Powszechne występowanie rozwielitki

Cena ładnej rozwielitki

Dafnia to popularny pokarm dla rybek akwariowych. Możemy ją kupić w woreczkach żywą lub mrożoną w taflach. Także suszona, czyli liofilizowana dafnia, jest oferowana przez wielu producentów karm. Każda forma ma pewne atuty, którym warto się przyjrzeć.

Najtańsza jest rozwielitka suszona. Jej cena nie przekracza 3 zł za saszetkę, więc w stosunku do innych karm, nie odbiega ceną. Dafnia mrożona jest droższa. Jedna tafla ważąca 100 gram to cena około 5 zł. Żywa jest najcenniejsza, bo jedna torebka 20 g kosztuje 2 zł.

Kiedy mamy mało ryb, takie ceny nas nie zrażą, ale przy większej ilości, koszt staje się znaczący. Skoro dafnia występuje z powodzeniem naszych rodzimych wodach, może warto pomyśleć o własnej hodowli? Nie dość, że tania, to jeszcze wiadomo, w jakich warunkach przebywała.

Rozwielitka i jej odżywianie

Rozwielitka to dafnia (od łacińskiej nazwy Daphnia). Małe stworzonko zamieszkujące słodkie wody dużej części świata. Jest uznawana za jeden z rodzajów planktonu. W dogodnych warunkach rozmnaża się bardzo szybko, a młode osobniki sprawnie dojrzewają. Istnieje wiele rodzajów dafni, a najpopularniejsze to:

  • Daphnia pulex
  • Daphnia magna

Rozwielitka może rozmnażać się dzieworodnie, co znaczy, że dorosłe dafnie mają już jajeczka w ciele i nie wymagają innego osobnika, żeby powstały nowe. Potomstwo ma wówczas te same cechy, co rodzic. Dlatego okresowo dafnia rozmnaża się też płciowo. To drobne skorupiaki, podobnie jak ustonogi, raki czy kryl antarktyczny.

W zależności od gatunku, dafnie mogą mieć inny kolor, budowę, wygląd, ale zawsze żywią się przez filtrowanie wody wokół nich. Nie tylko widoczne antenki służą do falowania wody. Także małe szczecinki usytuowane na przedniej części ciała „naganiają” pokarm. Takie odżywianie zapewnia im pokarm nawet w małych zbiornikach. Nie wszystkie skorupiaki są jaroszami. Na przykład gammarusy i ustonogi są drapieżnikami. Sprawdź także ten artykuł na temat gatunków rozwielitki.

Polecane akcesoria akwariowe - ceny internetowe!

Hodowla rozwielitki

Rozmnażanie w akwarium

Dafnie możemy rozmnażać w akwarium. Musi być puste, najlepiej wystawione na działanie światła słonecznego i lekko ogrzewane. Z racji, że dafnie najlepiej rozmnażają się w temperaturze 20 stopni, warto ten fakt wykorzystać i starać się tyle utrzymywać.

Aby hodowla rozwielitki się udała, najpierw musimy przygotować jedzenie dla dafni. Jest nim fitoplankton i bakterie. Może omówmy poszczególne składniki diety:

  • Fitoplankton to nic innego jak zielona woda w akwarium
  • Bakterie widać je tylko wtedy, gdy woda staje się mleczna
  • Warto w wodzie utrzymywać dużo fosforu i azotu.

Teraz przejdźmy do zagadnienia, skąd to wszystko zabrać. Bakterie namnożą się same, a zieloną wodę uzyskamy, jeżeli wodę z akwarium z rybami damy na słońce. Skrupulatnie trzeba dodawać te składniki do naszej hodowli, bo to podstawowy pokarm dafni.

Żeby sobie trochę pomóc, możemy wrzucić do hodowli nawóz do roślin akwariowych z fosforem lub żelazem. To przyspieszy namnażanie dafni. Wielkość zbiornika nie ma większego znaczenia, ale ważne jest napowietrzanie, więc montujemy pompkę i kamień napowietrzający, ustawiając go na tak mało bąbelków, jak tylko można.

Beczka z rozwielitką

Bardzo efektywne hodowle dafni robi się w beczce wystawionej na słońce. Ten sposób można zastosować tylko na zewnątrz, w dobrze nasłonecznionych punktach. Chodzi o jak najszybsze zwiększenie ilości fitoplanktonu. Jego występowanie jest największe w wysokiej temperaturze i dużej ilości światła.

Temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni. W beczce także stosujemy napowietrzanie (delikatne), bo dafnie przeżyją tylko w dobrze natlenionej wodzie. Sposób uzyskania bakterii i fitoplanktonu trochę się różni od poprzednich.

Do beczki musimy włożyć najlepiej nawóz kurzy i słomę. Nawóz najlepiej gotowy, nie bezpośrednio zebrany z gleby w kurniku… Kupny musi być naturalny i jak najmniej zmodyfikowany. Chodzi o to, że dafnie uwielbiają fosfor, którego w takim nawozie jest bardzo dużo.

