Bystrzyk ozdobny - charakterystyka, usposobienie, hodowla, porady praktyczne
Bystrzyk ozdobny to ryba, która należy do pięknej i licznej grupy Hyphessobrycon. Jej przedstawiciele są często błędnie identyfikowani, bo faktycznie podobieństwa budowy potrafią być znaczne. Dlatego przedstawiciel tego samego gatunku ma polską nazwę Bystrzyk ozdobny i Zwinnik różowy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bystrzykach.
Cena pięknej rybki ozdobny bystrzyk hyphessobrycon bentosi
Tak wyglądają bystrzyki
Rybki bystrzyki to jedna z najliczniejszych grup ryb akwariowych. Od Bystrzyka Amandy po kolumbijskiego, są bardzo zróżnicowane pod kątem wielkości i kolorystyki. Jednak kształt ciała jest mniej więcej podobny, przynajmniej u tych, które należą do rodzaju Hyphessobrycon.
Trudno je wszystkie objąć opisem, bo jest ich całe mnóstwo, a każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Mimo tego nawet doświadczeni akwaryści niekiedy mylą różne gatunki, bo różnica między samcem a samicą może być większa niż pomiędzy dwoma różnymi gatunkami!
Tym bardziej, gdy mamy pół przezroczystą rybę i to bardzo młodą. Bystrzyk ozdobny (ornatus), czyli Hyphessobrycon bentosi, jest czerwony z lekką czarną plamką za głową. Samiec ma długą płetwę grzbietową, a samica krótką i zakończoną grubszym białym okoleniem niż u samca.
Wyjątki od reguły
Istnieje też ryba Hyphessobrycon sweglesi, dla której można zastosować praktycznie taki sam opis z tą drobną różnicą, że jest bardziej czerwony, ma wyraźniejszą czarną kropkę za głową i płetwa odbytowa nie ma białego przebarwienia na brzegu. O pomyłkę nietrudno.
Do tego wszystkiego Hyphessobrycon bentosi występuje w dwóch odmianach. Jedna nazywa się Hyphessobrycon bentosi bentosi, a druga Hyphessobrycon bentosi rosaceus. Ta ostatnia rybka jest nazywana Zwinnik różowy, bo faktycznie jest bardziej różowa, niż czerwona, a część ciała nad linią boczną ma ten sam kolor, co dolna. U Bystrzyka ozdobnego samce mają ciemniejszą barwę przy grzbiecie.
Cena bystrzyka ozdobnego to około 5 zł. Nie ma więc przeszkód, żeby go kupić w ilości 5 sztuk, gdy może już stworzyć ławicę. Także Zwinnik różowy nie przekracza ceny 5 zł za sztukę, więc to całkiem dobre ryby nawet dla mniej majętnych pasjonatów Amazonki.
Wymagania bystrzyka hyphessobrycon bentosi
Ryba czarnej wody
Bystrzyki to ryby, które doskonale przystosowały się do wody w naszych kranach, pomimo tego, że pochodzą z Ameryki Południowej, czyli okolic Amazonki. Podobnie jak neony, czy paletki powinny mieć kwaśną miękką wodę.
Jednak bez tego radzą sobie doskonale, o ile utrzymamy czystość zbiornika i damy im odrobinę cienia. Intensywne światło je płoszy i powoduje, że nie wybarwiają się tak jak w herbacianej wodzie. Dlatego doskonałym dodatkiem w akwarium są korzenie i szyszki olchy.
Rybki Bystrzyki ozdobne (ornatus) są całkiem spore, bo, mimo że dorastają do 4 cm, to są wysokie, więc wyglądają zupełnie inaczej, niż np. razbora Hengela, która jest długa i wąska. To też ryby ławicowe, które potrzebują akwarium o długości co najmniej 90 cm. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, bo te razbory zamieszkują w naturze płytkie wody.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Karmienie wszystkożercy
Bystrzyk ozdobny (ornatus) i zwinnik różowy to wszystkożercy. Nie jedzą wyłącznie owadów, ale żywią się tym, co pozostaje zawieszone w toni wodnej tuż przy dnie. Znajdą się w ich menu glony, okrzemki i detrytus, a najważniejsza jest obecność roślin i duża ilość osadu dennego.
