, ale te do 10 cm już się nadadzą.
Pielęgnacja roślin i ryb w akwarium
Danio malabarski czuje się dobrze w przejrzystej wodzie. To dla niego ważne, bo wyłapuje owady z górnych partii wody i z tafli (motylowiec też, ale ten bardziej lubi wody stojące). Najlepszym sposobem na wykarmienie danio jest podawanie artemii (dorosłej), dafni, a kiedy danio są większe, to wodzienie, wazonkowce. Najlepiej na zmianę z pływającą karmą gotową, żeby uzupełnić składniki pokarmowe (2).
Woda w rzece płynie szybko i dobrze się natlenia. Odwzorowując to w akwarium, musimy mieć mocny wydajny filtr, najlepiej dodatkowy falownik lub pompę i robić duże podmiany. O tym, jak duże mają być podmiany, decyduje… ilość roślin.
Jeżeli filtr zmienia rybi mocz na nawóz dla roślin (ogólnie rzecz biorąc), to nawet przy doskonałym filtrze, musimy coś z tym nawozem (NO3) zrobić. Niestety sam nie zniknie. Mamy tu trzy rozwiązania:
- Kupić denitryfikator
- Zrobić podmianę
- Pozwolić roślinom go zjeść
Zgodnie z biotopem danio malabarskie nie potrzebują roślin, ale to my je potrzebujemy, żeby nie podmieniać wody więcej, niż musimy. Ważne jest też (jak przy wszystkich rybach rzecznych) szczelne przykrycie zbiornika, bo danio malabarski jest bezsprzecznie mistrzem skoków z akwarium (może pierwsze miejsce ex aequo ma też motylowiec). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Wymagania i rozmnażanie danio
Warto posadzić niskie rośliny na dnie akwarium, żeby chociaż trochę sobie pomóc w jego utrzymaniu. Same kamienie i korzenie nie zużyją nawozu dla roślin i będzie nas to zmuszało do jego rozcieńczenia przez częstsze podmiany.
Danio są tak wrażliwe na czystość wody, że nawet z roślinami cotygodniowe podmiany powinny wynosić około 50% pojemności akwarium. Wtedy nie mamy się co martwić o pH, wystarczy, że będzie w zakresie 6-8 a temperatura 18-26 stopni C. Jak widać, pozostałe wymagania nie są wygórowane… chyba że chcemy zabrać się za rozmnażanie tych ryb.
Wówczas najlepiej, żeby:
- pH wynosiło 6,7
- azotyny, azotany, amoniak zero
- konduktywność 100-200 µS
- woda mocno natleniona
- temperatura 25⁰C (3)
W takim akwarium możemy przeprowadzić rozmnażanie danio, oczywiście w zbiorniku hodowlanym, bo dorosłe osobniki zjadają ikrę. Ta rybka akwariowa nie opiekuje się potomstwem. Pielęgnacja ikry jest trudna, bo trzeba często karmić młode ryby i jednocześnie dbać o czystość wody.
Danio malabarski - pielęgnacja a choroby danio
Jak zwykle najtrudniejsze okazuje się utrzymanie czystości wody. Ale to nie jedyne powody, dla których nasze danio mogą podupadać na zdrowiu. Oprócz chorób związanych ze stanem wody w akwarium mogą mieć przywry monogeniczne, jak Diplozoon indicum atakujący skrzela (4).
Jeżeli więc widzimy, że danio malabarski łapczywie pobiera powietrze, szybko oddycha lub ociera się o przedmioty, lepiej wstrzymajmy się z zakupem lub podejmijmy odpowiednie kroki, żeby nie zarazić ryb będących już w naszym akwarium.
Danio malabarski jest cudowny. Najlepsze jest to, że aktualnie nie tylko dysponujemy Devario malabricus, ale też innymi gatunkami Devario, z których każdy jest równie śliczny. Są to między innymi:
- Devario pathirana
- Devario micronema
- Devario udenii
- Devario annnataliae
Nie tylko zaplanujmy akwarium dla starego dobrego danio malabarskiego, ale może też poszukajmy mniej popularnych gatunków. To ryby nie tylko ciekawe, ale też imponujące.
- FishTaxa (2017) 2(3): 156-179, Sudesh BATUWITA, Madura DE SILVA , Sampath UDUGAMPALA, A review of the genus Devario in Sri Lanka (Teleostei: Cyprinidae), with description of two new species
- Vijverberg, J., Heidweiller, J., Sevenster, J. G., & Kortmulder, K. (2017). Food and micro-habitat partitioning among cyprinids in Sri Lankan hill-stream pools. Sri Lanka Journal of Aquatic Sciences, 22(2), 71–84. DOI: http://doi.org/10.4038/sljas.v22i2.7532
- International Journal of Fisheries and Aquatic Studies 2014; 1(4): 01-07 S. Dey, S. N. Ramanujam, B. K. Mahapatra, Breeding and development of ornamental hill stream; fish Devario aequipinnatus (McClelland) in captivity
- International Journal of Recent Research in Life Sciences (IJRRLS); Vol. 2, Issue 2, pp: (54-57), Month: April 2015 - June 2015; Shini K K, Preethakumari V M, Vasandakumar M V; Diversity Of Monogenean (Platyhelminthes) Parasites In Freshwater Fishes Of Kannur District, Kerala, India