Opis naturalnego środowiska bystrzyka barwnego

Bystrzyk barwny jest rybą pochodzącą z Ameryki Południowej. Jego nazwa łacińska to Hyphessobrycon eques. Dorasta do 4 cm długości i ma czerwony kolor z czarną plamką na środku ciała. Mimo że zamieszkuje Brazylię, znacznie różni się od typowych przedstawicieli ryb z Amazonii.

Występuje w spokojnych zalewach, o niekiedy krystalicznie czystej wodzie, jednak z dość dużą ilością roślin. Są to przeważnie płytkie wody, więc dostęp światła jest stosunkowo duży. Są tam oczywiście zanurzone korzenie i osad na dnie, ale woda pozostaje klarowna.

Tam, gdzie występuje Bystrzyk barwny, jest dużo roślin. Dlatego woda jest bardzo dobrze natleniona, klarowna i czysta. Takie zbiorniki obfitują w ogromne ilości gatunków ryb, pomimo niewielkich rozmiarów.(1)

Bystrzyk barwny w akwarium

Potrzeba dużej przestrzeni

Akwarium dla tej rybki powinno mieć długość co najmniej 80 cm, bo Bystrzyk barwny lubi aktywnie pływać w ławicy. Wymagania tej ryby są trudne do opisania. Można mu dać warunki, w których będzie spokojny lub takie, w których przetrwa. Tu te dwa aspekty są tak odmienne, jak u rzadko której ryby.

Przejdźmy do konkretów. Jeżeli damy pyszczakowi za małe akwarium, to będzie męczył tak długo inne ryby, aż zrobi sobie więcej miejsca. Jeżeli będziemy trzymali brzanki pojedynczo z gupikami, to obgryzą im płetwy. Gdy damy glonojada do akwarium roślinnego, to zje alternantery, a resztę wykopie. A Bystrzyk barwny nie zrobi nic z tych rzeczy.

W sumie to wielka szkoda, bo gdyby Hyphessobrycon eques był bardziej „asertywny”, to siłą rzeczy miałby więcej, niż to, co ma w wielu akwariach. Zrealizujmy jego wymagania w adekwatny sposób i zróbmy zbiornik, na jaki ta spokojna i barwna rybka zasługuje.

Pielęgnacja Bystrzyka barwnego

Najważniejszą i kluczową sprawą jest ławica. Grupa ryb rozmawia ze sobą tak jak my. Informują się, gdzie przebywają, czy jest dobrze, czy trzeba uciekać. To wiele kluczowych spraw, które zapewniają każdej pojedynczej rybce… poczucie bezpieczeństwa. Kiedy nie ma innych osobników swojego gatunku, jest „wygłupiona”. To tak jak życie jednej mrówki lub gazeli (i innych ryb jak neonów, czy Danio margaritatus).

W naturze Hyphessobrycon eques żyje w dużych grupach liczących setki osobników. Oczywiście nie mamy możliwości zmieścić w akwarium po 200 ryb z każdego gatunku, ale 6 sztuk to absolutne, ale to absolutne minimum. Zdecydowanie lepsza jest grupa 10 osobników. Im więcej ryb w grupie, tym lepsza i spokojniejsza komunikacja między nimi.

Kiedy prętnik trójbarwny jest dziobany przez bystrzyka, to nie kwestia głupoty i złośliwości tej ryby, ale często zlekceważenia przez nas jej podstawowych potrzeb. Ona tylko próbuje porozumieć się z innymi rybami, tak jakby były przedstawicielem jej gatunku. Organizacje pomiędzy ławicami znacznie się różnią (np. Danio margaritatus zachowuje się inaczej) i ryby między gatunkami się po prostu nie rozumieją. Podszczypywanie, czy gonienie, będzie dla jednej zaproszeniem do zabawy, a dla drugiej atakiem.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Bystrzyk barwny - rozmnażanie i hodowla

Rozmnażanie tej barwnej rybki wymaga czystej i stabilnej wody. Najlepiej odłowić samca z paroma samicami do osobnego akwarium i wyłożyć dno mchem lub zrobić… mopa. To bardziej przemysłowa hodowla. W tym celu kupujemy włóczkę wełny i tniemy ją na kawałki o długości uzależnionej od wielkości zbiornika (najlepiej około 20 cm).

Czerwony bystrzyk barwny na tle roślin akwariowych, a także charakterystyka i opis gatunku, wymagania i żywienie
Czerwony bystrzyk barwny, ciekawa rybka akwariowa oraz jej charakterystyka, wygląd i wymagania

Takich kawałków może być 10 sztuk. Układamy je obok siebie i poprzecznie zawiązujemy w połowie długości. Wkładamy naszą konstrukcję do akwarium i rybki mają miejsce na złożenie jajeczek, które będą się przyczepiały do wełnianej „nici”.

Rozmnażanie odbywa się poprzez zrzucenie jajeczek przez samicę i zapłodnienie ich przez samca. Bystrzyki w żaden sposób nie opiekują się potomstwem, więc ikrę należy chronić przed dorosłymi rybami.

Takie mopy możemy przyczepić przyssawką do górnej części zbiornika i wyłożyć nimi dno. Jak opis wskazuje, finalnie powinien przypominać mini – mopa. Symuluje rośliny wodne, ale ma tę zaletę, że nie gnije i nie zabrudza akwarium.

Po tarle dorosłe ryby muszą być odłowione, jeżeli chcemy mieć dużo młodych. Małe rybki karmimy pierwotniakami. Pielęgnacja narybku jest trudna, bo hodowla planktonu nie zawsze przynosi oczekiwane skutki(2). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o małych rybach akwariowych.

Bystrzyk a prętnik trójbarwny

Przy wymaganiach dla tych ryb nie martwmy się pH, nie przejmujmy twardością i konduktywnością wody. Zadbajmy tylko o to, żeby była czysta i zapewnijmy bystrzykowi ławicę. Bez tego nawet najbardziej optymalne pH nie spowoduje, że nabierze kolorów.

Doskonałym towarzystwem dla bystrzyków są inne bystrzyki. Jest ich całe mnóstwo więc każdy znajdzie ładną rybkę:

  • Bystrzyk Pereza
  • Bystrzyk kolumbijski
  • Bystrzyk różowy
  • Bystrzyk parański

To tylko cześć z ogromnej grupy bystrzyków. Trzeba pamiętać, że ławica to nie bystrzyki pomieszane razem, ale jeden gatunek. Możemy mieć 10 sztuk Bystrzyka kolumbijskiego i 10 sztuk różowego. Oczywiście, jeżeli wielkość akwarium nam na to pozwala.

Ryby takie jak Danio margaritatus nie są dobrym towarzystwem ze względu na różnicę wielkości. Prętnik trójbarwny może dać radę, ale tylko wtedy, gdy mamy bardzo mocno zarośniętą taflę zbiornika.

To, że bystrzyk jest wyjątkowo spolegliwą rybą, nie oznacza, że ma być z tego powodu pokrzywdzony. To akwarysta daje mu nowy dom i upewnia się, że ta barwna rybka ma wszystko, czego potrzebuje.

(1) Heiko Bleher Bleher’s Biotopes, Aquapress 2014

C. A. SantanaK. K. TondatoY. R. Súarez; Reproductive biology of Hyphessobrycon eques (Characiformes: Characidae) in Southern Pantanal, Brazil;  Braz. J. Biol. 79 • Jan-Mar 2019

ikona podziel się Przekaż dalej