Nie lubią przebywać na otwartej przestrzeni i skupiają się w zacienionych, mulistych miejscach, gdzie nie tylko polują, ale też jedzą szczątki roślin i wszystkiego, co spadło z okolicznych gałęzi nad wodą. Ich wymagania to więc nie tylko utrzymanie odpowiednich parametrów wody, ale też wiedza, w jakim stopniu środowisko wpływa na ich dietę.
Karmy gotowe powinny więc zawierać nie tylko mączkę rybną, ale też składniki roślinne. Jeżeli mamy taką możliwość, to wybierajmy pokarmy dla ryb roślinożernych, bo bystrzyki nie są wybredne pod kątem smaku, a skład będzie dla nich na pewno lepszy, gdy będzie zawierał włókna roślinne. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat bystrzyka barwnego?
Bystrzyk i razbora plamista
Bystrzyki mogą pływać w grupie już od 5 sztuk, ale towarzystwo innych gatunków należy wybierać z rozwagą. Nie najlepiej pasują do nich gupiki, czy inne ryby weloniaste, ale już razbora Hengela będzie odpowiednim gatunkiem. Ze względu na wielkość, towarzystwo powinno być dłuższe, niż 4 cm, więc razbora plamista jest za mała, podobnie jak bystrzyk Amandy.
Rybki bystrzyki najlepiej czują się z innymi bystrzykami, ale nie w tłoku. Obsada może być tym większa, o ile bardziej zarośnięte jest akwarium. Nawet rośliny pływające są lepsze niż nic. Idealne byłyby nurzańce, żabienice lub pogostemon. Im więcej zielonego, tym na pewno lepiej dla ryb.
Nie tylko poprawiamy w ten sposób jakość wody, ale też dajemy im naturalnie stworzone terytoria, gdzie mogą spokojnie zająć się swoimi sprawami. Herbaciana woda zdecydowanie polepsza ich samopoczucie, ale spowalnia wzrost roślin wymagających światła. Najlepiej wybrać złoty środek realizując wymagania roślin i ryb.
Bystrzyk ozdobny i hodowla
Zbiornik, gdzie ma być hodowla zwinników, należy dobrać do wielkości grupy dopuszczonej do tarła. Może to być para lub dwa samce z pięcioma samicami. Ryby gotowe do tarła poznamy po tym, że samce są intensywnie wybarwione, a samice mają pękate brzuszki. Akwaria powinny być zaciemnione na tyle, na ile to tylko możliwe.
Rybki bystrzyki, podobnie jak razbora Hengela, czy razbora plamista, składają ikrę. Dlatego hodowla powinna uwzględniać położenie włókien lub siateczki na dnie, żeby jajeczka miały gdzie się osadzić. Dorosłe ryby możemy wyłowić po tarle, żeby nie wyjadły młodych, ale gdy nie zależy nam na dużej ilości, warto je zostawić, mając na dnie dużo mchu lub wątrobowców.
Jeżeli w akwarium mamy mnóstwo liści, korzeni, szyszek olchy, to małym rybom powinno wystarczyć pokarmu, żeby dotrwały do wykarmienia naupliami artemii. Jeżeli nastawiamy się na większe ilości ryb w miocie, to powinniśmy utrzymywać hodowlę mikroplanktonu – wirczyków i wrotek.
Niezależnie, czy planujemy rozmnażać bystrzyki, czy tylko utrzymywać, najważniejsze są miękka woda i niskie pH. Temperatura może być na poziomie 26 stopni, a do hodowli 27-28⁰C. Do tego mrok i dużo korzeni a nasze ryby dostaną pięknych kolorków i będą odważnie pływały po całym zbiorniku.