Dafnia w pojemniku

Jeżeli mamy pusty zbiornik poza domem, możemy go przeznaczyć na hodowlę dafni. Wówczas stosujemy te same sposoby, co przy hodowli w beczce, ale dodatkowo warto wrzucić płatków spirulinowych i drożdży. Stymuluje to wzrost pierwotniaków i podtrzymuje dłużej populację dafni.

Przy zbiorniku zewnętrznym zastosujmy siatkę, którą go przykryjemy. Zapobiega to namnażaniu się w nim innych owadów, na których nam nie za bardzo zależy. Poza tym niektóre z nich mogą polować na dafnię.

Nic nie trwa wiecznie, też i nasza hodowla rozwielitki z biegiem czasu się wyczerpie. Dodawanie drożdży i spiruliny może ją przedłużyć, ale kiedy zobaczymy przewagę dorosłych osobników nad małymi, trzeba albo założyć nowy zbiornik, albo spuścić wodę z aktualnego.

Dafnie nie tylko rozmnażają się dzieworodnie, ale też potrafią przetrwać niekorzystne warunki, zachowując jajeczka pod pancerzem. Wystarczy, że zostawimy dno nieruszone, ponownie zalejemy wodą, a znowu zaczną śmigać różowe skorupiaczki.

Karmienie ryb dafnią

Powszechna i tania

Wiele hodowli ryb, szczególnie w cieplejszym klimacie, bazuje głównie na karmieniu ryb rozwielitką. Nie dość, że rośnie praktycznie bezkosztowo, to jeszcze jest bardzo pożywna. Składa się z:

  • 46% białka
  • 23% lipidów
  • 15% węglowodanów
  • ma też chlorofil a, b i karotenoidy.

Proporcje składników odżywczych są idealne, więc może to być doskonały pokarm podstawowy dla rybek. Z racji, że jest mniejsza, niż kryl antarktyczny, jest bardziej uniwersalnym pokarmem.

Rozwielitką można karmić ryby różnej wielkości. Wystarczy przefiltrować ją przez grubsze sito. Wielkość dziurek określa, jak duże dafnie mają trafić do ryb. Przy najmniejszej średnicy, z powodzeniem wyłowimy też oczlika, który będzie rewelacyjnym dodatkiem do dafni.

Drobne dafnie, rozwielitki, pływające w akwarium, a także opis gatunku, zastosowanie, rozmnażanie i hodowla
Dafnia, czyli rozwielitka i jej zastosowanie oraz rozmnażanie i hodowla w akwarium

Dafnie podawane rybom zawsze muszą być żywe. Jeżeli zostawimy je na parę godzin i zobaczymy, że przestały się ruszać, to należy je wylać. Tego typu pokarm dla rybek bardzo szybko się psuje. Zatrucie zepsutym białkiem to poważna sprawa, więc nie lekceważmy kwestii świeżości.

Instrukcja obsługi dafni

Jeżeli chcemy podawać dafnie żywe z woreczka, zawsze osączmy je z wody przed podaniem. Idealnie byłoby odłowić żywe osobniki od martwych, ale ze względu na niską temperaturę przechowywania żywego pokarmu, szkody po podaniu martwych dafni będą małe.

Mrożonki musimy wrzucić do pojemnika z wodą i poczekać, aż rozmarzną. Wówczas także osączamy wodę i dajemy same dafnie. W zależności od pory roku i czasu zbioru niekiedy może być w mrożonce wiele skorupek, a mało dafni, więc nie są tak dobre, jak żywe.

Dafnia suszona jest najmniej pożywna, ale zdecydowanie warto ją używać jako sposób na podawanie rybom preparatów witaminowych. Wsypujemy trochę suszonych dafni do pojemnika, po czym zalewamy je witaminami i czekamy, aż nasiąkną. Wlewamy rybom… i mamy nadzieję, że im zasmakuje.

Idealna karma dla ryb

Rozwielitka to cudowna karma dla ryb, bo jej występowanie jest powszechne w słodkich wodach. Ryby je znają i z chęcią jedzą. Dafnie nie są tak tłuste, jak dżdżownice i ryzykowne, jak ochotki (twardy aparat gębowy). Wręcz odwrotnie – nie dość, że same w sobie są pożywne, to jeszcze fakt, że jedzą glony (odżywianie przez filtrację) i są nimi „napakowane”, dodaje im walorów.

Ponadto te pożyteczne skorupiaki żyją tylko w czystej wodzie, więc nie ma ryzyka, że zatrujemy ryby jakimiś nieprzewidzianymi dodatkami. Własna hodowla może nie być tylko rozwiązaniem tymczasowym, bo przecież sami możemy zamrozić rozwielitki i podawać je rybom, gdy przyjdzie zima.

Hodowla rozwielitki wymaga dość sporo pracy, jeżeli nie mamy gdzie jej zrobić na zewnątrz. Poza tym, im większa ilość wody, tym stabilniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu będzie nasz zbiornik. Zatem warto zaopatrzyć ryby w dodatkowe źródło zdrowego zjedzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny